همه چیز درباره کنکور فیزیک

کنکور فیزیک

همه چیز درباره کنکور فیزیک؛ فیزیک جزو دروس اختصاصی دانش آموزان رشته ریاضی و تجربی است که در سال‌های دهم، یازدهم و دوازدهم در دروس دبیرستانی گنجانده شده است. هر ساله از این درس امتحان ترم اول و دوم اخذ می‌شود که تا به حال در نظام جدید آموزشی در امتحانات نیم سال دوم دوازدهم به صورت هماهنگ و نهایی برگزار و نتیجه آن بر کنکور سراسری تاثیر گذار بوده است. مطالعه این درس شیوه به خصوصی دارد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

صفر تا صد کنکور فیزیک

اول از هر چیز لازم است بدانید فصول فیزیک تا حدود زیادی مستقل از یکدیگر هستند. بنابراین مطالعه آن به پایه چندانی نیاز ندارد؛ گر چند که قدرت استدلال و درک منطق ریاضیات یکی از عناصر کلیدی فهم این درس است.

شیوه مطالعه فیزیک در کنکور

و اما شیوه مطالعه کنکور فیزیک؛ بدون داشتن آموزش فیزیک و آموزش اولیه مناسب، فراگیری این درس تقریبا غیرممکن است. دانش آموزان در این مسیر برای کسب اطلاعات و همه چیز درباره کنکور فیزیک به سه منبع نیاز دارند:

  • آموزش جامع
  • کتاب تست
  • آزمون آزمایشی

طبیعتا تمام مشاوره‌های تخصصی پس از انجام آزمون میسر است. پس از انجام آزمون بسته به سطح دانش آموز، نوع بسته‌های آموزشی تعیین می‌شود. دانش آموزانی که در این آزمون‌ها درصدی کمتر از ۵۰ درصد را کسب نمودند احتمالا در آموزش و فهم مفاهیم دچار اشکال هستند و نیاز به بازنگری در شیوه فراگیری خود دارند. دانش آموزان با درصد میانگین بالا تر از ۵۰ معمولا در مرحله آموزش دچار مشکل نیستند و نیاز ایشان به منابع تست و تمرین مشهود است. دانش آموزی که از عملکرد خود در این درس راضی نیست و درصد میانگین کنکور فیزیک  کمتر از ۵۰ درصد دارد، می‌تواند از الگوریتم پیروی نماید.

همه چیز درباره فیزیک در کنکور
همه چیز درباره فیزیک در کنکور

مشاهده آموزش مبحث مطابق برنامه آزمون فیزیک در کنکور

حل میانگین ۱۵ الی ۲۰‌ تست از کتاب تست ( مناسب سطح خود ) به صورت شبانه. نوشتار پاسخ تشریحی برای تست‌ها ( مشخص کردن مسیر راه حل ) با نوشتار داده‌ها و خواسته‌های تست. بررسی اشکالات تکرار شونده در مسیر حل تست ( اشتباه محاسباتی،درک معکوس،بی دقتی در فهم سوال و… ) و در میان گذاشتن این نوع اشتباهات با مشاور متخصص. تمرین و تکرار در تست زنی و حل تیپ تست‌های متنوع در درس فیزیک برای موفقیت در کنکور فیزیک بسیار مهم است.

هر فصل تعداد مشخصی تیپ سوال دارد که با فرا گرفتن آن‌ها حل اکثر تست‌های تکراری کنکور فیزیک و امتحانات آسان‌تر می‌شود. در حین حل تست‌های تثبیتی زمان یا درستی و نادرستی اهمیتی ندارد. آن چیز که مهم است فراگرفتن از تست است. فیزیک در رشته تجربی دارای ۳۰ تست و در رشته ریاضی دارای ۴۵ تست است. پیشنهاد می‌کنیم به تفکیک سال و رشته از آموزش‌های کنکور فیزیک موسسه آموزشی رادیواکتیو استفاده کنید.به جز وجود فصل ترمودینامیک و حرکت دایره‌ای تفاوت چندانی میان فیزیک در کنکور دو رشته ریاضی و تجربی احساس نمی‌شود. کنکور فیزیک سال دهم بار محسابات ریاضی بیشتری نسبت به سال‌های دیگر دارد و در فصل گرما و فشار و همچنین اندازه‌گیری بعضا محاسبات دانش آموز در زمان کم به چالش کشیده می‌شود. تمرین محاسبات و خودداری از به کار بردن ماشین حساب به قدرت ذهنی کمک فراوان می‌نماید. در سال یازدهم دانش آموز به طور جدی تری با مفاهیم فیزیکی درگیر می‌شود. دو فصل اول یعنی الکتریسیته ساکن و جریان مدار جزو فصول دشوار این درس هستند که جز با آموزش کاربردی و تمرین فراوان راهی برای حل سوال یا تست های آن باقی نمیماند.تا حدودی مباحث مغناطیس و الکترومغناطیس‌ از حجم سنگینی کمتری برخوردارند.سال دوازدهم که به جرئت کلیدی ترین پایه فیزیک است.حدود نصف سوالات کنکور از این پایه مطرح است‌‌.

تعداد سوالات در کنکور فیزیک به چه شکل است؟

تعداد سوالات زیاد و تنوع فوق العاده باعث شده مطالعه آن نیازمند استراتژی خاصی باشد. اول این که حتما نسبتا به تسلط خود به مباحث مشتق و حد و مثلثات اطمینان حاصل نمایید  چرا که این مباحث در یادگیری این فصول ضروریست. دوم آن که ترجیحا بیشتر زمان مطالعه هفتگی فیزیک خود را به دوازدهم اختصاص دهید‌ و برای دوره کردن مباحثی که آزمون از آن عبور کرده حتما برنامه داشته باشید. مثلا اگر ۳۰ تست فیزیک کنکور در برنامه دارید ۷ الی ۱۰ تست را به مرور مباحث قبل در پایه دوازدهم اختصاص دهید.

  بهترین موسسه کنکور ریاضی

جمع بندی کنکور فیزیک

جمع بندی در این درس و کنکور فیزیک بسیار مهم است. در بازه‌های زمانی یک ماهه برای خود باکس‌های جمع بندی تعریف کنید و در آن روز مباحث ماه قبل را تماما مرور کنید.در ایام جمع بندی نیازی به پیشروی نیست و هر دانش آموز با کمک معلم و مشاور خود میتواند زمان مناسب برای جمع بندی را مشخص نماید. در روز‌های جمع بندی حداقل ۴۰ تست به صورت جامع بررسی و تحلیل شوند. این درس همواره از تاثیرگذار ترین دروس کنکور بوده و در صورت غفلت از این درس ممکن است کلیه زحماتتان ناقص و نیمه تمام شود.

به این مقاله امتیاز دهید

6 دیدگاه برای “همه چیز درباره کنکور فیزیک

  1. مهلا کریمی گفته:

    سلام من به تازگی با موسسه رادیواکتیو آشنا شدم؛ از آموزش‌ها و مشاوره مشاورین شما در درس فیزیک استفاده کردم. واقعا عالی بود. تشکر از رادیو اکتیو

  2. بهمن عبدی گفته:

    خیلی دقیق و حرفه ای بود تا الان دو جلسه اش رو دیدم هم روش ها و هم آمار هایی که ارایه میشه دقیق و قابل استفاده برای کنکور هستن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله همه چیز درباره کنکور فیزیک

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.