تحلیل و بررسی کنکور زبان دی ماه ۱۴۰۱

تحلیل کنکور زبان ۱۴۰۱

تحلیل کنکور زبان ۱۴۰۱؛ سالانه پس از برگزاری کنکور سراسری تحلیل و بررسی کنکور سراسری تمام رشته‌ها توسط اساتید مجرب و مشاوران باسابقه و آگاه انجام می‌شود. فایده این تحلیل و بررسی‌ها این است که داوطلبان از سطح دشواری سوالات کنکور آن سال و بودجه بندی سوالات دروس مختلف در کنکور آن سال آگاهی پیدا کرده و با کمک این آگاهی می‌توانند با برنامه‌ ریزی دقیق‌تری به مطالعه برای کنکور سال بعد بپردازند.

پیش از این، کنکور سراسری سال‌های پیش در یک نوبت در تیرماه آن سال برگزار می‌شد. اما؛ کنکور ۱۴۰۲ با تغییر و تحولات بسیار زیادی همراه بود که یکی از مهم‌ترین این تغییرات دو مرحله‌ای شدن کنکور ۱۴۰۲ بود. یعنی کنکور ۱۴۰۲ در دو نوبت دی ماه ۱۴۰۱ و تیر ماه ۱۴۰۲ برگزار می‌شود. این کار فرصتی طلایی به داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ در کلیه رشته‌ها می‌دهد و آن فرصت این است که داوطلبان می‌توانند با شرکت در کنکور دی ماه ۱۴۰۱ علاوه بر اینکه با سوالات کنکور آن سال آشنایی کلی پیدا کنند، تحلیل کنکور را پس از انتشار آن بخوانند و بتوانند در فرصت باقی مانده، برنامه ریزی صحیح داشته باشند.

زبان یک کنکور شناور است!

زبان؛ یک کنکور شناور است که سالانه در کنار کنکور رشته‌های نظری برگزار می‌شود و داوطلبان بسیاری در آن شرکت می‌کنند. بسیاری از این داوطلبان با هدف قبولی در رشته زبان کتاب‌های اختصاصی این رشته را تهیه کرده و مطالعه می‌کنند. برای این دسته از داوطلبان جدی کنکور زبان به تحلیل و بررسی کنکور زبان نوبت دی ماه ۱۴۰۱ پرداخته‌ایم. با توجه به اینکه کنکور زبان منبع مشخصی ندارد، در این تحلیل بیشتر به بررسی نحوه سوالات و درجه دشواری سوالات خواهیم پرداخت و بودجه بندی را بر اساس مبحث عنوان می‌کنیم.

تحلیل و بررسی کنکور زبان دی ماه ۱۴٠۱

شرکت کنندگان در کنکور زبان دی ماه ۱۴۰۱ به درستی از سطح دشواری سوالات این کنکور آگاهی ندارند. علاوه بر آن به درستی نمی‌دانند که از هر یک از بخش‌های مختلف کنکور زبان مانند واژگان، تست واژگان و گرامر، کلوز تست و درک مطلب چه تعداد سوال در کنکور نوبت دی ماه ۱۴۰۱ آمده و چه تفاوت‌هایی با کنکورهای سال‌های گذشته داشته است. آن‌ها برای برنامه ریزی زمان باقیمانده تا کنکور نوبت تیرماه به این اطلاعات نیاز دارند. همچنین؛ داوطلبانی که می‌خواهند در کنکور ۱۴۰۳ شرکت کنند نیز با دانستن این اطلاعات می‌توانند برنامه ریزی صحیحی جهت مطالعه و موفقیت در آزمون کنکور داشته باشند.

سطح دشواری کنکور زبان دی ماه ۱۴٠۱
سطح دشواری کنکور زبان دی ماه ۱۴٠۱

سطح دشواری کنکور زبان دی ماه ۱۴٠۱

به طور کلی می‌توان کنکور اختصاصی گروه آزمایشی زبان در نوبت دی ماه ۱۴۰۱ را یک کنکور نسبتاً دشوار ارزیابی کرد. چراکه با توجه به سطح سوالات، ۱۶ سوال از مجموع کل سوالات درس زبان تخصصی ساده، ۲۵ سوال آن متوسط و در مجموع ۵۹ سوال آن دشوار طراحی شده بودند. بنابراین؛ بیش از نیمی از سوالات دشوار بود و سطح سوالات کنکور زبان دی ماه ۱۴۰۱ نیز دشوار ارزیابی شده است.

تغییرات نحوه سوالات در کنکور زبان دی ماه ۱۴۰۱

در مجموع، تعداد سوالات گرامر کنکور زبان نوبت دی ماه ۱۴۰۱ نسبت به کنکور سال گذشته افزایش یافته بود. اما؛ سطح سوالات گرامر نسبت به سال گذشته ساده تر شده بود. همچنین؛ سوالات واژگان نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده و سوالات ساده‌تری از این بخش نسبت به کنکورهای قبل مطرح شده بود.

تعداد سوالات مکالمه کاهش پیدا کرده و تنها به ۵ سوال از این بخش محدود شده بود. سوالات کلوز تست نیز در کنکور نوبت دی ماه ۱۴۰۱ بسیار کاهش چشمگیری داشت. اما؛ درجه سختی آن بسیار بالا بود و در حقیقت سخت‌ترین بخش آزمون زبان دی ماه ۱۴۰۱ مربوط به بخش‌های کلوز تست بود. با توجه به اینکه طراحان کنکور یک ریتم کلی را دنبال می‌کنند، با تحلیل کنکور زبان دی ماه ۱۴۰۱ می‌توان امیدوار بود که نحوه سوالات و درجه سختی آن‌ها در کنکور تیر ماه مشابه با کنکور دی ماه باشد و داوطلبان بتوانند با استناد به این مطلب ریزی دقیق‌تری برای مطالعه داشته باشند.

  بهترین روش تست زنی عربی در کنکور چیست؟

نحوه مطالعه صحیح برای کنکور زبان بر اساس تحلیل سوالات

یکی از اهداف تحلیل کنکور زبان ۱۴۰۱ رسیدن به نحوه دقیق و کارآمدتر زبان برای نوبت دوم کنکور است. اولین قدمی که تمام داوطلبان موفق برداشته‌اند، این است که منابع مورد نیاز خود با توجه به سطح علمی ایشان را خریداری کرده و سپس با برنامه ریزی سریع اقدام به مطالعه آن منابع کرده‌اند. برای کنکور زبان نیز کتاب‌های کمک آموزشی بسیاری به چاپ رسیده است که داوطلبان می‌توانند با مطالعه آن‌ها به موفقیت دست پیدا کنند. این کتاب‌ها بر اساس سطح داوطلبان طراحی شده اند و دو دسته تست محور و آموزش محور را شامل می‌شوند. دسته تست محور مناسب داوطلبان قوی هستند که در نوبت کنکور دی ماه ۱۴۰۱ درصد بالایی زبان پاسخ داده‌اند. کتاب‌های آموزش محور مخصوص داوطلبان ضعیف و متوسط هستند و دارای درسنامه‌های کامل در کنار تست می‌باشند. داوطلبان ضعیف و متوسط داوطلبانی هستند که در کنکور نوبت دی ماه ۱۴۰۱ رشته زبان نتوانستند درصد بالایی کسب کنند.

بیشتر بخوانید درباره: تکنیک های ریدینگ زبان کنکور

پس از انتخاب منبع بر اساس سطح داوطلب، نوبت به برنامه‌ ریزی صحیح می‌رسد. همانطور که می‌دانید زبان درسی بسیار فرار است و برای یادگیری آن باید مدام به تکرار و تمرین مطالب پرداخت. اگر واژگان و یا هر بخش دیگری را حفظ کردید اما؛ به سادگی از ذهنتان می‌رود به این دلیل است که تکرار و تمرین ندارید و تسلط خود را بر مطلب خوانده شده به مرور زمان از دست خواهید داد.

بنابراین؛ باید با صرف زمان بندی دقیق به مطالعه و مرور مطالب خوانده شده بپردازید. شما دانش آموزان عزیز می‌توانید از ویدیو‌های آموزش زبان موسسه رادیو اکتیو به عنوان یک منبع یادگیری مناسب پس از تحلیل کنکور زبان ۱۴۰۱ استفاده کنید.

 

حال سهم تحلیل و بررسی سوالات کنکور دی ماه ۱۴۰۱ رشته زبان این میان چیست؟ شما به عنوان یک داوطلب با هر سطح علمی و دانش زبانی که دارید، اگر از نحوه سوالات کنکور نوبت اول سال قبل از خود آگاهی داشته باشید، می‌توانید برنامه ریزی بهتری داشته باشید و یک مطالعه هدفمند را در دستور کار خود قرار دهید. این تحلیل به شما کمک می‌کند مطالب مهم‌تر را پیدا کرده و وقت بیشتری روی آن صرف کنید. مثلاً با تحلیل کنکور زبان نوبت دی ماه ۱۴۰۱ متوجه شدید که دشوارترین سوالات از بخش کلوز تست مطرح شده بود.

هر چند تمام مطالب زبان به هم مربوط هستند و برای پاسخگویی به سوالات گرامر باید واژگان نیز بلد باشید و برای پاسخگویی به سوالات درک مطلب باید هم واژگان و هم گرامر قوی داشته باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله تحلیل و بررسی کنکور زبان دی ماه ۱۴۰۱

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.