مباحث ساده فیزیک برای کنکور تجربی

مباحث ساده فیزیک برای کنکور تجربی

مباحث ساده فیزیک برای کنکور تجربی؛ بسیاری از داوطلبان رشته تجربی به دلایل مختلف نمی‌خواهند تمام مباحث فیزیک را بخوانند. آنها به دنبال کسب درصد مناسبی می‌گردند و در عین حال فرصت خواندن تمام مطالب فیزیک را ندارند و یا نمی‌خواهند این کار را انجام بدهند. این دسته از داوطلبان، وقت خود را صرف دروسی مانند زیست شناسی و شیمی می‌کنند. برای این دسته از داوطلبان و همچنین داوطلبانی که برای مطالعه شروعی دیرهنگام دارند، پیشنهاد ما این است که مباحث ساده و در عین حال مطالب بسیار تست خیز و مهم در درس فیزیک را پیدا کرده و تنها آن مباحث را مطالعه کنند.

سوال مطرح شده در اینجا این است که مباحث ساده فیزیک برای کنکور تجربی کدام مباحث هستند و در طی مدت می‌توان آنها را مطالعه کرد؟ پاسخ به این سوال را در ادامه مطلب خواهید خواند. توجه داشته باشید که در مدت زمان کوتاهی می‌توانید این مطالب را مطالعه کرده و نتیجه دلخواه خود را به دست بیاورید. چرا که این مطالب در عین سادگی بسیار مهم هستند و سهم قابل قبولی در بودجه بندی کنکور فیزیک تجربی دارند.

ساده ترین مباحث فیزیک
ساده ترین مباحث فیزیک

انتخاب مباحث ساده فیزیک کنکور تجربی

همانطور که می‌دانید؛ تمام مباحث فیزیک برای کنکور تجربی از ارزش یکسانی برخوردار نیستند. بعضی از مباحث مهم‌تر هستند و تعداد تست‌های بیشتری از آنها مطرح می‌شود. بعضی از مباحث نیز آسان تر هستند. بنابراین؛ خواندن آنها برای داوطلبان بسیار راحت تر است و زمان کمتری را صرف مطالعه و یادگیری مطالب آن می‌کنند.

برای انتخاب مباحث ساده فیزیک تجربی، باید حتماً به بودجه بندی فیزیک کنکور رشته تجربی سال‌های گذشته توجه نمایید. حتماً باید بررسی کنید که مباحث تست خیز فیزیک تجربی کدام مباحث هستند و این را از بررسی تست‌های فیزیک سال‌های گذشته کنکور تجربی می‌توانید به سادگی پیدا کنید. بر این اساس می‌توانید برای زمانی که در اختیار دارید برنامه ریزی کرده و تمرکز خود را روی مباحث تست خیز بگذارید.

توجه به مستقل یا وابسته بودن مبحث

هنگام پیدا کردن مباحث ساده فیزیک تجربی حتما به این نکته توجه داشته باشید که آن مباحث مستقل هستند و یا وابسته؟ مباحثی که مستقل هستند را می‌توانید در صورتی که برای شما ساده باشند، به راحتی مطالعه کنید اما؛ بعضی مباحثی که ساده به نظر می‌رسند ممکن است وابسته باشند و برای مطالعه آن‌ها به مطالعه پیش نیاز آنها نیاز داشته باشید. بنابراین؛ در ابتدا مطالبی را که وابسته هستند شناسایی کرده و پیش نیاز آنها را پیدا کنید و برای خواندن از پیش نیاز شروع کنید.

 

کدام مباحث فیزیک تجربی ساده هستند؟

به طور کلی مباحثی در فیزیک تجربی ساده‌تر هستند که دارای مباحث و فصول پیش نیاز نباشند. یعنی، مباحث مستقل باشند و شما تنها با مطالعه آن مباحث بتوانید تست‌های مربوط به آن را به درستی پاسخ دهید.

حدوداً ۵۰ درصد از سوالات فیزیک تجربی از چند فصل محدود مطرح می‌شوند. یعنی حدود ۱۵ سوال از ۳۰ سوال فیزیک کنکور تجربی تنها از چند فصل از تمام پایه‌ها مطرح می‌شوند و با خواندن و یادگیری صحیح آن مباحث و فصول به راحتی می‌توانید ۵۰ درصد از سوالات فیزیک کنکور تجربی را پاسخ دهید. آن مباحث و فصل‌ها شامل: فصل ۲ و ۴ فیزیک پایه دهم تجربی، فصل ۱ و فصل ۳ فیزیک پایه یازدهم رشته تجربی و فصل ۴ از پایه دوازدهم فیزیک رشته تجربی می‌شوند.

تمام مباحثی که در بالا ذکر کردیم، جزو مباحث ساده فیزیک کنکور تجربی به حساب می‌آیند و داوطلبان کنکور تجربی با حدود ۳ ماه تلاش و مطالعه این مباحث می‌توانند به ۱۵ سوال از سوالات کنکور تجربی در درس فیزیک پاسخ صحیح داده و رتبه و درصد قابل قبولی کسب کنند. این مباحث را می‌توان مباحثی مستقل به حساب آورد و داوطلبان برای مطالعه‌ی آن‌ها نیاز به مطالعه هیچگونه مبحث پیش نیازی نداشته و با صرف زمان بسیار کمتری می‌توانند در این مباحث تسلط لازم را به دست بیاورند.

چرا باید مباحث ساده فیزیک تجربی را بشناسیم؟
چرا باید مباحث ساده فیزیک تجربی را بشناسیم؟

تعدادی از داوطلبان نیز زمانی بسیار کمتر از ۳ ماه در اختیار دارند و به درصد پایین‌تری نیز اکتفا می‌کنند. مثلاً آنها اگر ۲۰ درصد فیزیک در کنکور تجربی پاسخ دهند راضی خواهند بود. برای این دسته از داوطلبان نیز پیشنهاد ویژه‌ای داریم. این داوطلبان می‌توانند تنها ۳ مبحث از مباحث ساده فیزیک تجربی را انتخاب کرده و فقط آن‌ها را در مدت کوتاهی مطالعه کنند. این مباحث که در عین حال آسان نیز هستند، شامل فصل ۲ و ۴ از فیزیک پایه دهم تجربی و فصل ۴ از فیزیک پایه دوازدهم تجربی هستند.

  تحلیل فیزیک کنکور تجربی ۱۴۰۱

آسان‌ترین مباحث فیزیک برای رشته تجربی

آسان‌ترین مباحث فیزیک برای داوطلبانه کنکور تجربی که در یادگیری مطالب چندان قوی نیستند و مطالب حفظ کردنی و ساده تر را راحت تر یاد می گیرند، شامل:  نوسان و موج، فیزیک اتمی و هسته‌ ای، کار و انرژی، مغناطیس و القا و مبحث بسیار ساده اندازه گیری می‌شوند.

چرا باید مباحث ساده فیزیک تجربی را بشناسیم؟

در حقیقت؛ تمام داوطلبان رشته تجربی نیاز به آگاهی از مباحث ساده فیزیک تجربی ندارند. بلکه؛ تنها آن دسته از داوطلبانی که یا فرصت کافی برای مطالعه فیزیک ندارند و یا در فیزیک چندان قوی نیستند، باید بدانند که مباحث ساده فیزیک شامل چه مباحثی می‌شوند و تنها به مطالعه آنها بپردازند. اما؛ کسانی که می‌خواهند جزو رتبه‌های بسیار خوب و برتر باشند و یا درصد بالایی فیزیک پاسخ دهند، نباید هیچ مطلبی را حذف کرده و باید تمام مطالب را بخوانند و برای آنها وقت بگذارند.

شما دانش آموزان عزیز می‌توانید هر مبحثی که برای آموزش فیزیک در رشته تجربی لازم دارید را در سری آموزش‌های رادیو اکتیو پیداکنید و از آن‌ها کمال استفاده را داشته باشید.

جمع بندی و نتیجه گیری کلی مطالب

به طور کلی، در این مقاله مباحث ساده فیزیک تجربی را برای داوطلبان بررسی کردیم. این مطالب برای داوطلبانی که فرصت کافی برای مطالعه تمام مباحث فیزیک را ندارند، بسیار مفید و کاربردی است. حتما توجه داشته باشید که مطالبی را که می‌خوانید، با تمرکز کافی بخوانید تا به طور کامل بر روی آنها تسلط پیدا کنید.

درخواست مشاوره اختصاصی

دریافت مشاوره

این نکته بسیار مهم است که بر اساس نیاز خودتان مباحث تست خیز و آسان فیزیک را پیدا کنید و شروع به مطالعه و  تسلط به آن مطلب کنید.  هم در زمان صرفه جویی می‌کنید و هم نتیجه‌ی مطلوب خود را می‌گیرید.

3/5 - (1 امتیاز)

6 thoughts on “مباحث ساده فیزیک برای کنکور تجربی

 1. محمود قربانی میگوید:

  دوستان من پکیج ۶۰۴۰ رو دارم
  ولی اصلا نمیتونم پیش برم
  با دیدن دی وی دی خسته میشم
  شما چیکار میکنید
  چ راهکاری دارین چجوری با دی وی دی درس میخونین
  من واقعا نیاز دارم
  خواهشا جواب بدین

 2. جواد محمدزاده میگوید:

  سلام من دهم هستم من برای درس فیزیک اول جزوه معلم بعد تمرینات و توضیحات کتاب درسی مطالعه میکنم بعد سراغ تست کتاب تست میرم این روش درست است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله مباحث ساده فیزیک برای کنکور تجربی

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.