روش های مطالعه ریاضی برای کنکور تجربی

روش های مطالعه ریاضی برای کنکور تجربی چیست؟

روش های مطالعه ریاضی برای کنکور تجربی چیست؟ داوطلبان رشته تجربی درس ریاضی را محدودتر از داوطلبان رشته ریاضی مطالعه می‌کنند. اما؛ باز هم برای آن‌ها در بسیاری از موارد مشکل به حساب می‌آید و در درک و فهم مطالب مقداری مشکل دارند. به همین دلیل نمی‌توانند نتیجه دلخواه خود را در درس ریاضی به دست بیاورند. راه حل این مشکل این است که با روش های مطالعه ریاضی کنکور برای رشته تجربی آشنا باشیم. این روش‌ها بسیار اصولی هستند و توسط کارشناسان کنکور معرفی شده‌اند. همچنین داوطلبان برتر کنکور سراسری از این روش ها برای مطالعه و یادگیری ریاضی کنکور تجربی استفاده کرده‌اند. پس اگر می‌خواهید درصد بالایی ریاضی پاسخ دهید و ریاضی را یاد بگیرید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا به شما بهترین روش های مطالعه ریاضی برای کنکور تجربی را معرفی کنیم.

روش های مطالعه ریاضی برای کنکور تجربی

روش های مطالعه ریاضی برای کنکور تجربی شباهت زیادی به روش های مطالعه ریاضی برای کنکور در حالت کلی دارد؛ اما تفاوت‌هایی نیز بایست برای آن قائل باشیم.

 • یادگیری اصولی مفاهیم ریاضی:

ریاضی، درسی تفهیمی و کاملاً فرار است. برای بسیاری از داوطلبان کنکور رشته تجربی این درس یکی از درس‌های مشکل به حساب می‌آید. بنابراین؛ حتماً باید مفاهیم و آن را به صورت اصولی یاد بگیرید. برای یادگیری درس ریاضی اصلا نباید مطالب را حفظ کنید بلکه؛ باید تمام مطالب را به خوبی درک کنید. روش مطالعه صحیح ریاضی به داوطلبان کنکور تجربی کمک بسیاری می‌کند که بتوانند بهترین نتایج را از مطالعه خود کسب کنند. داوطلبان باید برای درک مفاهیم ریاضیات، ابتدا کتاب درسی خود را با دقت مطالعه کنند و تمام تمرین‌های آن را حل کنند. درک عمیق مفاهیم با نکته برداری و نت برداری، کامل‌تر می‌شود. این کار به داوطلبان کمک می‌کند که مطالب را به خوبی در ذهن خود تثبیت کنند.

 • حل تمام تمرین‌های کتاب درسی:

یکی از گام‌ها در روش های مطالعه ریاضی برای کنکور تجربی حل تمرین‌های کتاب درسی است. داوطلبان، پس از اینکه تمام مطالب کتاب درسی را به خوبی یاد گرفتند و درک کردند باید حتماً تمرین‌های کتاب درسی را با دقت بسیار حل کنند. حل این تمرین‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به داوطلبان کمک می‌کند که با حل این تمرین‌ها، بر روی مطالب خوانده شده تسلط کامل پیدا کنند، نقاط ضعف و قوت خود را بشناسند و در رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت خود تلاش کنند. اگر داوطلبان نتوانستند به تمرینی پاسخ دهند، به این معنی است که آن مطلب را به طور کامل یاد نگرفته‌اند و بنابراین باید مجددا اقدام به خواندن آن مطلب مورد نظر کنند.

 • حل تست‌های تالیفی:

حل تست های تالیفی ریاضی رشته تجربی
حل تست های تالیفی ریاضی رشته تجربی

در مرحله بعدی برای مطالعه درس ریاضی برای کنکور تجربی حتما باید تست‌های تالیفی حل کنید. خواندن مفاهیم و حل تمارین به تنهایی کافی نیست. بلکه؛ باید تست نیز حل کنید. تست‌های متنوع نقش مهمی در یادگیری مطالب توسط داوطلبان دارند. این تست‌های تالیفی از یک دیدگاه دیگر به مفاهیم اصلی ریاضی نگاه می‌کنند و تمام داوطلبان برتر کنکور سراسری که توانسته‌اند در درس ریاضی کنکور تجربی درصد قابل توجهی را پاسخ دهند، تست‌های متنوع تالیفی را به کرات حل کرده اند.

 • یادگیری فرمول‌های اصلی:

اگر فرمول‌های کتاب ریاضی را به ۲ دسته فرمول‌های اصلی و فرمول‌های فرعی تقسیم کنیم، به عنوان یک داوطلب کنکور باید در نظر داشته باشید، که فرمول‌های اصلی را در کنار فرمول‌های فرعی یاد نگیرید. بلکه آن‌ها را به صورت جداگانه مطالعه کنید. داوطلبان برتر کنکور سراسری تنها فرمول‌های اصلی کنکور را مطالعه می‌کنند و به فرمول‌های فرعی توجه چندانی نشان نمی‌دهند. چرا که در کنکور سراسری فرمول‌های اصلی برای حل مسائل ریاضی به کار شما می‌آیند و نمی‌توانید از فرمول‌های فرعی به خوبی فرمول‌های اصلی استفاده کنید. بنابراین؛ برای موفقیت در کنکور سراسری در درس ریاضی رشته تجربی حتماً باید فرمول‌های اصلی را مطالعه کرده و به خوبی یاد بگیرید.

 • حل تست‌های کنکور:

علاوه بر تست‌های تالیفی حتماً باید تست‌های کنکور ریاضی تجربی زیادی را نیز حل کنید. داوطلبان برتر رشته تجربی که توانسته‌اند ریاضی را با درصد بالایی پاسخ دهند، تست‌های کنکور سال‌های اخیر را در اولویت تست زنی خود قرار داده‌اند. این تست ها به ۳ دسته دشوار، متوسط و راحت تقسیم می‌شوند و در کنکور سراسری از هر ۳ دسته تست مطرح می‌شود. بنابراین؛ داوطلبان باید نکات مهم هر یک از این تست‌ها را یادداشت کرده و در مرورهای خود از آن استفاده کنند.

 • شرکت در آزمون و تحلیل آزمون:

شاید بگوئید که این کار تاثیری در روش های مطالعه ریاضی برای کنکور تجربی ندارد! اما سخت در اشتباه هستید! حتماً در آزمون‌های شبیه ساز کنکور سراسری شرکت کنید و خود را بسنجید. این کار به شما کمک می‌کند که با توجه به زمانی که برای پاسخگویی به هر سوال در کنکور تعیین شده است و همچنین شرایط جلسه آزمون کنکور سراسری بتوانید خود را آماده کنید. مهم‌تر از شرکت در آزمون، این است که شما بتوانید آزمون خود را تحلیل کنید. تحلیل آزمون به این صورت است که پاسخ‌های صحیح و غلط خود را بررسی کرده و نکات مهم آنها را یادداشت می‌کنید و در مراحل بعدی آن‌ها را مرور می‌کنید.

  منحنی فراموشی
 • تکرار و تمرین و خلاصه نویسی:

ریاضی درسی است که با تکرار و تمرین بسیار در آن می‌توانید به مهارت کافی در این درس، دست پیدا کنید. برای این کار نکته برداری و خلاصه نویسی به شما کمک بسیاری می‌کند. مخصوصاً در روزهای پایانی نزدیک به کنکور که فرصت زیادی برای خواندن و مطالعه مطالب در اختیار ندارید، می‌توانید از خلاصه‌ها و نکات خود برای مرور مطالب از پیش خوانده شده استفاده کنید. ریاضی درسی است که برای تسلط کامل در آن باید مدام در زمان‌های تعیین شده مطالب خوانده شده را مرور کرد.

 • آشنایی با بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی و استفاده از منابع مناسب:

بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی
بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی

یکی از مهمترین مسائلی که برای موفقیت در درس ریاضی برای کنکور تجربی باید به آن توجه کنید، این است که از بودجه بندی سوالات ریاضی در کنکور رشته تجربی آگاه باشید و بتوانید با توجه به این بودجه بندی‌ها، نیازهای خود و سطحی که در آن قرار دارید، بهترین منابع را جهت مطالعه ریاضی انتخاب کنید. این کار به شما کمک می‌کند که زمان کمتری را صرف مطالعه مطالب درسی کنید و همچنین از مطالب مهم و تست خیر ریاضی آگاهی داشته باشید و بتوانید وقت بیشتری را برای مطالعه دقیق آن‌ها اختصاص دهید. انتخاب منبع مناسب نیز به شما در درک بهتر مفاهیم کمک می‌کند.

  نقش مدرسه در موفقیت تحصیلی چیست؟

انتخاب منبع مناسب برای ریاضی رشته تجربی

همانطور که گفتیم انتخاب منابع مناسب قبل ار آگاهی برای روش های مطالعه ریاضی برای کنکور تجربی مناسب است. برای آنچه که در مراحل بالا ارائه کردیم بهترین منابع ویدیو‌های آموزش ریاضی رادیو اکتیو هستند. این پکیج‌های آموزشی را در جدول زیر مشاهده کنید.

 

برای کسب اطلاعات تکمیلی می‌توانید مقاله “ معرفی منابع ریاضی کنکور تجربی ” را مطالعه کنید و یا با مشاورین ما در موسسه رادیو اکتیو در تماس باشید.

درخواست مشاوره اختصاصی

دریافت مشاوره

به این مقاله امتیاز دهید

6 thoughts on “روش های مطالعه ریاضی برای کنکور تجربی

 1. محمدتقی خوش نیت میگوید:

  از ۱۰۰ درصد اون ۴۰ درصد نهایی که تاثیر قطعی داره ، فقط نمره امتحان های نهایی (خرداد ماه) درش تاثیر داره درسته ؟ معدل کل دوازدهم یا دی ماه حساب نمیشه و تاثیری نداره درسته؟

 2. مرتضی مختاری میگوید:

  سلام من یک رادیواکتیو
  یم و از اینکه امسال با رادیواکتیو
  کار کردم خیلی خوشحالم از آقای منتظری ممنونم انشالله که هر چه زودتر ایشون رو ببینم 🧑‍⚕️🧑‍⚕️🧑‍⚕️😍😍✨♥️💜💚🌷🔥

 3. سعید قربانی میگوید:

  سلام،
  من بخوام کنکور تجربی بدم،باید کدام پکیج رو تهیه کنم؟بعضی هاش نوشته مثلا زیست جامع،،،بعضی هاش زیست دهم،یازدهم،با دوازدهم،،،
  باید جامع بخرم یا اون سه تا رو جدا جدا

 4. مسعود امین میگوید:

  سلام پذیرش بدون‌کنکور دانشگاه بوعلی همدان رشته علوم تربیتی برا ارشد میگیره

 5. قربانعلی مهرابی میگوید:

  سلام من دی وی های حرف اخرروباموسسه های دیگه بررسی کردم بچه هابخداحرف اخربهتره اشتباه نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله روش های مطالعه ریاضی برای کنکور تجربی

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.