آموزش حرکت شناسی فیزیک کنکور

آموزش فیزیک مبحث حرکت شناسی

آموزش حرکت شناسی فیزیک کنکور؛ فیزیک کنکور از آن دسته مباحثی است که صرفاً با یک مطالعه ساده کتاب درسی نمی‌توانید آن را بفهمید و به خوبی یاد بگیرید. این درس یک درس حفظی نیست و کاملا درسی تفهیمی است. بنابراین؛ برای درک آن علاوه بر کتاب درسی باید مطالب را از طریق معلم، کلاس کنکور و یا ویدیوهای آموزشی یاد بگیرید. همچنین؛ انتخاب منبع مناسب در یادگیری فیزیک نقش مهمی دارد. برای یادگیری و آموزش فیزیک باید کتاب مناسبی را انتخاب کنید که آموزش محور باشد. یعنی درسنامه‌های کامل داشته باشد و شما با مطالعه‌ی آن مطلب مورد نظر را یاد بگیرید. اما؛ آسان‌ترین کار برای یادگیری فیزیک، یادگیری آن به صورت مجازی می‌باشد.

مقدمه‌ای بر مبجث حرکت شناسی فیزیک

قبل از اینکه درباره آموزش حرکت شناسی فیزیک کنکور صحبت کنیم قصد داریم به مقدمه‌ای بپردازیم. امروزه با پیشرفت‌هایی که در مدیا و راه‌های ارتباطی صورت گرفته است، آموزش به صورت کاملاً راحت و مدرن به تمام دانش آموزان و داوطلبان کنکور ارائه می‌شود. دیگر مثل گذشته نیست که دانش آموزان و داوطلبان مجبور باشند برای رفتن به کلاس کنکور وقت زیادی صرف کنند و می‌توانند در منزل نشسته و با دیدن یک ویدیو آموزشی جذاب، مبحث مورد نظر خود را که در آن مشکل دارند و یا می‌خواهند در آن به تسلط بیشتری دست پیدا کنند، تماشا کرده و مطالب آن را به طور کامل یاد بگیرند.

این کار یک بازار رقابتی داغ میان موسسات مختلف ایجاد کرده است. یکی از موفق ترین موسسات برای انتشار ویدیو های آموزشی موسسه آموزشی رادیو اکتیو است. این موسسه به صورت درس به درس و مبحثی تمام مطالب مربوط به کنکور سراسری گروه‌های آزمایشی مختلف را پوشش داده و توسط اساتید مجرب ویدیو های آموزشی بسیار مفیدی را برای داوطلبان آماده و منتشر کرده است. شما می‌توانید آموزش مبحث حرکت شناسی فیزیک کنکور را نیز از میان ویدیوهای رادیو اکتیو تماشا کرده و اگر در آن دچار اشکال هستید، رفع اشکال کنید و مطلب را به خوبی یاد بگیرید.

در ادامه این مطلب نیز به صورت مختصر و کوتاه، آموزش حرکت شناسی فیزیک کنکور را برای شما عزیزان آورده‌ایم و امیدواریم که این مطالب برای شما مفید باشد. اگر باز هم پس از مطالعه این مطلب سوالی داشتید، می‌توانید در بخش کامنت‌ها و نظرات از کارشناسان ما سوالات خود را بپرسید تا در اسرع وقت به شما پاسخ دهند.

بیشتر بخوانید درباره: فیزیک کنکور را چگونه بخوانیم؟

آموزش حرکت شناسی فیزیک کنکور

حرکت شناسی فیزیک برای کنکور شامل مباحث مهمی است که در ادامه به آن اشاره کرده‌ایم.

 • مبحث بردار جا به جایی:

بردار جابجایی از مباحث مهم و پایه‌ای در حرکت شناسی کنکور فیزیک است. بردار جابجایی، برداری است که ابتدای آن مکان متحرک در یک لحظه و انتهای آن مکان متحرک در لحظه دیگر است. در حقیقت این بردار، جابجایی بین دو لحظه است.

 • تفاوت مسافت طی شده از طریق جا به جایی:

مسافت یک کمیت نرده‌ای و در حقیقت همان راهی است که یک متحرک می‌پیماید. نرده‌ای بودن این کمیت به این دلیل است که مسافت فقط مقدار دارد و جهت ندارد. اما؛ جا به جایی یک کمیت برداری است. یعنی فاصله مستقیم بین مبدا و مقصد است و جهت نیز دارد.

 • نمودار مکان-زمان:

نمودار مکان-زمان از مباحث آموزش حرکت شناسی فیزیک کنکور؛ محور افقی هر نمودار مکان زمان نشان دهنده زمان و محور قائم نشان دهنده مکان جسم است. از این محور می‌توان برای مشخص کردن مکان‌یابی متحرک در هر لحظه، مسافت، جابجایی، مدت زمان حرکت، تندی متوسط و سرعت متوسط در هر بازه زمانی، تندی لحظه ای، جهت حرکت روی محور و علامت شتاب استفاده کرد.

  بهترین موسسه کنکور تجربی
 • تندی متوسط و سرعت متوسط:

تندی متوسط، نسبت مسافتی که یک متحرک در یک مدت زمان مشخص طی می‌کند و سرعت متوسط، نسبت جابجایی متحرک به زمان طی شده است.

 • تندی لحظه‌ای و سرعت لحظه‌ای:

  آموزش حرکت شناسی فیزیک کنکور
  آموزش حرکت شناسی فیزیک کنکور

تندی لحظه‌ای، تندی متحرک در هر لحظه از زمان است. همان تندی که تندی سنج اتومبیل نشان می دهد، در حقیقت تندی لحظه‌ای اتومبیل است. سرعت لحظه‌ای یک بردار است که در مسیر حرکت مماس و در جهت حرکت قرار دارد. اگر این عدد مثبت باشد، یعنی متحرک در جهت محور مکان حرکت می کند. اما؛ اگر سرعت لحظه ای عددی منفی باشد، یعنی متحرک در خلاف جهت محور مکان در حال حرکت است.

 • حرکت یکنواخت روی خط راست:

اگر سرعت لحظه‌ای یک متحرک که در حال حرکت بر روی خط راست است، در تمام لحظه های حرکتی یکسان باشد، آن را حرکت یکنواخت می‌گویند. در حرکت یکنواخت سرعت متوسط و سرعت لحظه ای با هم برابر هستند. شیب نمودار مکان زمان در حرکت یکنواخت همان سرعت است که همواره ثابت است.

 • نمودار سرعت زمان:

نمودار سرعت زمان با داشتن سرعت در زمان‌های مختلف حرکت رسم می شود. محور افقی آن را زمان و محور عمودی آن را سرعت تشکیل می‌دهند. اگر سرعت حرکت متوسط متحرک ثابت باشد و بر روی خط راست حرکت کند، نمودار سرعت آن به شکل یک خط راست خواهد بود.

  چگونه شیمی یازدهم را برای کنکور بخوانیم؟
 • شتاب متوسط:

  شتاب متوسط
  شتاب متوسط

تغییر سرعت در واحد زمان را شتاب متوسط می گویند. شتاب متوسط بین دو لحظه همان شیب خطی است که نمودار سرعت زمان را در آن لحظه قطع می‌کند. هرگاه بردار شتاب در حرکت شتابدار با یک شتاب ثابت روی خط راست هم جهت با بردار سرعت باشد، یعنی حرکت متحرک تند شونده است.
در این نوع حرکت، قدر مطلق سرعت متحرک افزایش پیدا می کند و هرگاه بردار شتاب در خلاف جهت بردار سرعت حرکت کند، آن حرکت کند شونده است و قدر مطلق سرعت نیز به تدریج کاهش پیدا می‌کند.

درخواست مشاوره اختصاصی

دریافت مشاوره

جمع بندی

چکیده بسیار مختصری که در بالا مطالعه کردید، آموزش حرکت شناسی فیزیک کنکور بود. امیدواریم که برای شما مفید واقع شده باشد. اما؛ یکی از بهترین راه ها برای آموزش هر مبحث کنکور از جمله آموزش حرکت شناسی فیزیک کنکور، مشاهده ویدیو‌های ارائه شده در سایت رادیو اکتیو است که توسط اساتید مجرب آن درس ارائه می شوند. این ویدیوها حاوی مطالب بسیار مفید بوده و با تماشای آنها حس می‌کنید که معلم را با خود به خانه آورده اید. بنابراین؛ به جای اینکه برای رفتن به کلاس کنکور زمان و هزینه خود را تلف کنید، با دیدن ویدیو‌های آموزشی می توانید در زمان و هزینه‌های خود صرفه جویی کرده و بتوانید بهترین نتیجه را نیز کسب کنید و درس مورد نظر را به خوبی بیاموزید.

5/5 - (1 امتیاز)

6 thoughts on “آموزش حرکت شناسی فیزیک کنکور

 1. حسینعلی خادمی میگوید:

  سلام نمره مستمر(سرکلاسی) با نمره امتحان(کتبی،شفاهی) جمع خواهد شد
  پس از اینکه جمع شد تقسیم بر ۲ میشود
  مثال 19 + 16
  جمعا ۳۰
  ÷ ۲
  15
  معدل درس
  اگه سال سومی هستی باید مواظب نمرهات باشی
  چون انتخاب رشته داری خیلی بکارت میاد
  باید در سال سوم نمره کافی برای انتخاب رشته بگیری
  نوبت دوم نهم خیلی دشواره

 2. حمید کلباسی میگوید:

  تمام رمان های ذکر شده بسیار عالی هستند و بهترین های سبک MAGIC REALISM هستند و توصیه به تهیه این کتاب ها و خواندن آنها می کنم زیرا خواندن این سبک همراه با سفر در آن رمان است و البته همه چیز به قدرت تخیل ذهنی افراد بستگی دارد. با تشکر منصور قربانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله آموزش حرکت شناسی فیزیک کنکور

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.