بررسی شکل های فصل ۲ زیست دهم (گوارش)

شکل های فصل ۲ زیست دهم

در بررسی شکل های فصل ۲ زیست دهم (گوارش) به چه نکاتی بیشتر توجه کنیم؟ درس زیست شناسی فصل‌ها و مباحث شکل‌خیز زیادی دارد!‌ در این مقاله از سری مقالات آموزش زیست وبسایت رادیو اکتیو قصد داریم تا نکاتی که باید در بررسی شکل های فصل گوارش زیست دهم ( فصل ۲ زیست دهم ) در نظر بگیریم برای شما صحبت کنیم.

شکل خیز ترین فصول زیست شناسی کنکور ( پایه – بدن انسان )

برای شروع توضیحات قصد داریم شکل خیز ترین فصول زیست را برای شما عزیزان نام ببریم. با ما همراه باشید.

فصول شکل خیز زیست شناسی پایه دهم

شکل خیز ترین فصل های کنکور زیست شناسی پایه دهم ( شکل های مربوط به بدن انسان ) در اولویت اول مربوط به فصل ۴ (گفتار ۱و۲) و بعد از ان مربوط به گفتار ۱فصل ۲ است ( البته گفتار ۲هم مهم است ). به شکل مربوط به کلیه و جایگاه سرخرگ و‌سیاهرگ کلیه و میزنای ( گفتار ۲ فصل ۵ ) هم توجه بیشتری کنید.

خرید و تهیه ویدیو‌های آموزشی زیست پایه دهم: آموزش زیست دهم

فصول شکل خیز زیست شناسی پایه یازدهم

فصل ۲ یازدهم ( گفتار ۲ ) جزو مهم ترین فصول کتاب از نظر شکل شناسی است و هر ساله از نکات مربوط به حواس ویژه در کنکور سوالاتی مطرح می‌شود. به شکل‌های مربوط به ماهیچه‌های بدن و جایگاه هر ماهیچه ( فصل ۳یازدهم ) در سطح شکمی و یا پشتی، مقایسه ماهیچه های دو سر بازو و سه سر، جایگاه و محل مفصل‌های استخوان‌های بدن ( خصوصا استخوان های زندزبرین-زند زیرین-بازو-ران و لگن ) و‌شکل مربوط به تنه استخوان دراز توجه بیشتری کنید. فصل ۷ یازدهم ( گفتار ۱و ۲ و خصوصا ۳ ) همواره پایه ثابت سوالات شکلی کنکور چند سال اخیر بوده و هست و خواهد بود:) که به طور اختصاصی در مقالات بعدی به  نکاتی که باید در این فصل بیشتر به ان توجه کنید را بررسی خواهیم کرد.

خرید و تهیه ویدیو‌های آموزشی زیست پایه دهم: آموزش زیست یازدهم

شکل های فصل گوارش زیست دهم
شکل های فصل گوارش زیست دهم

سوالات مربوط به شکل های فصل ۲ ( گوارش )

در بررسی سوالات مربوط به شکل های فصل گوارش زیست دهم به نکات زیر بیشتر توجه کنید.

  • جایگاه اندام‌ها از این نظر که در سمت چپ بدن قرار دارند یا سمت راست بدن

شکل مربوط به اندام های دستگاه گوارش و‌جایگاه هر اندام نسبت به سایر اندام ها،جایگاه هر بنداره موجود در دستگاه گوارش از نظر چپ‌یا راست بودن آن در بدن،جایگاه کبد ( به عنوان مثال قسمت اعظم کبد کدام سمت است )، نحوه قرار گیری لوزالمعده ( دارای یک بخش پهن تر و یک بخش نازک تر و این که بدانید هر بخش در کدام سمت بدن قرار دارد )، نحوه قرار گیری دیافراگم،کولون بالارو و پایین رو و این که کدام یک دارای طول بیشتر و کدام یک طول کمتری دارد،مقایسه کلیه چپ و راست از نظر جایگاه ( این که کدام کلیه بالاتر است و کدام پایین تر و مقایسه آن با اندام های همان سمت بدن؛مثلا این که کلیه ای که در موقعیت پایین تر قرار دارد همانند کبد در سمت راست بدن می باشد)، به طول میزنای های خروجی از کلیه دقت کنید ( مثلا میزنای کوتاه تر میشه سمت راست چون کلیه راست پایین تر است ).

  • یکی از مهم ترین شکل های فصل ۲ زیست دهم، شکل مربوط به غدد بزاقی دهان است که در کنکور سراسری۱۴۰۱ ( دی ماه ) از آن سوال مطرح شده است

غدد بزگ بزاقی در دهان را از بالا به پایین، عقب به جلو و کوچک به بزرگ، از نظر مجاری خروجی از هر غده،جایگاهی که مجاری هر غده محتویات غدد را وارد دهان می‌کنند را با هم مقایسه کنید.

  همه چیز درباره ریاضی در کنکور تجربی
  • شکل مربوط به یاخته‌های غده‌های معده

یاخته های غدد معده را از بزرگ به کوچک، بالا به پایین، با هم مقابسه کنید. توجه کنید که هر یاخته می تواند در ارتباط با کدام یاخته های دیگر باشد. به شکل یاخته‌ها ( مثلا این که غشای یاخته های کناری چین خورده است ) دقت کنید.

  • مهم ترین شکل فصل ۲ زیست دهم ( گوارش )

شکل مربوط به گردش خون دستگاه گوارش بی‌شک مهم‌ترین شکل این فصل است. این شکل را از نظر سیاهرگ‌های خروجی از هر اندام مقایسه کنید. توجه کنید که این سیاهرگ‌ها نهایتا وارد سیاهرگ باب کبدی می‌شوند سیاهرگ‌های کولون بالارو و روده باریک با هم و‌سیاهرگ های معده ( بخش کیسه ای لوله گوارش ) و طحال( جزو دستگاه گوارش نیست )، لوزالمعده و‌کولون پایین رو هم با هم وارد سیاهرگ باب می‌شوند. توجه کنید که در کبد انسان شبکه مویرگی وجود دارد که ورودی و خروجی آن سیاهرگ است. همه اندام های دستگاه گوارش در موقعیت جلوتری نسبت به ۲شاخه سیاهرگ های پا قرار دارند. در کنکور دی ۱۴۰۱ این شکل را با شکل مربوط به دستگاه لنفی ( فصل۴دهم ) ترکیب و‌مقایسه  کردند که در مقالات بعدی ( نمات شکل مربوط به فصل۴ ) به بررسی آن می‌پردازیم.

نوشته شده توسط: علی افضلی

” علی افضلی یکی از اساتید مجرب و با دانش رادیو اکتیو برای درس زیست شناسی رشته تجربی است. “

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله بررسی شکل های فصل ۲ زیست دهم (گوارش)

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.