نحوه جمع بندی فیزیک کنکور

نحوه جمع بندی فیزیک کنکور

نحوه جمع بندی فیزیک کنکور؛ یکی از نکات مهم برای داوطلبان کنکور، جمع بندی است. دوران جمع بندی را دوران طلایی نیز می‌گویند و داوطلبانی که مطالعه کافی داشته‌اند اما؛ جمع بندی مطالب را انجام نداده‌اند نتیجه خوبی نمی‌گیرند. زیرا ممکن است مطالبی را که در طول سال خوانده و یاد گرفته‌اند فراموش کرده باشند و یا تسلط کافی روی مطالب نداشته باشند. حتی ممکن است مطلبی را خیلی وقت پیش خوانده باشند، به مرور زمان آن را فراموش کرده باشند و تصور کنند که مطلب را به خاطر دارند. بنابراین؛ در جلسه کنکور انتظار دارند که بتوانند به سوالات آن پاسخ دهند اما؛ نمی‌توانند. چرا که مطالب را از یاد برده‌اند. همچنین؛ جمع بندی به داوطلبان کمک می‌کند که نقاط ضعف خود را برطرف کرده و نقاط قوت خود را تقویت کنند.

اهمیت جمع بندی فیزیک کنکور

با این تفاصیل، جمع بندی از اهمیت ویژه‌ای در آموزش فیزیک برخوردار است. بهترین دوران برای جمع بندی، هفته‌ها و ماه‌های پایانی نزدیک به کنکور است. البته؛ شما می‌توانید پس از تمام کردن یک درس به جمع بندی مطالب آن بپردازید و مجدداً در هفته‌های پایانی مانده به کنکور نیز آن را جمع بندی کنید. اما؛ جمع بندی نزدیک کنکور بسیار مهم است. علی الخصوص برای درسی مانند فیزیک که درسی تفهیمی است و داوطلبان حتماً باید آن را به خوبی درک کنند. جمع بندی اهمیت ویژه‌ای دارد. اگر به نکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، دقت کنید؛ می‌توانید فیزیک کنکور را به راحتی جمع بندی کنید و در جلسه کنکور از تمام آموخته‌های خود بهره بگیرید. در ادامه مطلب نحوه جمع بندی فیزیک کنکور را برای شما عزیزان توضیح داده‌ایم.

جمع بندی فیزیک کنکور
جمع بندی فیزیک کنکور

از چه منابعی برای جمع بندی فیزیک کنکور استفاده کنیم؟

مهمترین مسئله در مورد نحوه جمع بندی فیزیک کنکور این است که بتوانید منبع مناسبی را برای جمع بندی انتخاب کرده و در دوران جمع بندی از آن استفاده کنید. بهترین منبع برای جمع بندی فیزیک کنکور، خلاصه‌ها و نکاتی است که در دفتر خود هنگام مطالعه فیزیک یادداشت کرده‌اید. البته؛ کتاب‌های بسیاری نیز برای دوران جمع بندی وجود دارند که شامل درسنامه‌های خلاصه و کوتاه و همچنین تست‌های طبقه بندی شده کنکور هستند، یا حتی آزمون‌های جامع در کتاب‌هایی تحت عنوان جمع‌ بندی قرار داده شده‌اند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. قلم چی نیز کتاب‌های مخصوص جمع بندی دارد که، می‌توانید آن‌ها را تهیه کرده و از آن‌ها استفاده کنید. اما بهترین منبع همان یادداشت‌های شماست. چگونه باید این یادداشت‌ها را تهیه کنیم؟

نحوه تهیه یادداشت ها بسیار ساده است و اصلا نیازی نیست وقت چندانی را صرف کنید. هنگامی که هر مبحث فیزیک را مطالعه می‌کنید، نکات مهم و خلاصه‌های آن را در دفتر خود یادداشت کنید. هنگام تست زدن نیز می‌توانید نکات تست‌ها و یا نکات مهمی که از پاسخ‌های تشریحی درک کرده‌اید را در آن دفتر به صورت مختصر بنویسید. در هفته‌های پایانی مانده به کنکور می‌توانید به سراغ این دفتر خلاصه بروید و تمام مطالب آن را با دقت مطالعه کنید. این کار به شما کمک می‌کند که نه‌ تنها مختصری از تمام مباحث فیزیک را مطالعه کنید، بلکه؛ نکات مهم تست‌هایی را که در طول سال کار کرده‌اید را به خاطر بیاورید.

چنانچه برای چگونگی مطالعه کارآمدتر فیزیک نیاز به مشاوره دارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” فیزیک کنکور را چگونه بخوانیم؟ ” را مطالعه کنید

نحوه جمع بندی فیزیک کنکور

همانطور که از نام جمع بندی پیداست، جمع بندی یعنی دسته‌بندی و مرور مطالبی که در طی زمان و در طول سال مطالعه کرده‌اید. اگر مبحثی را از قلم انداخته و مطالعه نکرده‌اید، می‌توانید آن را در برنامه‌ی جمع بندی خود بگنجانید. بلکه؛ فقط مطالبی که خوانده‌اید را می‌توانید جمع بندی کنید. نحوه جمع بندی فیزیک کنکور به این صورت است که باید از همان ابتدای سال تحصیلی و شروع مطالعه، به فکر روزهای پایانی و جمع بندی نیز باشید. فیزیک درسی حفظی نیست و نمی‌توانید آن را به صورت روزنامه وار بخوانید و جمع بندی کنید. بلکه؛ باید مطالب آن را فهمیده باشید، تمرین‌های آن را حل کرده باشید و تست‌های زیادی را در رابطه با هر مبحث کار کرده باشید. از تمام مطالب کتاب و تمرین‌ها، نکات مهم و خلاصه‌هایی را تهیه کنید و در هفته‌های مانده به کنکور از آنها برای جمع بندی مطالب فیزیک بهره بگیرید.

  کاربرد لگاریتم حسابان یازدهم چیست؟

یکی از موارد بسیار مهم در زمان جمع بندی علی الخصوص برای درسی مانند فیزیک کنکور، این است که با فراغ بال و روحیه خوب اقدام به مرور و جمع بندی مطالب کنید. اگر استرس داشته باشید، خواب کافی نداشته باشید و افکار منفی در ذهن‌تان پرورش دهید، قطعاً نتیجه مطلوبی از نحوه جمع بندی فیزیک کنکور خود نخواهید گرفت و حتی مطالبی را که در خاطر دارید، از یاد خواهید برد. سعی کنید در روزهای پایانی نزدیک کنکور حتماً چند آزمون آزمایشی از خود بگیرید یعنی سوالات فیزیک چند سال اخیر کنکور را مقابل خود قرار داده و زمانی را که در جلسه کنکور برای آن‌ها در نظر می‌گیرند، در نظر بگیرید و سوالات را پاسخ دهید. لازمه این کار مطالعه کافی در طول سال تحصیلی است. چرا که اگر بدون مطالعه اقدام به تست زنی کنید، مخصوصا روزهای پایانی که به کنکور دارید، باعث تضعیف روحیه شما می‌شود چون نمی‌توانید سوالات را به خوبی پاسخ دهید.

همچنین شما دانش آموزان عزیز می‌توانید از مباحث آموزشی فیزیک رادیو اکتیو برای دوره جمع بندی نیز استفاده کنید. مباحث در پایه‌های تحصیلی و همچنین رشته تحصیلی تفکیک شده اند.

 

نکات مهم در خصوص جمع بندی فیزیک کنکور

 • هر مطلبی ارزش جمع بندی ندارد. فقط باید مطالبی را که در بودجه بندی کنکور از آن‌ها سوالات بیشتری آمده، مباحث مهم و تست خیز را گلچین کرده و در هنگام جمع بندی مطالب مربوط به آن را مطالعه کنید. برای مثال حفظیات فیزیک کنکور نمی‌تواند انتخاب خوبی برای جمع بندی باشد!
 • جمع بندی بدون یک منبع خوب امکان پذیر نیست. بهترین منبع برای جمع بندی، خلاصه‌ها و یادداشت‌های شما و نیز کتاب‌های مخصوص جمع بندی است.
 • دانستن نقاط ضعف و قوت، آگاهی از بودجه بندی کنکور و مباحث مهم و تست خیز بسیار مهم است. چرا که در دوران جمع بندی باید به تمام این نکات توجه کرد. اگر نقطه ضعفی دارید که نمی‌توانید در این مدت کوتاه آن را برطرف کنید، باید آن را رها کنید و در جمع بندی شما جایگاهی نخواهد داشت. اما اگر نقطه ضعفی دارید که به راحتی با حل چند تست و مرور مطالب می‌توانید آن را برطرف کنید حتماً این کار را انجام دهید. نقاط قوت خود را نیز تقویت کنید تا به مطالبی که از قبل بلد هستید تسلط کافی پیدا کنید.
  مقایسه ویدیو های آموزشی کنکور حرف آخر و رادیو اکتیو
 • دوران جمع بندی، زمانی نیست که بخواهید در آن مدت کوتاه مطلبی را بیاموزید. مطالبی را که تا به حال نخوانده‌اید و با آن آشنایی ندارید، رها کنید و به سراغ مطالبی بروید که قبلا بارها و بارها خوانده و مرور کرده‌اید و تست‌های مربوط به آن را حل کرده‌اید.
 • فیزیک درسی است که برای اشراف روی مطالب و تسلط کافی روی مطالب آن حتماً باید چندین بار مبحث را مرور کرده و تست‌هایی را در رابطه با هر مبحث حل کرده باشید. در زمان جمع بندی فقط باید به مرور مطالبی که بارها خوانده و تست‌های آن را حل کرده‌اید بپردازید. تست‌هایی که در دوران جمع بندی برای فیزیک حل می کنید باید حتماً تست‌های کنکور چند سال اخیر باشند.
 • تغذیه مناسب، خواب کافی و نداشتن استرس بر نتیجه کار بسیار موثر است. اگر می‌خواهید فیزیک را به درستی جمع بندی کنید، حتماً باید از بعد روانشناسی نیز تمام مسائل را رعایت کنید.

درخواست مشاوره اختصاصی

دریافت مشاوره

5/5 - (1 امتیاز)

6 thoughts on “نحوه جمع بندی فیزیک کنکور

 1. خلیل حسنی میگوید:

  سلام روزتون بخیر
  از کجا میتونم تغییرات کتاب درسی برای کنکور ۱۴۰۰ تجربی و تغییرات منابع کنکور ۱۴۰۰ تجربی را ببینم ؟

 2. بهمن هاشمیان میگوید:

  سلام من دی وی های حرف اخرروباموسسه های دیگه بررسی کردم بچه هابخداحرف اخربهتره اشتباه نکنید

 3. محمدرضا رنجبر میگوید:

  سلام نمره مستمر(سرکلاسی) با نمره امتحان(کتبی،شفاهی) جمع خواهد شد
  پس از اینکه جمع شد تقسیم بر ۲ میشود
  مثال 19 + 16
  جمعا ۳۰
  ÷ ۲
  15
  معدل درس
  اگه سال سومی هستی باید مواظب نمرهات باشی
  چون انتخاب رشته داری خیلی بکارت میاد
  باید در سال سوم نمره کافی برای انتخاب رشته بگیری
  نوبت دوم نهم خیلی دشواره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله نحوه جمع بندی فیزیک کنکور

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.