همه چیز درباره فیزیک در کنکور ریاضی ۱۴۰۲

فیزیک برای کنکور ۱۴۰۲

همه چیز درباره فیزیک در کنکور ریاضی ۱۴۰۲؛ فیزیک درسی بسیار مهم از دروس اختصاصی رشته ریاضی است که از اهمیت ویژه‌ای برای داوطلبان رشته ریاضی برخوردار است.  با توجه به حذف دروس عمومی از کنکور ۱۴۰۲ و مفهومی‌تر شدن دروس اختصاصی،  داوطلبانی که قصد دارند رتبه‌ی خوبی به دست بیاورند،  باید نهایت تلاش خود را بکنند تا بتوانند در دروس مفهومی و مشکلی همچون فیزیک، درصد قابل قبولی کسب کنند. 

نقش فیزیک در کنکور ریاضی

فیزیک، یکی از دروسی است که در سال‌های اخیر سوالات کنکور مطرح شده از این درس هر چه بیشتر به سمت مفهومی شدن رفته است و برای پاسخ دادن به سوالات این درس علاوه بر تسلط کافی به مطالب، باید قدرت تحلیل خوبی نیز داشته باشید. این مهارت‌های کاربردی و مهم، تنها با مطالعه‌ی دقیق کتاب درسی به دست نمی‌آیند بلکه؛ داوطلبان باید منابع دیگری علاوه بر کتاب درسی و جزوه‌ی معلم خود را مطالعه کرده و تست‌های مختلف و استاندارد زیادی نیز برای آموزش فیزیک حل کنند.

فیزیک در کنکور ریاضی ۱۴۰۲
فیزیک در کنکور ریاضی ۱۴۰۲

در حقیقت، رمز اصلی موفقیت در درس فیزیک در کنکور ریاضی ۱۴۰۲، تکرار و تمرین مستمر و درک مطالب درسی است. اگر شما هم از آن دسته داوطلبان کنکور ریاضی هستید که قصد دارید درصد خوبی در فیزیک به دست بیاورید، می‌توانید در ادامه‌ی مطلب، همه چیز درباره فیزیک در کنکور ریاضی ۱۴۰۲ را بخوانید. امید است به پاسخ تمام سوالات احتمالی خود دست پیدا کنید. 

فیزیک در کنکور ریاضی ۱۴۰۲

اهمیت بالای فیزیک در کنکور ریاضی ۱۴۰۲؛ با اهمیت‌ترین درس در کنکور ریاضی، بعد از درس ریاضیات، فیزیک است. داوطلبانی که ۲ درس ریاضی و فیزیک خود را بالا می‌زنند، قطعا رتبه‌ی بسیار خوبی به دست خواهند آورد. از آنجا که فیزیک درسی مفهومی است، یادگیری آن یک شبه یا در مدت زمان کوتاهی اتفاق نمیفتد و تنها داوطلبانی موفق خواهند شد که با برنامه ریزی صحیح، به مطالعه‌ی منظم و مستمر پرداخته باشند و تمرین‌ها و تست‌های متعددی را پاسخ داده باشند. 

همچنین، داوطلبانی که خلاصه برداری، مرور و جمع بندی مطالب را انجام می‌دهند، در درک مطالب فیزیک در کنکور ریاضی ۱۴۰۲ موفق‌تر خواهند بود. ضریب تأثیر درس فیزیک در کنکور ریاضی، ۹ در نظر گرفته شده است. فیزیک در دفترچه کنکور ریاضی ۱۴۰۲، درس دوم دفترچه کنکور سراسری ریاضی است. سوالات درس فیزیک در کنکور ریاضی ۴۵ سوال است و ۵۵ دقیقه زمان برای پاسخ دادن به آن‌ها زمان وجود دارد. علاوه بر ضریب ۹ درس فیزیک در کنکور ریاضی ۱۴۰۲ نمرات فیزیک مدرسه و سوابق تحصیلی، در نمره درس فیزیک کنکور داوطلب تاثیر دارد و دارای ضریب است.

مشاورین موسسه آموزشی رادیو اکتیو در این مقاله به صورت اختصاصی به درس فیزیک در کنکور ریاضی ۱۴۰۲ پرداخته‌اند. شما عزیزان می‌توانید اطلاعات تکمیلی درباره این درس در کنکور را در مقاله کنکور فیزیک مطالعه کنید

 بودجه بندی فیزیک کنکور ریاضی ۱۴۰۲

اطلاع از فصل‌ها و مباحث مهم و بودجه بندی فیزیک در کنکور ریاضی ۱۴۰۲ به داوطلبان این امکان را می‌دهد که با صرف زمان کمتر‌،  تمرکز بیشتری روی مباحث مهم و تست خیز بگذارند و تسلط بیشتری بر آن مباحث مهم داشته باشند. بودجه بندی به این معناست که از هر فصل فیزیک یا هر مبحث آن، جند سوال در کنکور ۱۴۰۲ خواهد آمد و یا در کنکور سال‌های پیش چند سوال آمده است؟  سوالات فیزیک در کنکور ریاضی ۱۴۰۲ از سه پایه‌ی دهم، یازدهم و دوازدهم مطرح می‌شوند.  بیشترین تعداد سوالات فیزیک در کنکور ریاضی ۱۴۰۲ از پایه دوازدهم طراحی شده است. اگر بودجه بندی فیزیک کنکور بر اساس مبحث را در نظر بگیریم، بیشترین تعداد سوالات از مباحث  الکتریسیته ساکن،  نوسان و موج و حرکت بر روی خط راست آمده است.

  زبان برای کنکور چگونه بخوانیم؟

به طور کلی و میانگین از فیزیک پایه دهم در کنکور ریاضی، حدود ۱۳ سوال مطرح می‌شود. از پایه یازدهم نیز حدود ۱۳ سوال و از فیزیک پایه دوازدهم که بیشترین سوال می‌آید، ۱۹ سوال در کنکور ریاضی مطرح می‌شود. علاوه بر در نظر گرفتن بودجه بندی فیزیک در کنکور ریاضی، با داشتن برنامه ریزی منظم و صحیح و دقیق، می‌توانید تعداد زیادی از سوالات فیزیک کنکور ریاضی را پاسخ دهید.

بیشتر بخوانید درباره: بودجه بندی فیزیک کنکور

منابع مناسب برای مطالعه فیزیک در کنکور ریاضی ۱۴۰۲

فاکتور مهمی که هنگام مطالعه فیزیک و آماده شدن برای کنکور باید در نظر داشته باشید، استفاده از منابع مناسب است. این منابع شامل کتاب درسی، جزوه‌ی معلم یا فیلم‌های آموزشی، کتاب‌های کمک آموزشی و کتاب‌های تست می‌شوند. بسیاری از داوطلبان می‌پرسند که بهترین منابع فیزیک در کنکور ریاضی ۱۴۰۲ چیست؟ داوطلبان، با توجه به سطح خود می‌توانند منابع مناسب جهت مطالعه و تست زنی را انتخاب کنند. داوطلبان در تمامی سطوح علمی، می‌توانند از کتاب‌های جامع فیزیک کنکور خیلی سبز استفاده کنند که شامل تست و درسنامه است و پاسخ تشریحی دارد. داوطلبانی که در سطح متوسط و قوی هستند، برای تکرار و تمرین بیشتر به حل تست‌های بیشتر و پیچیده‌تر نیاز دارند. کتاب فیزیک جامع کنکور از انتشارات مهر و ماه برای این دسته از داوطلبان بسیار مناسب است.

  آموزش کنکوری کابرد مشتق ریاضی

البته؛ همان طور که می‌دانید کتاب‌های متعددی از انتشارات مختلفی برای درس فیزیک رشته ریاضی وجود دارند اما دو کتابی که معرفی شد، جزو بهترین منابع هستند که رتبه‌های برتر نیز از آن‌ها بهره گرفته‌اند. پیشنهاد می‌کنیم در کنار استفاده از منابع کتابی از ویدیو‌های آموزشی نیز استفاده کنید. برای این منظور می‌توانید مباحث مورد نیاز خود را از بخش آموزش فیزیک رادیو اکتیو تهییه کنید. 

روش مطالعه فیزیک برای کنکور ریاضی ۱۴۰۲

آموزش فیزیک
آموزش فیزیک
 • بهترین منبع برای مطالعه فیزیک، کتاب درسی است. پس از خواندن دقیق آن و حل تک تک تمرین‌هایش غافل نشوید. هر چند کتاب به تنهایی کافی نیست و در کنار آن باید از منابع معتبر نیز استفاده کرد.
 • مهم‌ترین قدم در خواندن فیزیک، فهم و درک دقیق و کامل محتوای آن است. فیزیک یک درس حفظ کردنی نیست و برای موفقیت در آن باید مطالب را درک کرد.
 • علاوه بر حل تمرین‌های کتاب، حل تست‌های طبقه بندی شده در فواصل زمانی خاص، بسیار ضروری است. تست به مرور و تسلط مطالب کمک می‌کند.
 • خلاصه نویسی و یادداشت برداری، همچنین نوشتن نکات مهم تست‌ها به داوطلب برای مرور راحت‌تر کمک می‌کند.
 • تحلیل تست از خود تست زدن مهم‌تر است. حتما باید تمام تست‌ها را بررسی و تحلیل کرد و نکات موجود در پاسخ‌های تشریحی آن را یادداشت کرد.
 • خواندن فیزیک به صورت گروهی یا تتریس مباحث آن به دوستانتان به شما کمک می‌کند مطالب را بهتر و سریع‌تر یاد بگیرید.
 • جمع بندی مطالب خوانده شده یکی از مهم‌ترین بخش‌های مطالعه فیزیک است.
 • پس از تست‌های آموزشی، برای تسلط در زمان بندی سر جلسه کنکور حتما باید تعداد زیادی تست زمان دار نیز حل کنید تا سرعت عمل کافی به دست بیاورید.
 • علاوه بر همه‌ی این‌ها، هر جا فکر کردید که به تنهایی قادر به خواندن و درک مطالب فیزیک نیستید، حتما باید از یک معلم کمک بگیرید.

بررسی دقیق‌تر نحوه مطالعه فیزیک برای کنکور: فیزیک کنکور را چگونه بخوانیم؟

مشاوره شوید … !

داشتن یک مشاور تحصیلی کمک بسیار بزرگی برای موفقیت در کنکور است. با مطالعه این مقاله اگر نیاز به مشاوره تخصصی در مورد فیزیک در کنکور ریاضی ۱۴۰۲ داشتید، می‌توانید از طریق فرم مشاوره موسسه با مشاورین ما در تماس باشید.

درخواست مشاوره اختصاصی

دریافت مشاوره

به این مقاله امتیاز دهید

6 thoughts on “همه چیز درباره فیزیک در کنکور ریاضی ۱۴۰۲

 1. مرتضی ملک میگوید:

  سلام
  من رشته ام علوم انسانی هس
  انسانی رفتم چون اولین خیلی دوست داشتم برم فرهنگیان
  بعد پشیمون شدم و الان برای کنکور میخوام تجربی بخونم
  و خیلی ب زیست علاقه دارم ب نظرشما پرستاری قبول میشم ؟

 2. هادی محسنی میگوید:

  سلام بنده خواهرم سهمیه ۵ درصد دارد چقدر رتبه اش رو میتونه جابجا کنه؟؟
  همچنین همسرم پدرش جانباز ۲۰ درصد است اون چقدر رتبه اش جابجا میشه؟؟

 3. جواد عباسی میگوید:

  سلام.
  بعد از گذراندن ۶ سال ، برای تخصص در یک رشته خاص مثل جراحی فک و صورت ، چند سال دیگه باید درس خوند؟

 4. حمیدرضا خوش نیت میگوید:

  سلام این کتاب ها و منابع ای که معرفی کردید برای امتحان نهایی ام خوب است یا فقط کنکور
  اگه فقط برای. کنکور هستش ممنون میشم کتاب ها و منابع هایی برای امتحان نهایی معرفی کنید ❤️

 5. مهران عبدالهی میگوید:

  انتظار نداشتم گیاهی انقدر آسون و قابل درک باشه
  بیان دبیر و جزوه فوق العاده است

 6. مهرداد گنجی میگوید:

  کسایی ک دانشگاه ازاد میخونن امکان داره استخدام نشن؟ یا این که اولویت اول فرهنگیان باشه؟ واین ک کسایی ک دانشگاه ازاد میخونن باید کار آموزی ام برن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله همه چیز درباره فیزیک در کنکور ریاضی ۱۴۰۲

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.