فیزیک کنکور را چگونه بخوانیم؟

فیزیک کنکور را چگونه بخوانیم؟ درس فیزیک، از دروس اختصاصی رشته‌های علوم تجربی و ریاضی فیزیک است. ضریب این درس به تناسب رشته و زیر گروه متفاوت است. فیزیک یک درس مهارتی است و کسب مهارت در آن به درک و فهم صحیح مباحث این درس و تکرار و تمرین منظم نیاز دارد.

با توجه به اینکه درس فیزیک یک درس مهارتی است، از دروس مهم و نمره‌آور کنکور است که علاوه بر کسب مهارت بخش‌های حفظی نیز دارد. داوطلبان بسیاری با درس فیزیک مشکل دارند. دلیل این امر آن است که بسیاری از داوطلبان کنکور نمی‌دانند که چگونه فیزیک کنکور را بخوانند. نحوه خواندن فیزیک کنکور اصول و قواعدی دارد که به داوطلب کمک می‌کند هم مطالب را بفهمد و هم حفظ کند و مهارت لازم را برای مطالعه و آموزش فیزیک کنکور به دست بیاورد.

نحوه خواندن فیزیک کنکور

تعدادی از داوطلبان کنکور، درس فیزیک را حذف می‌کنند. این دسته از داوطلبان به قصد کسب رتبه‌ی عالی و قبولی در رشته‌های خوب در کنکور شرکت نمی‌کنند. اما؛ اگر قصد قبولی در رشته‌های خوب و دانشگاه‌های معتبر را دارید، از درس فیزیک غافل نشوید. چرا که در جا به جایی رتبه‌ی کنکور شما بسیار مؤثر است.

نحوه مطالعه فیزیک برای کنکور

یکی از مهم‌ترین نکات که در نحوه مطالعه فیزیک کنکور نیز بسیار موثر است توجه به زمانبندی پاسخگویی به سوالات است. همان‌طور که می‌دانید، مدت زمان پاسخگویی به سؤالات در جلسه‌ی کنکور سراسری محدود است. بنابراین؛ برای پاسخگویی به سؤالات در زمان تعیین شده نیاز به کسب مهارت کافی دارید. برای کسب مهارت در فیزیک کنکور، از نحوه‌ی صحیح خواندن این درس اختصاصی مهم غافل نشوید. مشاورین ما روش خواندن فیزیک کنکور را در ادامه مورد بررسی قرار داده‌اند.

۱. فیزیک را به خوبی یاد بگیرید

مهم‌ترین مرحله در خواندن صحیح فیزیک کنکور، یادگیری است. برای یادگیری خوب درس فیزیک باید ابتدا این درس را به خوبی مورد پیش مطالعه قرار دهید. به این معنا که هر فصل یا مبحث را یک بار مطالعه کرده و در گام بعدی به نوشتن فرمول‌ها و نکات بپردازید. نوشتن روی کاغذ به حفظ و به خاطر سپردن این فرمول‌ها و نکات کمک شایانی می‌کند. حتما در دور اول، فصل را به صورت روزنامه‌وار بخوانید و سپس در مرحله بعد سعی کنید نگاهی دقیق‌تر و ریز بینانه دلشته باشید و فرمول‌هایی که به خاطر می‌آورید روی کاغذ بنویسید.

در این مرحله از نحوه مطالعه فیزیک کنکور باید هوشمندانه برخورد کنید و از منابع آموزشی مناسب بهره ببرید. در گام اول از اینکه فیزیک کنکور را چگونه بخوانیم به نکات زیر توجه داشته باشید.

 • منابع آموزشی اصلی را برای درس فیزیک مطالعه کنید: بهترین منبع برای مطالعه‌ی فیزیک کنکور، منبع اصلی کنکور است که می‌تواند کتاب کمک آموزشی، جزوه‌ی معلم و یا DVD آموزشی باشد. بنابراین؛ اولین گام برای خواندن فیزیک کنکور باید همان منبع اصلی باشد. مطالعه‌ی دقیق جزوه‌های معلم فیزیک، کتاب‌های کمک آموزشی و DVD درسی به پیشرفت دانش آموز بسیار کمک می‌کند.
 • در گام بعدی، باید مباحثی که خوانده‌اید را به دقت مرور کنید: باید بررسی کنید که چه مطالبی را خوب یاد گرفته‌اید یا در چه قسمت‌هایی مشکل دارید. دقت کنید نکته‌ای از قلم نیفتد. مرور در یادگیری درس فیزیک اهمیت بسیاری دارد. فرمول‌ها را با دقت بخوانید و تکرار کنید تا کاملا آن‌ها را حفظ شوید.
 • آخرین و مهم‌ترین گام مطالعه فیزیک، خواندن کتاب درسی است: مهم‌ترین بخش مطالعه‌ی فیزیک کنکور، خواندن کتاب درسی دبیرستان است. حتما در آخرین مرحله‌ی یادگیری، کتاب درسی اصلی خود را با دقت بخواتید و تمام تمرین‌ها و مسئله‌های آن را حل کنید.

سوالات فیزیک در کنکور به چه شکل است؟ بودجه بندی فیزیک کنکور

2. تست‌های فیزیک را به خوبی حل کنید

حل تست‌ها دومین مرحله از نحوه مطالعه فیزیک برای کنکور است؛ پس از مرحله‌ی یادگیری باید به حل تست‌های آموزشی بپردازید. روش حل تست‌های آموزشی به این صورت است که ابتدا باید تست زنی را به صورت کتاب باز انجام دهید. یعنی اگر جواب تست را بلد نبودید می‌توانید از کتاب یا جزوه کمک بگیرید. سپس به کمک معلم، کتاب کمک آموزشی و یا دوستان خود که در درس فیزیک تسلط بیشتری دارند، به رفع اشکال بپردازید.

فیزیک کنکور را چگونه بخوانیم؟

دقت داشته باشید که رفع اشکال مرحله‌ی بسیار مهمی در چگونگی مطالعه فیزیک برای کنکور است و نباید از آن سرسری بگذرید. حتما جواب تست‌ها را یاد بگیرید و سپس به سراغ تست بعدی بروید. از تست‌های طبقه‌بندی ۵ سال اخیر غافل نشوید. پس از آن به حل تست‌های کنکور رشته‌های دیگر بپردازید. مثلا اگر رشته‌ی تجربی هستید تست‌های فیزیک رشته ریاضی و اگر رشته‌ی ریاضی هستید تست‌های فیزیک رشته تجربی را حل کنید.

3. درس فیزیک مثل هر درس مهارتی دیگری، به مرور نیاز دارد

مرور درس فیزیک که از مهمتربن مراحل در پاسخ به سوال فیزیک کنکور را چگونه بخوانیم است، حتما باید به صورت حل تمرین باشد. زمان بندی دقیق برای مرور فیزیک اهمیت ویژه‌ای دارد. اولین مرور هر فصل یا مبحث خوانده شده را صبح روز بعد انجام دهید. تا شب یک بار دیگر نیز کتاب درسی یا جزوه‌ی خود را خوانده و مثال‌ها و تمارین آن را حل کنید.

  زبان برای کنکور چگونه بخوانیم؟

در مرحله‌ی آخر مرور حتما تست بزنید. این تست‌ها ابتدا در بر گیرنده‌ی تست‌های تألیفی و سپس تست‌عای طبقه بندی ۵ سال اخیر کنکور است. حتما تست‌هایی که در آن‌ها مشکل دارید را علامت گذاری کرده و سپس بار دیگر به سراغ آن‌ها بروید. پس از مهارت و تسلط کافی در تست‌های آموزشی، می‌توانید تست‌های زمان‌دار بزنید تا در جلسه‌ی کنمور مدیریت زمان مناسبی برای پاسخگویی به سوالات فیزیک داشته باشید.

  

نکات مهم در خواندن فیزیک برای کنکور

 • منابع اصلی کنکور برای درس فیزیک کتاب درسی اول، دوم، سوم و چهارم دبیرستان است.
 • تکنیک‌های تست زنی و آموختن آن‌ها بسیار کمک کننده هستند اما؛ ابتدا به راه حل تشریحی حل مسائل بپردازید و سپس به سراغ تکنیک‌ها بروید.
 • اگر فرصت کافی برای خواندن کل منابع فیزیک کنکور را ندارید، چند مبحثی که بودجه‌بندی زیادی در کنکور دارند و برایتان راحت‌تر هستند را انتخاب کنید.

 

مشاوره رادیو اکتیو برای مطالعه فیزیک کنکور

فیزیک نقش مهمی در قبولی کنکور داوطلبان رشته‌های تجربی و ریاضی دارد. اینکه فیزیک کنکور را چگونه بخوانیم، بسیار مهم است و مراحل خاصی دارد. ابتدا باید مفاهمیم کلی فیزیک را به خوبی یاد بگیرید. برای خواندن مفاهیم از کتاب‌های کمک آموزشی و درسی استفاده کنید.

دریافت مشاوره

سپس به حل تست‌های آموزشی مبحث مورد مطالعه بپردازید. زدن تست‌های تألیفی و تست‌های کنکور ۵ سال اخیر بسیار مهم است. در مرحله‌ی بعد مطالب خوانده شده را به دقت مرور کنید. مرور فیزیک با حل تمرین صورت می‌گیرد. سپس، تست‌های زمان‌دار حل کنید تا بتوانید در جلسه‌ی کنکور وقت خود را به خوبی تنظیم کرده و سرعت عمل لازم را به دست بیاورید. با همین چند گام بسیار ساده، می‌توانید به مطالب فیزیک تسلط پیدا کرده و در این درس نمره‌ی قابل قبولی در کنکور کسب کنید.  

به این مقاله امتیاز دهید

6 thoughts on “فیزیک کنکور را چگونه بخوانیم؟

 1. فرانک میگوید:

  سلام وقت بخیر. این روش مطالعه کنکور برای فیزیک که مشاورین موسسه رادیواکتیو در این مقاله توضیح دادن واقعا روش خوبیه من چند ماهی هست که بر این مبنا فیزیک رو برای کنکور مطالعه میکنم.

  • رادیو اکتیو میگوید:

   موفقیت شما دانش آموزان عزیز هدف معلمان و مشاوران موسسه آموزشی رادیو اکتیو است.

 2. یدالله گنجی میگوید:

  علاقه من بیشتر ب رشته ریاضی فیزیکه و خیلی علاقه ب مهندسی دارم ولی با مخالفت خانوادم رو به رو هسم.

 3. رحیم رسولی میگوید:

  سلام وقت بخیر
  گفته بودین اوایل مهر ماه میتونیم سفارش بدیم قید نامه رو الان آخرای مهرماه هستیم هنوزم حاضر نشده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله فیزیک کنکور را چگونه بخوانیم؟

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.