هر آنچه که باید درباره کنکور شیمی بدانید

کنکور شیمی-رادیواکتیو

همه چیز درباره کنکور شیمی؛ شیمی جزو دروس اختصاصی دانش آموزان رشته ریاضی و تجربی است که در سال‌های دهم، یازدهم و دوازدهم در دروس دبیرستانی گنجانده شده و هر ساله از آن در امتحان ترم اول و دوم اخذ می‌شود. تا به حال در نظام جدید آموزشی در امتحانات نیم سال دوم دوازدهم به صورت هماهنگ و نهایی برگزار و نتیجه آن بر کنکور سراسری تاثیرگذار بوده است. مطالعه این درس برای موفقیت در شیمی کنکور شیوه به خصوصی دارد که به آن می‌پردازیم.

موفقیت در کنکور شیمی راه مشخصی دارد

کتاب و مفاهیم این درس بین دو رشته ریاضی و تجربی کاملا مشترک است؛ اما سوالات کنکور‌شیمی هر ساله تفاوت‌هایی نیز دارد. درس شیمی در کنکور اصولا به سه دسته محتوا تقسیم می‌شود.

 • محتوا کاملا حفظی
 • محتوای مفهومی
 • مسائل شیمی

در ادامه این مقاله به بررسی هریک از این ۳ دسته بندی کنکور‌شیمی خواهیم پرداخت.

۱. محتوای حفظی شیمی در کنکور

در موضوع آموزش شیمی کنکور محتوا حفظی صرفا با تکرار توسط دانش آموز تثبیت می‌شود و البته توصیه می‌شود تعداد محدودی تست از این نوع محتوا حل شود تا با سبک طراحی تست‌های آن آشنا شوند. تست‌های حفظی در کنکور شیمی تست مستقلی ندارند ولی بخش لازمی برای حل مفاهیم و مسائل هستند و گذشته از آن ممکن است در گزینه برخی تست‌های شیمی در کنکور با آن‌ها مواجه شویم.

مورد اول از اطلاعات همه چیز درباره کنکور شیمی، موضوع حفظیات است. این دسته از مطالب پیش از سال‌های اخیر نقش پررنگی در تست‌های کنکور داشت ولی کم کم نقش خود را به تست‌های مفهومی داد. با این حال شاهد تست‌هایی از این مباحث در کنکور‌شیمی هستیم‌. مطابق فراموش پذیری این محتوا باید در طی زمان با برنامه ریزی‌های دقیق به مرور آن پرداخت‌. به جرئت می‌توان این مباحث را آماده‌ترین تست‌ها برای حل کردن دانست.

شیمی در کنکور
شیمی در کنکور

۲. محتوای مفهومی کنکور شیمی

مفاهیم شیمی در کنکور مبحث بسیار مهمی است که در آن آموزش نقش بسیار کلیدی را ایفا میکند. مفاهیم شیمی را میتوان به صورت خودآموز ( البته به کمک کتاب کمک آموزشی ) فرا گرفت ولی مستلزم صرف زمان زیادی است و معمولا یادگیری چندان عمیقی حاصل نمی‌شود. بنابراین نقش معلمان گرامی در این درس پر رنگ است. مفاهیم آموخته شده باید با مطالعه متن کتاب درسی و درسنامه کتاب کمک آموزشی رخ دهد و در این بخش به جز مطالعه متن به حل تست فراوان نیاز دارد. منابع مناسب کمک درسی به سطح دانش آموز در این درس بستگی دارد ولی به طور کل دانش آموزانی که فرصت زمانی کافی دارند و می‌خواهند بر روی این درس سرمایه گذاری کافی داشته باشند، می‌توانند از کتاب شیمی آقای بهمن بازرگانی از انتشارات مبتکران استفاده نمایند. مطالعه درسنامه و حل تست‌های خود را مطابق برنامه راهبردی آزمون ( ترجیحا هر شب ) مطالعه نمایند و حداقل ۴ باکس در هفته برای داوطلبین رشته تجربی و ۳ باکس مطالعاتی به صورتی هفتگی برای داوطلبین رشته ریاضی قید شود.

این قسمت از کنکور شیمی در طی سال های گذشته اهمیت روزافزونی پیدا کرده به طوری که در سال‌های اخیر نقش بسیار پر رنگی در تست‌های کنکور ایفا نموده است. مفاهیم شیمی در کنکور نه فقط در تست‌های کنکور نقش آفرینی می‌کنند آفرینی میکنند، بلکه در یادگیری تمام قسمت‌های این درس کلیدی هستند. بهتر است بگوئیم، این بخش برای یادگیری تمام قسمت‌های شیمی است. خواندن متن کتاب و درسنامه به صورت مکرر و حل تست‌های آموزشی و تثبیتی کمک معجزه آسایی به یاد تمام قسمت‌های این درس از جمله مسائل کنکور شیمی می‌نماید.

اگر در حل مسائل شیمی در کنکور مشکل دارید حتما از سطح تسلط خود بر مفاهیم شیمی مطمئن شوید. روزانه زمانی را به مطالعه درسنامه مطالب مفهومی اختصاص دهید‌. همانطور که از اسم این مبحث مشخص است، مطالعه مفهومی جزء جدایی ناپذیر مطالعه این مبحث است.

مطالعه مفهومی شیمی به چه صورتی انجام می‌شود؟

آیا لزوما مفهومی خوانی درس شیمی در کنکور به معنای حفظ کردن آن است؟ باید بدانید که مطالعه مفهومی و حفظ کردن مطلب با هم متفاوت هستند. مطالعه حفظی محور بدون توجه به عمق مطالب صرفا برای به خاطر سپردن مطالب کاربرد دارد در حالی که مطالعه مفهومی به معنای نگاه از جوانب مختلف به یک مطلب است. تحلیل یک مطلب و بررسی گزاره‌های آن، ایجاد تغییرات عمدی در گزاره اصلی و بررسی درستی و یا نادرستی گزاره‌های جدید، البته مطالعه مفهومی برای تمام قسمت‌های مطالعات ما کاربردی نیست.

مثلا آهن‌ رنگ قرمز دارد از هیچ جنبه مفهومی نیست و یا دست کم مفاهیم آن در کتاب درسی گنجانده نشده است. حال آن که قرار گرفتن عناصر جدول تناوبی از یک منطق و مفهوم کاملا محسوس که در کتاب به آن اشاره شده است پیروی می‌کند. در مطالعه مفهومی کنکور شیمی سعی کنید مطالب مختلف را به یکدیگر مرتبط کنید و ابعاد مختلف آن مفاهیم را بررسی نمایید.

۳. مسائل شیمی در کنکور

و اما در نهایت مسائل شیمی کنکور که بسیاری از تست‌های‌کنکور را به خود اختصاص داده است؛ این مسائل باید با تمرین مستمر و با کمیت بالا به نقطه قوت دانش آموز تبدیل شود. تصور کنید شخصی در شرق شهر شما ایستاده و از شما نشانی رفتن به غرب شهر را میپرسد. در آن لحظه اگر شما به نقشه مسلط باشید تمام مسیری که پرسشگر از شما میخواهد را در ذهن تجسم می‌کنید و در نهایت او را از راه‌های درست به مقصد راهنمایی می‌کنید. حال اگر تسلط کافی به مسیر نداشته باشید احتمالا با وقفه و تردید به پرسش او پاسخ میدهید.

دومین موضوعی که مربوط به مقاله همه چیز درباره کنکور شیمی می‌شود، اطلاع از نحوه مساسل است. مسائل شیمی در کنکور که در این سال‌ها نقش پر رنگی گرفته که عملا به دو ابزار نیاز دارد: ۱) تسلط کامل بر مفاهیم مبحث مربوط ۲) وجود استراتژی حل

تسلط بر مفاهیم در مسائل شیمی کنکور

تسلط بر مفاهیم مسائل شیمی در کنکور کاملا بدیهی است. به فراوانی ملاحظه شده که در صورت مسئله اطلاعات کافی برای حل آن ارائه نمی‌شود؛ چرا که انتظار می‌رود داوطلب بر این مباحث مسلط باشد و بدون نیاز به ارائه این دست مطالب آن‌ها را در ذهن داشته باشد. در مثالی بسیار ساده ممکن است از شما سوالی در رابطه با میزان مول فراورده‌های سوختن هگزان سوال شود؛ در حالی که فرمول شیمیایی سوختن هگزان را به شما نداده‌اند! توقع دارند که شما هم به سرعت فرمول را بنویسید و هم موازنه کرده و عدد مول فلان ماده را به دست آورده و تازه به سراغ حل سوال بروید! پس حتما باید به مفاهیم کتاب تسلط کامل داشته باشید.

داشتن استراتژی در حل مسائل کنکور شیمی

دیگر مورد از مبحث مسائل شیمی در کنکور داشتن استراتژی حل مسائل است. به این معنا که وقتی به شما در کنکور شیمی داده‌هایی را چه مستقیم و چه غیر‌مستقیم به شما می‌دهند باید بدانید از هر کدام چه استفاده ای بکنید و با به دست آوردن چه اطلاعاتی حل سوال را ادامه دهید. معمولا سوالات استاندارد سنوات اخیر به صورت یک مرحله‌ای حل نمی‌شوند. یعنی با قرار دادن یک سری اطلاعات در فرمول‌های خاص جواب نهایی تست مشخص نمی‌شود. ممکن است حتی اطلاعات بی‌ارزشی را برای گمراه کردن شما در تست ارائه کنند. نباید گیج بشوید.

توصیه می‌کنیم در ابتدا که چندان به استراتژی حل مسئله مسلط نیستید نقشه راه حل مسئله خود را بنویسید. یعنی مشخص کنید که از کدام اطلاعات برای حل کدام قسمت سوال استفاده می‌کنید. پاسخ خود را با پاسخ تشریحی کتاب تست مقایسه کنید‌. این مقیاس آرام آرام سطح تسلطتان را افزایش می‌دهد و در دفعات بالا می‌تواند اشتباهات متداولتان را به شما گوشزد کند.

  آموزش و تدریس فیزیک دهم مناسب کنکور

اگر شما به مسیر حل سوالات کنکور‌شیمی مسلط باشید از مقدماتی که سوال در اختیارتان گذاشته به خواسته دست پیدا می‌کنید.حتما در هنگام تست زنی علی الخصوص تست‌های مسئله‌ای شیمی حداقل در شروع یادگیری داده ها و خواسته های مسئله را برای خود در گوشه دفتر حل بنویسید‌. معجزه میکند! و سپس بدون رعایت فعل و فاعل به صورت نموداری مسیر حل تست را تا رسیدن به جواب بنویسید و حال به دنبال انجام عملیات ریاضی آن بروید. یادتان باشد در آزمون‌های تستی صفر درصد با صفر درصد الزاما یکسان نیست. ممکن است شما که مفهوم درس را به طور کامل فراگرفتید با اشتباه کوچکی در تشخیص مسیر حل یا به جواب نرسید و یا با رسیدن به جواب نادرست گزینه غلط را انتخاب و درصد منفی کسب نمایید. پس برای شما انتخاب مسیر رسیدن به جواب یکی از مهم ترین مراحل حل سوالات مسئله ای شیمی در کنکور است.

بودجه بندی کنکور شیمی
بودجه بندی کنکور شیمی


بدون آموزش موفقیت شیمی در کنکور امکان پذیر نیست!

در ۳۵ تست شیمی‌در‌کنکور رشته تجربی به جز دو سال اخیر که سهم بیشتری به مسائل داده شد اصولا تست‌ها به صورت تقریبا مساوی میان مفاهیم و مسائل بودجه بندی شده‌اند. رشته ریاضی نیز از همین قاعده تبعیت می‌کند. فراموش نکنید! آموزش جامع، منبع مناسب تستی و آزمون‌های برنامه ریزی شده از مطمئن ترین وسایل آمادگی در این درس هستند. بدون آموزش مناسب فرا گرفتن این درس کار بسیار دشواری است

کلام آخر درباره کنکور شیمی

امیدواریم با مطالعه این مقاله دید کلی و خوبی در ارتباط با شیمی در کنکور و سوالات آن پیدا کرده باشید. اگر با مطالعه و خواندن مطالب مقاله همه چیز درباره کنکور شیمی نیاز به مطال و راهنمایی بیشتری داشتید می‌توانید درخواست مشاوره را به موسسه ما اعلام کنید. موفق باشید.

دریافت مشاوره

به این مقاله امتیاز دهید

6 دیدگاه برای “هر آنچه که باید درباره کنکور شیمی بدانید

 1. مصطفی خالقی گفته:

  خدا قوت؛ من دانش آموز پایه ۱۱ام رشته ریاضی هستم و تقریبا یک ماه هست که با موسسه رادیو اکتیو آشنا شدم. خواستم یه تشکری کرده باشم از تیم مشاورن و مدرسین مجموعه کارتون حرف نداره.

 2. فرهاد سبحانی گفته:

  سلام
  من رشته ام علوم انسانی هس
  انسانی رفتم چون اولین خیلی دوست داشتم برم فرهنگیان
  بعد پشیمون شدم و الان برای کنکور میخوام تجربی بخونم
  و خیلی ب زیست علاقه دارم ب نظرشما پرستاری قبول میشم ؟

 3. غلامرضا بردبار گفته:

  سلام بنده خواهرم سهمیه ۵ درصد دارد چقدر رتبه اش رو میتونه جابجا کنه؟؟
  همچنین همسرم پدرش جانباز ۲۰ درصد است اون چقدر رتبه اش جابجا میشه؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله هر آنچه که باید درباره کنکور شیمی بدانید

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.