صفر تا صد کنکور عربی

عربی کنکور

همه چیز درباره کنکور عربی؛ در میان دروس عمومی، عربی همواره یکی از چالش برانگیزترین‌ها بوده است. البته؛ در سال‌های اخیر این امر بیشتر مشهود و محسوس است. طراحان سوال کنکور عربی در سال‌های اخیر سخت‌گیری بیشتری در طراحی سوالات این درس اعمال می‌کنند. بنابراین؛ درصد داوطلبان در درس عربی در سال‌های اخیر، کاهش چشمگیری داشته است.

ممکن است داوطلب، ساعات زیادی را به مطالعه‌ی و آموزش عربی اختصاص دهد اما شیوه‌ی خواندن او صحیح نباشد و به همین دلیل نتواند نتیجه‌ی مطلوبی به دست بیاورد. کنکور سراسری شبیه به امتحانات دیگر نیست و برای موفقیت در آن، باید تمام نکات ریز را نیز در نظر داشت و به آن‌ها توجه کرد. اهمیت کنکور عربی هم در دروس عمومی برای تمامی رشته‌ها و هم به عنوان یک درس اختصاصی مهم برای رشته‌ی علوم انسانی است. اگر کنکورعربی و پاسخگویی به سوالات آن برای شما هم دغدغه است، در ادامه با ما همراه باشید تا همه چیز درباره کنکور عربی را بدانید.

صفر تا صد کنکور عربی

درس عربی مباحث مختلفی را پوشش می‌دهد. از جمله مبحث لفات، قواعد و اعداد. سؤالات کنکور عربی نیز به شیوه‌های متفاوتی مطرح می‌شوند. به عنوان مثال ممکن است سوالات ترجمه هم به صورت درک مطلب طراحی شوند و هم به صورت ترجمه فارسی به عربی و یا عربی به فارسی. برای پاسخگویی به سوالات مطرح شده از این بخش باید به لغات تسلط کافی داشته باشید.

سرعت عمل در پاسخگویی به سوالات کنکور عربی بسیار مهم است چرا که زمان پاسخگویی به هر سوال عربی کنکور حدود ۴۸ ثانیه است. پس؛ تسلط کافی به قواعد و لغات عربی و سرعت عمل کافی در پاسخگویی به تست‌ها برای داوطلبین اهمیت ویژه‌ای دارد.

بودجه‌بندی کنکور عربی

اولین مورد که بایست در مبحث همه چیز درباره کنکورعربی بدانید نحوه بودجه بندی این درس است! همان‌طور که می‌دانید، اطلاع از بودجه‌بندی کنکور عربی به شما کمک می‌کند که بتوانید وقت بیشتری روی مباحث مهم عربی بگذارید و به سوالاتی که سهم بیشتری در بودجه‌بندی کنکور‌عربی دارند به نحو صحیح پاسخ دهید. حتی ممکن است وقت کافی برای خواندن تمام مباحث درس عربی نداشته باشید و وقت خود را تنها صرف مباحث مهم کنید.

  موسسه حرف آخر بهتر است یا تاملند؟

عربی، درس دوم در دفترچه‌ی سوالات عمومی کنکور سراسری تمام رشته‌ها است. تعداد سوالات این درس در کنکور ۲۵ سوال است. زمان پاسجگویی به این سوالات برای هر داوطلب، ۲۰ دقیقه است. بیشترین بودجه‌بندی عربی کنکور مربوط به بخش مفاهیم و ترجمه است. پس از آن به ترتیب بیشترین سهم را قواعد، درک مطلب، تحلیل صرفی، اعراب و متضاد و مترادف دارند. شما دانش آموز سختکوش می‌توانید آموزش‌های مورد نظر خود برای عربی را در بخش‌های مربوطه از فروشگاه پکیج های آموزشی رادیو اکتیو تهیه کنید.

ترجمه و تعریب عربی کنکور

  

عربی به عنوان یکی از دروس اختصاصی رشته علوم انسانی، ۲۰ سوال دارد و مدت زمان پاسخگویی به سوالات آن ۲۰ دقیقه است یعنی یک دقیقه زمان برای هر سوال در نظر گرفته شده است.

همه چیز درباره کنکور عربی

مطالب عربی همگی به هم مرتبط هستند بنابراین؛ باید خواندن آن را از پایه شروع کنید. همچنین؛ درک مطلب و قواعد عربی کنکور به هم مرتبط هستند و باید هر دو بخش مورد مطالعه‌ی دقیق قرار بگیرند. برای پاسخگویی به سوالات درک مطلب کنکور عربی باید لغات و قواعد را بلد باشید.

حفظ و به خاطر سپردن لغات عربی بسیار مهم است و نیاز به استمرار و تکرار دارد. ثبت لغات در حافظه بلند مدت روش‌های مختلفی دارد. مثلا به جای حفظ کردن لغات، لغات مشابه که ریشه‌ی یکسان دارند را با هم و در کنار هم به خاطر بسپارید. بعضی لغات را می‌توان به صورت تصویری حفظ کرد و به خاطر سپرد. یکی از روش‌های بسیار راحت و مؤثر حفظ لغات عربی، استفاده از روش لایتنر است. لغات در این روش در ۵ روز متوالی تکرار می‌شوند و به این روش هرگز از خاطر شما نمی‌روند.

  تعداد سوالات ریاضی کنکور از هر مبحث

تسلط به قواعد نیز برای پاسخگویی به تمام سوالات عربی کنکور مهم است. برای پاسخگویی به سوالات ترجمه، درک مطلب و تحلیل صرفی نیز دانستن قواعد بسیار ضروری است. تسلط به قواعد عربی مستلزم تکرار و تمرین و تست زنی مداوم و مستمر است.

یادگیری اعداد در عربی نیز یکی از چالش برانگیزترین بخش‌های مطالعه کنکور عربی است. هرگز نباید در یادگیری آن‌ها ناامید شوید و با صبر و حوصله به تمرین بپردازید. پس از یادگیری لغات و قواعد عربی، تست زمان‌دار بزنید تا سرعت پاسخگویی به سوالات را نیز بالا ببرید و در کنکور دچار کمبود وقت نشوید.

تحلیل تست‌های کنکور عربیصفر تا صد عربی در کنکور

تحلیل کردن تست‌های کنکوری یکی از مواردی است که باید در موضوه همه چیز درباره کنکور‌عربی به آن اشاره کنیم! هنگام مطالعه عربی کنکور، صرفا تست زدن کافی نیست. مهم‌تر از تست زدن، تحلیل تست‌ها است. به این صورت که پس از اتمام تست زنی باید پاسخنامه را نگاه کرده و بررسی کنید به چه سوالاتی پاسخ صحیح نداده‌اید و دلیل آن چیست. پس از پیدا کردن نقاط ضعف خود در درس عربی، وقت کافی اختصاص دهید و مطلبی که در آن ضعیف هستید را دوباره بخوانید.

یکی دیگر از نکات تحلیل کنکور عربی این است که تمام نکات تست‌ها، حتی آن‌ها را که بلد هستید یادداشت کنید. نکته‌نویسی به شما کمک می‌کند که در روزهای مانده به کنکور بتوانید عربی را به راحتی و در زمان کمی مرور کنید. چرا که عربی یک درس عمومی بسیار فرار است و ممکن است پس از چند ماه، نکاتی که الان بلدید را فراموش کنید.

همچنین؛ از منابع معتبر برای تست زدن استفاده کنید. به خصوص سوالات ۵ سال اخیر کنکور سراسری تمامی رشته‌ها به صورت طبقه‌بندی بهترین منبع تست زدن برای کنکور عربی هستند.

مشاوره عربی کنکور در رادیو اکتیو

عربی، چالش برانگیزترین درس عمومی کنکور در سال‌های اخیر است که شامل بخش لغات و درک مطلب و قواعد عربی می‌شود. از آنجا که تمام مطالب درس عربی به هم مرتبط هستند، برای پاسخگویی به سوالات درک مطلب و ترجمه باید به قواعد عربی نیز تسلط کافی داشته باشید و بالعکس. شما دانش آموزان عزیز می‌توانید با مراجعه به بخش درباره عربی وبلاگ موسسه اطلاعات زیادی را کسب کنید! با این حال ممکن است نیاز به مشاوره تحصیلی و درسی داشته باشید؛ با مراجعه به بخش مشاوره و  تکمیل فرم مربوطه درخواست مشاوره خود را ثبت کنید.

دریافت مشاوره

تکرار و تمرین برای موفقیت در درس عربی کنکور بسیار مهم است و برای حفظ لغات عربی می‌توانید از روش لایتنر، تصویر سازی، حفظ و به خاطر سپردن لغات با ریشه‌های مشابه و … استفاده کنید. زمان در پاسخگویی به سوالات عربی نقش مهمی ایفا می‌کند. برای افزایش سرعت عمل در تست زنی، حتما تست‌های طبقه‌بندی سال‌های گذشته را پاسخ دهید. تحلیل تست نیز بااهمیت است. نکته برداری و خلاصه نویسی به شما کمک می‌کند روزهای مانده به کنکور مرور راحت‌تری داشته باشید. به خاطر داشته باشید که از کتاب‌ها و منابع معتبر برای درس عربی در کنکور استفاده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید

4 دیدگاه برای “صفر تا صد کنکور عربی

 1. سمانه صدیقی گفته:

  سلام وقت بخیر؛ من بودجه بندی رو در ین مقاله رادیو اکتیو دیدم. میخواستم بدونم ممکنه برای کنکور ۱۴۰۲ بودجه بندی عربی تغییر کنه؟

  • رادیو اکتیو گفته:

   سلام؛ ممکن بودجه بندی تغییر کند. آن چیزی که برای بودجه بندی عربی در کنکور ۱۴۰۲ اعلا شد آخرین اعلامی سازمان سنجش است.

 2. مرتضی کریمی گفته:

  سلام لطفا پاسخ بدید ایا دروس برای رشته ریاضی کامل تدریس شده ؟؟ میخوایتم بخرم ولی یکی اژ دوستام گفت که برای رشته ریاضی چند تا مبحث رو تدریس نکردند درسته ؟؟ ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله صفر تا صد کنکور عربی

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.