تحلیل ریاضی کنکور تجربی ۱۴۰۱

تحلیل ریاضی کنکور تجربی ۱۴۰۱

تحلیل ریاضی کنکور تجربی ۱۴۰۱؛ پس از برگزاری کنکور سال ۱۴۰۰ هجمه‌های زیادی از سمت منتقدین و تحلیل‌گران کنکور به سازمان سنجش آموزش کشور وارد شد. چرا که سوالات ریاضی کنکور ۱۴۰۰ گروه‌های آزمایشی تجربی، ریاضی و علوم انسانی هر سه دارای اشکالات اساسی بود و سوالات آن بسیار غیر استاندارد به حساب می‌آمد. می‌توان دلیل غیر استاندارد بودن این سوالات را در چند مورد زیر خلاصه کرد.

 اول اینکه سوالات غلط در آزمون هر ۳ رشته به وفور به چشم می‌خورد. سوالاتی که بیش از حد معمول دشوار بودند در کنکور سراسری مطرح شده بودند. سوالاتی با محاسباتی سنگین و طولانی که در زمان کوتاهی که برای پاسخگویی به آن‌ها در جلسه کنکور اختصاص داده شده بود، قابل پاسخگویی نبودند. سوالاتی که خارج از مطالب کتاب درسی مطرح شده بود و عدم رعایت بودجه بندی صحیح کنکور از دلایل غیر استاندارد بودن سوالات به حساب می‌آیند.

به دلیل مشکلاتی که برای درس ریاضی در کنکور ۱۴۰۰ نام بردیم و هجمه‌هایی که منتقدان به سازمان سنجش وارد کردند، سوالات ریاضی کنکور ۱۴۰۱ برای هر سه رشته آزمایشی نظری بسیار متعادل‌تر شد و سوالات استاندارد‌تر و ساده‌تر مطرح شدند.

ریاضی کنکور تجربی ۱۴۰۱ چگونه بود؟

در مقاله حاضر قصد داریم که به تحلیل ریاضی کنکور تجربی ۱۴۰۱ بپردازیم. این کار می‌تواند راه‌ گشای داوطلبان عزیز کنکور ۱۴۰۲ باشد. به این دلیل که پس از تحلیل ریاضی کنکور تجربی ۱۴۰۱، داوطلبان می‌توانند یک دیدگاه کلی نسبت به طراحی سوالات سال قبل، سطح دشواری سوالات، استاندارد بودن آن‌ها و بودجه بندی سوالات ریاضی کنکور تجربی ۱۴٠۱ به دست بیاورند که می‌تواند برای مطالعه و جمع بندی در روزهای باقیمانده تا کنکور به آنها بسیار کمک کند.

تحلیل ریاضی کنکور تجربی ۱۴٠۱

درس ریاضی برای داوطلبان کنکور تجربی سال ۱۴۰۱ درست مانند تمام سوالات ریاضی دهه‌ی اخیر دارای ۳۰ سوال بود. زمان در نظر گرفته شده برای این ۳٠ سوال، ۵۰ دقیقه بود. البته؛ تفاوت اساسی سوالات ریاضی کنکور تجربی ۱۴۰۱ در مقایسه با سال قبل از آن، همان طور که گفتیم، این بود که سوالات قابل درک‌تر منطقی‌تر و استانداردتر طراحی شده بود.

  تدریس کنکوری فیزیک دوازدهم تجربی

در حقیقت؛ تنها یک درصد از داوطلبان برتر کنکور ریاضی تجربی توانستند در سوالات ریاضی کنکور ۱۴۰۰ موفق باشند! اما؛ در کنکور ۱۴۰۱ هر کسی که مطالعه کافی داشت، به اندازه‌ی تلاش خود نتیجه گرفت و این نشان دهنده‌ی سطح استاندارد سوالات است.

ویژگی‌های سوالات ریاضی کنکور تجربی ۱۴٠۱

بررسی ویژگی‌های سوالات اولین گام در تحلیل ریاضی کنکور تجربی ۱۴۰۱ است؛ یکی از ویژگی‌های مهمی که با نگاهی کلی به سوالات ریاضی کنکور ۱۴۰۱ تجربی می‌توان فهمید، این است که سوالات صفحه‌ی اول دفترچه بسیار ساده بودند! همین امر باعث افزایش اعتماد به نفس داوطلبان در جلسه‌ی کنکور سراسری و پاسخگویی به سوالات بر اساس اندوخته و دانش آن‌ها شد. مباحثی که روی آن‌ها تاکید بسیاری شده بود شامل: مباحث توابع، معادلات و نامعادلات بود. در مجموع ۱۰ سوال اول ریاضی کنکور تجربی ۱۴۰۱ را معادلات درجه دوم، معادلات جبری، توابع و نامعادلات، توان‌های گویا و چند مجهولی‌ها تشکیل دادند. در حقیقت؛ داوطلبانی که تنها همین مباحث محدود را خوانده بودند توانستند یک سوم از سوالات ریاضی تجربی را پاسخ بدهند.

مبحث دیگری که در ریاضی کنکور تجربی ۱۴۰۱ روی آن مانور خاصی داده شده بود، مبحث مشتق ریاضی تجربی و کاربرد مشتق بود. سوالات آن از سطح بالایی برخوردار بودند و در حقیقت اصلاً تست آسانی از این مبحث مطرح نشده بود! در مقابل سوالات هندسه و آمار ریاضی کنکور تجربی ۱۴۰۱ بسیار ساده بودند و داوطلبان تنها با مطالعه‌ی کوتاهی می‌توانستند بهترین نتیجه را از تست‌های این مباحث بگیرند.

دشواری سوالات در بررسی ریاضی کنکور تجربی ۱۴۰۱

اگر بخواهیم سوالات را به ۳ دسته‌ی ساده، متوسط و سخت تقسیم بندی کنیم، آنگاه می‌توانیم بگوییم که در مجموع، از بین سوالات ریاضی کنکور تجربی ۱۴۰۱، ۱۴ تست ساده، ۱۲ تست متوسط و ۴ تست سخت مطرح شده بود. در مجموع ۴۷ درصد سوالات را تست‌های ساده، ۴۰ درصد را متوسط و تنها ۱۳ درصد را تست‌های سخت تشکیل می‌دادند. بنابراین؛ داوطلبان با یک سطح تلاش متوسط نیز می‌توانستند به درصد بالایی در درس ریاضی دست پیدا کنند.

  کاربرد لگاریتم حسابان یازدهم چیست؟

بودجه بندی سوالات ریاضی کنکور تجربی ۱۴٠۱

در ادامه تحلیل ریاضی کنکور تجربی ۱۴۰۱ بیایید به بودجه بندی این درس بپردازیم. سهم بیشتری از بودجه بندی سوالات ریاضی کنکور تجربی ۱۴۰۱ را سوالات پایه‌ی دهم و یازدهم تشکیل می‌دادند و پایه دوازدهم نقش کمرنگ‌تری نسبت به سال‌های قبل داشت. تست‌های مطرح شده از پایه‌ی دوازدهم بسیار ساده بودند. این سوالات ۹ سوال از سوالات ریاضی کنکور تجربی ۱۴٠۱ را شامل می‌شدند. پایه دهم ۸ سوال از بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی ۱۴۰۱ و پایه یازدهم ۱۳ تست را تشکیل می‌دادند.

بودجه بندی سوالات ریاضی کنکور تجربی ۱۴٠۱
بودجه بندی سوالات ریاضی کنکور تجربی ۱۴٠۱

بنابراین؛ بیشترین تعداد سوالات ریاضی کنکور تجربی ۱۴۰۱ از پایه یازدهم مطرح شده بود. با توجه به سطح سوالات و بودجه بندی مطرح شده و مباحثی که تست‌های بیشتری از آن‌ها مطرح شده بود، بسیاری از داوطلبان می‌توانستند با مطالعه اندکی و دقت کمی در جلسه کنکور سراسری تجربی به بیش از ۵۰ درصد سوالات ریاضی کنکور تجربی ۱۴۰۱ پاسخ دهند.

بیشتر بخوانید درباره: معرفی منابع ریاضی کنکور تجربی

جمع بندی و نتیجه گیری کلی

هدف از این مقاله، تحلیل سوالات ریاضی کنکور تجربی ۱۴۰۱ بود که راهگشایی برای برنامه‌ ریزی صحیح داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ باشد. سوالات کنکور ریاضی ۱۴۰۰ هیچگونه استاندارد لازم را نداشتند و منتقدین بسیاری، آنها را در بوته‌ی نقد و بررسی قرار دادند و ایراداتی به سازمان سنجش آموزش کشور وارد کردند. همین انتقادات باعث شد که سوالات ریاضی کنکور تجربی ۱۴۰۱ بسیار استانداردتر، ساده‌تر و قابل فهم‌تر طراحی گردد.

بیشترین سهم سوالات کنکور ۱۴۰۱ را سوالات آسان تشکیل می‌دادند که بیش از ۵۰ درصد داوطلبان می‌توانستند به راحتی به آن‌ها پاسخ صحیح دهند. از طرفی اکثر سوالات از پایه‌های دهم و یازدهم مطرح شده بود و برخلاف کنکور سال‌های گذشته به پایه دوازدهم توجه کمتری شده بود.

آسان بودن سوالات ریاضی کنکور تجربی ۱۴۰۱ باعث افزایش اعتماد به نفس داوطلبان در جلسه کنکور شد و تعداد بسیار زیادی از داوطلبان توانستند از تمام توانایی خود در جلسه کنکور بهره ببرند و از نظر روانی آماده‌تر باشند. این داوطلبان، توانستند با کسب درصد و قابل قبولی در ریاضی رتبه خود را نسبت به سایر رقبا بالا بکشند.

شما دانش آموزان عزیز همچنان نیز با تحلیل ریاضی کنکور تجربی ۱۴۰۱ و استفاده از سری آموزش ریاضی رادیواکتیو این فرصت را دارید تا در نوبت دوم کنکور خود در سال ۱۴۰۲ راه موفقیت را دنبال کنید.

امید است که این مقاله برای شما عزیزان و داوطلبان کنکور رشته تجربی ۱۴٠۲ مفید واقع شود. اگر در این زمینه سوال خاصی داشتید، ‌می‌توانید از طریق همین مقاله، با مشاوران برتر ما آن را در میان بگذارید و به پاسخ مناسب دست پیدا کنید.

جستجو مرتبط کاربران:

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله تحلیل ریاضی کنکور تجربی ۱۴۰۱

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.