بودجه بندی فیزیک کنکور چگونه است؟

بودجه بندی فیزیک کنکور

بودجه بندی فیزیک کنکور چگونه است؟ برای پاسخ به این سوال باید در نظر داشت که درس فیزیک در دو رشته ریاضی و تجربی مطرح می‌شود و در رشته ریاضی این درس ۴۵ تست و در رشته تجربی ۳۰ تست دارد. به خاطر داشته باشید که در نظام جدید آموزشی بر خلاف نظام قدیم که از ۴ سال اول دبیرستان تا پیش دانشگاهی تست‌هایی در کنکور مطرح می‌شد، صرفا از سه سال دهم یازدهم و دوازدهم تست مطرح می‌شود. بنابراین باید گفت که بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی با بودجه بندی فیزیک ریاضی در کنکور متفاوت است.

بودجه بندی فیزیک کنکور بر اساس پایه تحصیلی

در ابتدای این مقاله قصد داریم تا به دو شیوه بودجه بندی کنکور فیزیک را برای شما تشریح کنیم. برحسب پایه تحصیلی و در ادامه بر حسب رشته تحصیلی. بودجه بندی فیزیک در کنکور به شرح زیر می‌باشد.

بودجه بندی فیزیک کنکور برای سال دهم

برای نمونه بودجه بندی کنکور فیزیک برای سال دهم به شکلی است که آموزش فیزیک دهم رشته ریاضی دارای ۵ فصل و ۴ فصل برای آموزش فیزیک دهم رشته تجربی است که شامل مباحث زیر هستند.

 • اندازه گیری
 • کار و انرژی
 • ویژگی های مواد
 • دما و گرما و ترمودینامیک (مخصوص رشته ریاضی)

بودجه بندی فیزیک کنکور برای سال یازدهم

در سال یازدهم هر چند که ظاهرا رشته ریاضی با داشتن ۴ فصل و تجربی با داشتن ۳ فصل یک فصل بیشتر دارد ولی تمام مباحث آن‌ها تقریبا یکسان است‌. آموزش فیزیک با توجه به بودجه بندی کنکور برای سال یازدهم به شرح مباحث زیر هستند.

 • مباحث الکتریسیته ساکن
 • جریان و مدار های الکتریکی
 • مغناطیس و الکترومغناطیس
  تدریس کنکوری فیزیک دوازدهم تجربی

بودجه بندی فیزیک کنکور برای سال دوازدهم

بودجه بندی کنکور فیزیک در سال دوازدهم کمی پیچیده است! در سال دوازدهم هم به جز در فصل ۲ یعنی دینامیک که دانش آموزان رشته ریاضی مبحث حرکت دایره‌ای را اضافه بر تجربی‌ها مطالعه می‌کنند تفاوت خاصی به چشم نمی آید. به صورت کلی به نظر می‌رسد به جز تعداد تست‌های فیزیک در دو کنکور ریاضی و تجربی که ۱۵ تست تفاوت دارد بودجه‌بندی فصول و حتی سطح دشواری تست‌های این دو رشته تفاوت چندانی با هم ندارند. تست‌های درس فیزیک اصولا مستقل از هم طرح میشوند یعنی پیوستگی به خصوصی میان مباحث آن نیست. این ویژگی امکان آن را به داوطلب می‌دهد که فارغ از قوت و ضعف پایه فصل جاری را به خوبی مطالعه کند و از تست مطرح شده در آزمون سربلند بیرون آید.

بودجه بندی فیزیک کنکور برای ریاضی و تجربی

در رشته تجربی حدود ۸ تست از ۳۰ تست فیزیک به پایه دهم اختصاص پیدا کرده است. ۱ تست اندازه گیری،۲ تست کار و انرژی،۲ تست فشار و ۳ تست هم دما و گرما. این در حالی است که در بودجه بندی فیزیک رشته ریاضی ۱۲ تست از ۴۵ تست مختص سال دهم است. معمولا از اندازه گیری تستی مطرح نمی‌شود،کار و انرژی ۲ تست،فشار ۳ تست،دما و گرما ۳ تست و ترمودینامیک ۴ تست دارد.در سال یازدهم مطابق بودجه بندی فیزیک رشته تجربی ۹ سوال یعنی حدود ۳۰ درصد تست ها از سال یازدهم مطرح می‌شود. ۳ تست از الکتریسیته ساکن،۳ تست از جریان و مدار‌های الکتریکی و ۳ تست نیز از مغناطیس و الکترومغناطیس مطرح می‌شود.

در رشته ریاضی اما حدود ۱۳ تست یعنی ۲۹ درصد تست ها از سال یازدهم است. الکتریسیته ساکن ۵ تست،جریان و مدار های الکتریکی ۴ تست، مغناطیس و الکترومغناطیس هر کدام ۲ تست را به خود اختصاص میدهند.در سال دوازدهم بیشترین اهمیت نهفته است. در رشته تجربی با مطرح شدن ۱۳ تست یکی از مهم ترین پایه‌ها را در این درس می‌شناسیم. ۳ تست از سینماتیک، ۳ تست از دینامیک،۴ تست از نوسان و امواج و ۳ تست از مباحث فیزیک اتمی و هسته ای که ۴۳ درصد از کنکور را شامل میشود اهمیت بسیار زیادی دارد. در رشته ریاضی با طرح ۲۰ تست حدود ۴۴ درصد کل به این پایه اختصاص دارد.سینماتیک ۴ تست، دینامیک ۶ تست، نوسان و موج ۴ تست، بر هم کنش امواج ۲ تست، اتمی و هسته ای ۴ تست.

این بودجه بندی فیزیک حدودی است …!

این بودجه بندی‌ها حدودی هستند و ممکن است در هر سال تغییراتی داشته باشند ولی کلیت آن‌ها از این قرار است.اطلاع از این بودجه بندی ها به دانش آموزان کمک میکند تا استراتژی بهتری برای مطالعه دروس داشته باشند.پیشنهاد میکنیم بسته به فاکتور هایی همچون سختی و یا آسانی فصول و زمان باقی مانده تا کنکور یا امتحان میزان مطالعه خود را تقسیم بندی کنید و ترجیحا از هیچ فصلی چشم پوشی نکنید، چرا که بار‌ها دیده شده از فصولی که به نظر دانش آموزان سخت میامده و آن را حذف کردند تست‌های آسان و از مباحث به نظر آسان تست‌های دشواری مطرح شد و سرمایه گذاری های دانش آموزان به شدت دچار مشکل شد.

جستجو مرتبط کاربران:

به این مقاله امتیاز دهید

6 دیدگاه برای “بودجه بندی فیزیک کنکور چگونه است؟

 1. احمدیان گفته:

  بودجه بندی مختصر و مفیدی برای فیزیک کنکور بود؛ پیشنهاد میکنم در مقالات بعدیتون بودجه بندی کامل تری رو برای فیزیک در کنکور ارائه بدید که ما بتونیم استفاده کنیم.

  • رادیو اکتیو گفته:

   سلام دانش آموز عزیز؛ تشکر از پیشنهاد سازندتون حتما در مقالات بعدی دقیق تر به این موضوع خواهیم پراخت شما دوست عزیز می‌توانید برای مشاوره تخصصی تر نیز با مشاورین تحصیلی موسسه رادیو اکتیو تماس بگیرید و یا از آموزش‌های ما استفاده کنید.

 2. داوود طاهری گفته:

  سلام لطفا پاسخ بدید ایا دروس برای رشته ریاضی کامل تدریس شده ؟؟ میخوایتم بخرم ولی یکی اژ دوستام گفت که برای رشته ریاضی چند تا مبحث رو تدریس نکردند درسته ؟؟ ممنون

 3. محمدعلی تبریزی گفته:

  سلام این کتاب ها و منابع ای که معرفی کردید برای امتحان نهایی ام خوب است یا فقط کنکور
  اگه فقط برای. کنکور هستش ممنون میشم کتاب ها و منابع هایی برای امتحان نهایی معرفی کنید ❤️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله بودجه بندی فیزیک کنکور چگونه است؟

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.