سرفصل های حسابان دوازدهم

سرفصل های حسابان دوازدهم کدام‌اند؟! یکی از دروس اختصاصی رشته ریاضی فیزیک، درس حسابان است که هم در دوران دبیرستان درسی مهم به حساب می‌آید و هم برای کنکور درسی بسیار مهم برای داوطلبان به شمار می‌رود. حسابان در پایه‌ی دوازدهم رشته‌ی ریاضی برای دانش آموزان رشته‌ی ریاضی در نظر گرفته شده است. این درس، درسی کاملاً تفهیمی است و برای یادگیری مطالب آن اصلا نیازی به حفظ کردن مطالب ندارید. بلکه؛ باید تمام مطالب را کاملاً درک کنید. مهم‌ترین قدم برای یادگیری حسابان، خواندن دقیق کتاب درسی است. یعنی؛ اگر می‌خواهید این درس را به طور کامل بفهمید، باید تمام سر فصل‌ها و مباحث را ابتدا از روی کتاب درسی خود مطالعه کرده و آنگاه تک تک تمرین‌های کتاب درسی را حل کنید. اگر در مبحث خاصی مشکل داشتید، می‌توانید به جزوه‌ی معلم مراجعه کرده و بحث مورد نظر را از روی آن مطالعه کنید.

 اگر باز هم در فهم مطالب مشکل داشتید، می‌توانید از ویدیوهای آموزش حسابان بهره بگیرید. در وب سایت رادیو اکتیو، ویدیوهای آموزشی بسیار مفیدی توسط اساتید مجرب رادیواکتیو برای شما عزیزان آماده شده است، که می‌توانید به صورت مبحثی آن‌ها را انتخاب و مشاهده نمایید. همچنین؛ انتخاب منابع مناسب جهت تسلط بیشتر بر مطالب حسابان دوازدهم بسیار ضروری است. این منابع را نیز می‌توانید از وب سایت رادیواکتیو مشاهده کرده و با آن‌ها بیشتر آشنا شوید. اگر در فهم مطالب دچار مشکل هستید، باید منابع آموزش محور را انتخاب کنید و اگر می‌خواهید روی مطالب تسلط بیشتری داشته باشید یا به تکرار و تمرین بیشتر نیاز دارید، می‌توانید منابع تست محور را انتخاب نمایید.

حال برای داوطلبان کنکور سراسری رشته ریاضی و دانش آموزان پایه‌ی دوازدهم شرح مختصری از سر فصل های کتاب حسابان دوازدهم را آورده‌ایم که امید است مورد توجه شما قرار گیرد.

بررسی سر فصل های حسابان دوازدهم

اهمیت آگاهی از سر فصل های حسابان دوازدهم است که شما بتوانید یک برنامه ریزی دقیق برای مطالعه‌ی آن‌ها داشته باشید و با مباحث حسابان دوازدهم بیشتر آشنا شوید. برای برنامه‌ریزی صحیح و نحوه خواندن حسابان برای کنکور، ابتدا باید از سر فصل‌ها و مباحث آگاه بوده و سپس بودجه بندی کنکور و سوالات امتحانی بر اساس این مباحث را نیز بدانید.

حسابان دوازدهم شامل ۶ فصل است، که هر یک از این فصل ها مطالب مختلفی را عنوان می‌کنند. البته؛ مباحثی که در هر فصل مطرح می‌شوند، به یک موضوع واحد می‌پردازند و به یکدیگر مرتبط هستند. در ادامه سرفصل های حسابان دوازدهم را به تفکیک مشاهده می‌کنید.

 • فصل یک حسابان دوازدهم

سر فصل‌هایی از قبیل معادلات و نامعادلات ( درجه دوم، کسری، گنگ، قدرمطلقی )، تقسیم چند جمله ای ها و بخش پذیری و محاسبات جبری است. در حقیقت؛ تمام این مطالب به نوعی به هم مرتبط هستند.

 • فصل ۲ حسابان دوازدهم

مباحثی در ارتباط با توابع حسابان در فصل دوم از سر فصل های حسابان دوازدهم است که این مباحث شامل تابع و مدلسازی، توابع چند ضابطه‌ای، تساوی دو تابع، رسم نمودار تابع، اعمال روی تابع وارون و محاسبه آن، توابع چندجمله‌ای، توابع متناوب و توابع پله‌ای می‌شوند.

 • فصل ۳ حسابان دوازدهم

و اما؛ مباحث فصل سوم حسابان دوازدهم شامل مباحث مثلثاتی می‌شوند. از قبیل: نسبت‌های مثلثاتی، مجموع دو زاویه، محورهای مثلثاتی، نمودار توابع مثلثاتی، اتحاد‌های مثلثاتی، معادلات مثلثاتی و تابع وارون مثلثاتی.

  موسسه پرش بهتر است یا تاملند؟
 • مباحث فصل ۴ حسابان دوازدهم

فصل چهارم از سرفصل های حسابان دوازدهم شامل مجموع جملات دنباله‌های عددی و هندسی، حد دنباله، بسط اعشاری ( اعداد متناوب و غیر متناوب )، بسط اعشاری عددی می‌باشد.

 • فصل های ۵ و ۶ حسابان دوازدهم

این مبحث از سرفصل های حسابان دوازدهم شامل مباحثی در ارتباط با مباحث حد و پیوستگی و مشتق حسابان می‌شوند. فصل ۵ کاملاً به حد اختصاص دارد و مباحث آن شامل حد تابع در نقطه، پیوستگی تابع در نقطه، قضایای حد توابع، تکنیک تجزیه در محاسبه عدد توابع می‌شود.

 •  فصل ۶ حسابان دوازدهم

این فصل نیز شامل مفهوم مشتق، مشتق و خط مماس، مشتق و سرعت، مشتق و آهنگ تغییرات، مشتق جمع و ضرب و تقسیم و ترکیب توابع مشتق، تابع وارون، مشتق توابع خاص، چند جمله های رادیکالی، کسری، مثلثاتی و وارون مثلثاتی می‌شود.

  آموزش و تدریس فیزیک دهم مناسب کنکور

روش مطالعه حسابان دوازدهم

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، حسابان درسی کاملاً تفهیمی است و برای یادگیری کامل مطالب آن نیاز به برنامه ریزی دقیق جهت مطالعه دارید. حسابان دوازدهم را چگونه باید مطالعه کنیم؟ این روش بسیار روش ساده است. پیش از شروع مطالعه منابع کمک آموزشی، ابتدا باید کتاب درسی را مطالعه کرده و تمام نکات مهم آن را یادداشت کنید. از حل تمرینات کتاب درسی غافل نشوید. چرا که تمرین‌های کتاب درسی نکات بسیار مهمی را در خود دارند. پس از آن به سراغ منابع دیگر بروید. انتخاب منبع مناسب نیز برای مطالعه این درس بسیار مهم است. اگر جزو دانش آموزان ضعیف هستید، حتما منابعی را انتخاب کنید که درسنامه‌های کاملی دارند. با مطالعه‌ی درسنامه‌ها هم درس را مرور می‌کنید و هم با نکات جدید آشنا می‌شوید. می‌توانید نکات تست‌ها و درسنامه‌ها را نیز در دفتر خلاصه‌های خود را یادداشت کنید تا هنگام مرور به آنها مراجعه کرده و وقت کمتری را صرف مرور مطالب کنید.

حسابان درسی است که به تکرار و تمرین بسیار نیاز دارد و برای تسلط بر مطالب باید تست‌های بسیار زیادی حل کنید. این تست‌ها می‌توانند تست‌های تالیفی و یا تست‌های طبقه بندی شده‌ی کنکور همراه با پاسخ تشریحی باشند. نکات پاسخ‌های تشریحی را نیز در دفتر خلاصه های خود یادداشت کنید. حتی برای یادگیری مطالب، می‌توانید در نقش معلم ظاهر شده و مباحث و سرفصل های حسابان دوازدهم را به دوستان و همکلاسی های خود آموزش دهید. به این طریق، مطالب هیچ وقت از ذهن شما پاک نخواهند شد.

پیشنهاد می‌کنیم برای مطالعه هرچه بهتر سرفصل های حسابان دوازدهم از مقاله ” بهترین منابع حسابان کنکور ۱۴۰۲ ” را مطالعه کنید و از سری آموزش های حسابان در بخش ریاضی نیز استفاده کنید.

 

مشاوره تحصیلی بگیرید …!

همانطور که گفتیم حسابان دوازدهم یکی از دروس مهم برای داوطلبان و دانش آموزان رشته ریاضی فیزیک است که شامل ۶ فصل مختلف است که سر فصل‌های آن را برای شما عزیزان عنوان کردیم تا بتوانید با آگاهی از آن‌ها جهت برنامه ریزی صحیح برای مطالعه اقدام نمایید. این درس کاملاً درسی تفهیمی است و برای یادگیری آن ابتدا باید مطالب کتاب درسی را بیاموزید و بنابراین؛ سر فصل‌ها را باید به دقت مطالعه کنید.

نوشتن خلاصه‌ها و نکات طلایی تست‌ها کتاب درسی و تمرین‌های کتاب درسی هم برای درک بیشتر مطالب و تسلط به آن‌ها به شما کمک می‌کند و هم برای مرور بسیار مفید واقع می‌شود. از همه مهم‌تر اینکه باید با دیدگاه بسیار مثبت حسابان را مطالعه کنید. از آن نترسید و به سراغ آن بروید. در حقیقت؛ اگر با حسابان آشتی کنید می‌توانید به تمام سوالات آن در امتحانات مدرسه و کنکور به سادگی پاسخ دهید. به عنوان راهنمایی آخر در این مقاله استفاده از خدمات مشاوره تحصیلی رادیو اکتیو را معرفی می‌کنیم. توجه داشته باشید که همراهی یک مشاور شما را به موفقیت در کنکور نزدیک‌تر خواهد کرد.

درخواست مشاوره اختصاصی

دریافت مشاوره

5/5 - (1 امتیاز)

6 thoughts on “سرفصل های حسابان دوازدهم

 1. نادر جاوید میگوید:

  سلام نمره مستمر(سرکلاسی) با نمره امتحان(کتبی،شفاهی) جمع خواهد شد
  پس از اینکه جمع شد تقسیم بر ۲ میشود
  مثال 19 + 16
  جمعا ۳۰
  ÷ ۲
  15
  معدل درس
  اگه سال سومی هستی باید مواظب نمرهات باشی
  چون انتخاب رشته داری خیلی بکارت میاد
  باید در سال سوم نمره کافی برای انتخاب رشته بگیری
  نوبت دوم نهم خیلی دشواره

 2. قربانعلی حمیدی میگوید:

  انتظار نداشتم گیاهی انقدر آسون و قابل درک باشه
  بیان دبیر و جزوه فوق العاده است

 3. اسماعیل شریف میگوید:

  سلام روزتون بخیر
  از کجا میتونم تغییرات کتاب درسی برای کنکور ۱۴۰۰ تجربی و تغییرات منابع کنکور ۱۴۰۰ تجربی را ببینم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله سرفصل های حسابان دوازدهم

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.