تکنیک های ریدینگ زبان کنکور چیست؟

تکنیک های ریدینگ زبان کنکور را می‌شناسید؟! درس زبان از درس‌های بسیار شیرین است که در کنکور ۱۴۰۲ از رشته‌های نظری به عنوان درس عمومی حذف شده است. اما؛ تعداد زیادی از داوطلبان در رشته‌ی شناور زبان شرکت می‌کنند. در کنکور زبان، بخش‌های مختلف واژگان، درک مطلب، ریدینگ، کلوز تست و گرامر گنجانده شده‌اند. داوطلبان باید به سوالات زبان تخصصی پاسخ دهند و پس از کسب نمره‌ی قابل قبول در دانشگاه پذیرفته خواهند شد.

اینکه بخش‌های مختلف کنکور زبان را چگونه بخوانیم و چگونه آموزش زبان ببینیم، همیشه بحث برانگیز بوده است و در نهایت بهترین نتایج سهم داوطلبانی بوده که روش صحیح خواندن هر بخش را بلد هستند. آن‌ها با تکنیک‌های خواندن صحیح، در زمان کمتر نتایج بهتری می‌گیرند.

سهم ریدینگ زبان در کنکور

تست زدن ریدینگ کنکور
تست زدن ریدینگ کنکور

از بین سوالات کنکور زبان، بخش ریدینگ سهم قابل توجهی به خود اختصاص داده است. در حقیقت؛ ریدینگ توانایی درک مطلب، پردازش متن و درک معنای متن مورد نظر است. معمولا با دانستن تکنیک های ریدینگ زبان کنکور، داوطلبان می‌توانند به سوالات آن به راحتی پاسخ دهند. چرا که ریدینگ بخش نمره آوری است و تنها با دانستن نکات طلایی بسیار راحت و شیرین می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا یکی از بهترین تکنیک های ریدینگ زبان برای کنکور را به شما دانش آموزان عزیز معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

مهارت‌های لازم برای پاسخ دادن به سوالات ریدینگ زبان کنکور

پیش از هر چیز باید در نظر داشته باشید که برای کسب این مهارت‌های مهم، استنرار و تکرار و تمرین بسیار ضروری است. هر چقدر که ریدینگ‌های بیشتری بخوانید و تست‌های بیشتری بزنید در آن به مهارت بیشتری دست پیدا می‌کنید. مهارت‌هایی که برای این تکنیک ریدینگ زبان کنکور مورد نیاز شما است به شرح زیر هستند.

 • مهمترین مهارت برای پاسخ دادن به سوالات ریدینگ زبان کنکور، تسلط کامل بر تست واژگان و گرامر است. به این تسلط، دانش زبانی می‌گویند که هر داوطلب با تکرار و تمرین می‌تواند آن را به دست بیاورد. برای تسلط به واژگان تا جایی که امکان دارد لغت حفظ کنید. برای حفظ لغات زبان می‌توانید از جعبه لایتنر استفاده کنید. این راه یک روش سریع و تضمینی برای حفظ لغات زبان است. برای یادگیری گرامر نیز از یک منبع معتبر و خوب استفاده کنید. مهم‌ترین اصل برای پاسخگویی به سوالات ریدینگ، درک محتوا و مطلب است. که این کار بدون تسلط بر واژگان و گرامر امکان‌پذیر نیست.
 • علاوه بر دانستن معنای کلمات به صورت تکی، باید توانایی تحلیل متن ریدینگ زبان را داشته باشید. در صورت بلد نبودن معنای یک کلمه، با توجه به بستر متن و معنای کلی متن باید بتوانید معنی کلمه‌ی مورد نظر را حدس بزنید.
 • مهارت مهم دیگر در بخش ریدینگ زبان کنکور، این است که بتوانید ضمایر و مرجع ضمایر و ارجاعات آن‌ها را تشخیص داده و به یکی دو سوالی که از این مورد مطرح می‌شوند پاسخ دهید.
 • اینکه لحن نویسنده و مقصود او از نوشتن متن ریدینگ را تشخیص دهید نیز در هنگام خواندن ریدینگ زبان کنکور بسیار مهم است. با تشخیص صحیح لحن و مقصود نویسنده، می‌توانید استنتاج بهتری از متن ریدینگ داشته باشید.

بیشتر بخوانید درباره: کنکور زبان

بهترین تکنیک های ریدینگ زبان کنکور چیست؟

پس از کسب مهارت‌های ذکر شده در بالا، دانستن تکنیک‌هایی برای زدن تست‌های کنکور بسیار ضروری است. برای این کار باید بدانید که چه نوع سوالاتی در ریدینگ زبان در کنکور پر تکرار هستند. سوالات مطرح شده از بخش ریدینگ همیشه مشابه هم هستند. معمولا این سوالات شامل: انتخاب عنوان مناسب با توجه به متن ریدینگ، پیدا کردن مرجع ضمایر، درک ایده‌ی اصلی متن، سوالاتی پیرامون جزییاتی که در متن آمده است، سوالات مفهومی، جایگذاری متن و سوالاتی پیرامون لحن و یا مقصود نویسنده‌ی متن ریدینگ می‌شوند.

تکنیک skimming  و scanning برای ریدینگ زبان

حال که می‌دانیم چه سوالاتی در ریدینگ مطرح می‌شوند، می‌توانیم به سراغ تکنیک‌های خواندن و زدن تست‌های ریدینگ برویم. برای خواندن متن ریدینگ، حتما باید بتوانید از تکنیک‌های skimming  و scanning  استفاده کنید.

 • تکنیک skimming برای ریدینگ زبان

این روش از تکنیک های ریدینگ زبان به این معنا است که باید در ابتدا یک نگاه s شکل به کل متن بیندازید و ایده‌ی اصلی متن را درک کنید. در هنگام خواندن به این شیوه وارد جزییات نشوید و تنها روی کلمات کلیدی یا key words تمرکز کنید. وقت خود را روی کلمات نا آشنا تلف نکنید و تنها به خواندن روزنامه وار بسنده کنید.

 • تکنیک scanning برای ریدینگ زبان

پس از مرحله‌ی skimming ، نوبت به scanning یا همان اسکن کردن کامل متن ریدینگ می‌رسد. در این مرحله، توجه به کلماتی از جمله اسامی خاص، اعداد، زمان‌ها و تاریخ‌ها و اماکن ضرورت دارد. پس از skimming و scanning  متن ریدینگ، نگاهی گذرا به سوالات بیندازید. این مراحل وقت زیادی از شما نمی‌گیرد اما مهمترین تکنیک برای خواندن و پاسخگویی به سوالات ریدینگ است.

  آموزش شیمی آلی کنکور

شما دانش آموزان عزیز تمامی روش‌های خواندن زبان برای کنکور را می‌توانید در سری آموزش‌های زبان موسسه رادیو اکتیو فرا بگیرید.

تکنیک ریدینگ زبان چه کمکی می‌کند؟

خواندن سوالات و تطابق کلمات کلیدی موجود در متن ریدینگ و سوالات، به شما کمک می‌کند که بتوانید پاسخ صحیح را به راحتی پیدا کنید. سرنخ‌های متن را برای یافتن معنای کلمات ایتالیک موجود در سوالات و متن ریدینگ دنبال کنید. فراموش نکنید که برای یافتن ایده‌ی اصلی متن می‌توانید جملات ابتدایی و انتهایی متن ریدینگ را بخوانید و از این طریق به ایده و مقصود اصلی نویسنده دست پیدا کنید.

  روش خواندن ادبیات اختصاصی کنکور انسانی

حذف گزینه‌ها بهترین تکنیک ریدینگ زبان برای کنکور است

تکنیک ریدینگ زبان
تکنیک ریدینگ زبان

و اما؛ تکنیک نهایی خواندن و پاسخ دادن به سوالات ریدینگ کنکور زبان، حذف گزینه‌هاست. اگر بتوانید یکی دو تا از گزینه‌های تست‌ها را حذف کنید، احتمال دادن پاسخ صحیح به تست‌ها برای شما راحت‌تر می‌شود. معمولا سوالاتی که کلمات «هرگز» و یا «همیشه» را در خود دارند پاسخ تست نیستند. این کلمات برای رد گم کنی در گزینه‌ها می‌آیند. پس می‌توانید آن‌ها را حذف کنید. در گزینه‌های تست‌ها به دنبال کلمات کلیدی که هنگام skimming متن ریدینگ پیدا کرده‌اید بگردید. اغلب اوقات یافتن صحیح کلمه کلیدی کمک می‌کند که گزینه‌ی صحیح را راحت‌تر پیدا کنید.

نکته‌ی پایانی

نکته‌ی پایانی و مهمی که برای پاسخ دادن به سوالات ریدینگ زبان کنکور باید در نظر داشته باشید این است که، حتما باید تست‌های زمان‌دار حل کنید. زمان خود را طوری تنظیم کنید که هم بتوانید وقت کافی برای خواندن روزنامه‌وار متن داشته باشید و هم بتوانید متن سوالات ریدینگ و گزینه‌ها را مطالعه کرده و پاسخ دهید. اگر تکنیک‌هایی که در مقاله آورده شدند را با دقت اجرا کنید، یقینا می‌توانید به تعداد زیادی از سوالات ریدینگ پاسخ صحیح بدهید.

مشاوره تحصیلی برای درس زبان

برای خواندن و پاسخ گویی مناسب و صحیح متن ریدینگ، حتما باید دایره‌ی واژگان خوبی داشته باشید و روی گرامر نیز تسلط خوبی داشته باشید. یعنی مهم‌ترین چیز دانش زبانی است. سپس باید تکنیک‌های همچون: skimming، scanning ، پیدا کردن سرنخ‌های موجود در متن و حذف گزینه‌های اشتباه استفاده کنید. در نهایت اینکه سرعت عمل در هنگام خواندن و پاسخگویی به این سوالات، بسیار مهم است. چنانچه برای درس زبان نیاز به مشاوره تحصیلی دارید می‌توانید از طریق فرم مشاوره با ما در ارتباط باشید.

دریافت مشاوره

به این مقاله امتیاز دهید

6 دیدگاه برای “تکنیک های ریدینگ زبان کنکور چیست؟

 1. مرتضی سعیدی گفته:

  سلام پذیرش بدون‌کنکور دانشگاه بوعلی همدان رشته علوم تربیتی برا ارشد میگیره

 2. امیرحسین کلباسی گفته:

  سلام این کتاب ها و منابع ای که معرفی کردید برای امتحان نهایی ام خوب است یا فقط کنکور
  اگه فقط برای. کنکور هستش ممنون میشم کتاب ها و منابع هایی برای امتحان نهایی معرفی کنید ❤️

 3. محسن علیزاده گفته:

  واقعا خدا خیرتون بده ممنون که این مطالبو رایگان به دانش آموزا ارائه میدید🌹

 4. امیر مهدوی گفته:

  سلام وقت بخیر
  گفته بودین اوایل مهر ماه میتونیم سفارش بدیم قید نامه رو الان آخرای مهرماه هستیم هنوزم حاضر نشده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله تکنیک های ریدینگ زبان کنکور چیست؟

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.