عربی کنکور را چگونه بخوانیم؟

مطالعه عربی کنکور

عربی کنکور را چگونه بخوانیم؟ عربی از درس‌هایی است که بسیاری از دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور آن را دوست ندارند. آن‌ها از خواندن و آموزش عربی و پاسخگویی به تست‌های آن طفره می‌روند و معمولا درصدهای پایینی می‌زنند و یا اصلا به تست‌های این درس در کنکور پاسخ نمی‌دهند. با توجه به این مسئله، آن دسته از دانش‌آموزانی که می‌توانند به تست‌های عربی به خوبی پاسخ دهند، رتبه‌های بهتری در کنکور به دست می‌آورند.

مقدمه‌ای بر درس عربی

نحوه خواندن عربی برای کنکور
نحوه خواندن عربی برای کنکور

نحوه مطالعه عربی کنکور در گرو شناخت حداقلی این درس برای کنکور است! درس عربی یکی از ۴ درس عمومی تمام رشته‌ها در کنکور سراسری است. این درس عمومی می‌تواند نقش مهمی در رتبه‌ی داوطلبان داشته باشد. پس، داوطلبان نباید از آن غافل شوند. قطعا با دانستن نحوه مطالعه عربی کنکور، داوطلبان دیگر از خواندن آن امتناع نخواهند کرد. چرا که با نحوه صحیح خواندن عربی، قطعا در پاسخگویی به سوالات آن موفق خواهند بود.

تمام داوطلبانی که در کنکور توانسته‌اند رتبه‌ی زیر ۱۰۰۰ کسب کنند، به طور میانگین حدود ۷۶ درصد عربی زده‌اند. اگر می‌خواهید بدانید که عربی کنکور را چگونه بخوانیم؛ در ادامه با ما همراه باشید تا نحوه خواندن عربی کنکور را برای شما شرح دهیم.

بودجه‌بندی و زمان‌بندی عربی کنکور

پیش از هر چیز و قبل از شروع مطالعه‌ی عربی کنکور، باید از بودجه‌بندی آن آگاه باشید و بدانید چقدر زمان برای پاسخگویی به تست‌های کنکور عربی دارید. عربی، با اینکه دارای ضریب ۲ در کنکور سراسری است، اما اهمیت بالایی دارد. چرا که همانطور که گفتیم، بسیاری از داوطلبان در این درس ضعف دارند. درس عربی دومین درس دفترچه عمومی کنکور و دارای ۲۵ سوال از سوال ۲۶ تا سوال ۵۰ است.

داوطلب برای پاسخگویی به این ۲۵ سوال، ۲۰ دقیقه زمان دارد. یعنی برای هر سوال تنها ۴۸ ثانیه زمان دارد. بنابراین؛ باید به اندازه‌ای بر مطالب تسلط داشته باشد که بتواند با سرعت مناسبی به سوالات پاسخ دهد. تست‌های کنکور عربی شامل سوالات ترجمه، درک مطلب و قواعد است.

عربی کنکور را چگونه بخوانیم؟

برای دانستن نحوه صحیح مطالعه عربی، ابتدا باید ترتیب صحیح مطالعه را بدانید. یعنی باید تمام مباحث را از تمام پایه‌ها تفکیک کنید و به تفکیک مباحث، به مطالعه بپردازید. اگر می‌خواهید به سوالات درک مطلب عربی پاسخ دهید حتما باید قواعد عربی را بلد باشید. پس ابتدا باید از خواندن قواعد عربی پایه دهم شروع کنید.

پس از تمرین و تکرار و تسلط کافی بر قواعد عربی، باید به سراغ خواندن لغات و ترجمه بروید. ترجمه مبحث مهمی در عربی کنکور است و حدود ۴۰ درصد تست‌های کنکور از بخش ترجمه می‌آید. برای تسلط کافی بر این مبحث مهم، باید روزانه حداقل ۵ الی ۱۰ تست ترجمه بزنید تا مطالب به طور کامل در ذهن شما تثبیت شوند. در مرحله آخر به سراغ تکرار و تمرین و مرور مباحث خوانده شده بروید. درک مطلب هم در حقیقت ترکیبی از قواعد و‌ترجمه در کنار هم است. پس با حل تست‌های درک مطلب، می‌توانید به مرور مباحث ترجمه و قواعد نیز بپردازید.

  سرفصل های حسابان دوازدهم

چگونه جزوه عربی بنویسیم؟

اگر می‌خواهید نحوه مطالعه عربی کنکور شما اصولی باشد، حتما باید جزوه نوشتن را برای این درس بلد باشید. به عنوان یک داوطلب کنکور همیشه سعی کنید جزوه‌ی منحصر به فرد خودتان را داشته باشید. هر داوطلب با مطالعه‌ی جزوه‌ی شخصی خود می‌تواند در مرور و دسته‌بندی مطالب موفق باشد. این نکته را از یاد نبرید که جزوه‌ی هر شخص مختص به خود اوست و خواندن جزوه‌ی بقیه‌ی داوطلبان کاملا اشتباه است.

 

عربی کنکور را چگونه بخوانیم؟
عربی کنکور را چگونه بخوانیم؟

 

فایده‌ی جزوه‌نویسی این است که مطالب زیادی را به طور خلاصه در تعداد صفحات کمتری نکته‌برداری می‌کنید و در نتیجه هر زمان نیاز به مرور مطالب داشتید، نیازی نیست که کل کتاب را بخوانید، بلکه می‌توانید در مدت زمانی بسیاری کوتاه جزوه‌ی خلاصه نویسی شده‌ی خود را مرور کنید. این کار به شما کمک می‌کند که در بازه‌های زمانی کوتاه و متوالی، بارها عربی را مرور کنید و روی مطالب تسلط پیدا کنید.

تحلیل تست‌های عربی؛ کلید طلایی موفقیت در کنکور عربی

تست زدن بدون تحلیل صحیح کاری کاملا بیهوده است. تست زنی اصوای نیز در زمره روش‌های مطالعه عربی کنکور قرار می‌گیرد و باید اصولی انجام شود. تست‌هایی که در کنکور حل می‌کنید، سه دسته هستند. دسته اول تست‌هایی هستند که به آن‌ها پاسخ صحیح می‌دهید. دسته دوم تست‌هایی هستند که به آن‌ها پاسخ غلط می‌دهید و دسته سوم تست‌هایی هستند که به آن‌ها پاسخ نداده‌اید. حتما پس از تست زنی، پاسخ تشریحی تست‌ها را مطالعه کرده و‌ دلیل نزدن یا اشتباه زدن تست‌ها را با دقت مطالعه کنید. سپس آن‌ها را یادداشت کنید. شماره‌ی سوال و دلیل اشتباه زدن و جواب صحیح آن را در جزوه‌ی خود بنویسید. سپس؛ چند وقت یکبار آن‌ها را مرور کنید.

  بهترین منبع آموزشی شیمی کنکور چیست؟

انتخاب منابع مناسب برای مطالعه عربی

یکی از مهم‌ترین گام‌ها برای خواندن عربی کنکور، انتخاب منبع مناسب برای درس خواندن و تست زدن است. حتما کتاب مناسبی انتخاب کنید که درسنامه داشته باشد و بتوانید مطالب را به خوبی خوانده و آن‌ها را بفهمید. سعی کنید در مرحله اول تست‌های استاندارد و آموزشی بزنید. تست‌های استاندارد صرفا جنبه‌ی آموزشی دارند و در آن‌ها زمان پاسخ دادن به سوالات مهم نیست. این سوالات می‌توانند سوالات تألیفی و یا سوالات کنکور باشند.

شما دانش آموزان عزیز می‌توانید از سری آموزش‌های عربی موسسه رادیو اکتیو به عنوان منبعی در کنار کتاب‌های درسی استفاده کنید.

 

پس از حل تعداد قابل توجهی تست استاندارد، به سراغ تست‌های زمان‌دار بروید. برای این مرحله، تست‌های طبقه‌بندی شده‌ی کنکور سال‌های اخیر بسیار مناسب است. این تست‌ها به شما کمک خواهند کرد که مدیریت زمان را تمرین کنید و در جلسه‌ی کنکور با توجه به زمان محدودی که برای درس عربی در اختیار دارید؛ بتوانید زمان را به خوبی مدیریت کرده و به سرعت به سوالات پاسخ صحیح بدهید.

همان‌طور که گفتیم پس از تکرار و تمرین تست‌های تالیفی و طبقه‌بندی شده به اندازه‌ی کافی، حتما به مرور تحلیل تست‌ها بپردازید.

مشاوره تحصیلی رادیو اکتیو برای درس عربی

عربی کنکور را چگونه بخوانیم؟ عربی درسی عمومی و بسیار فرار است که نیاز به تکرار و تمرین بسیار دارد. برای موفقیت در این درس باید با نحوه مطالعه آن آشنایی کامل داشته باشید. ابتدا قواعد و‌سپس مباحث ترجمه را با دقت خوانده و مرور کنید. برای مرور از جزوه‌ها و‌ نکاتی که یادداشت کرده‌اید بهره ببرید. سپس به خواندن درک مطلب بپردازید و‌از این طریق قواعد و‌ترجمه را باز هم مرور کنید. ما در تمامی مراحل کنکور در کنار شما خواهیم بود. برای دریافت مشاوره فرم مشاوره زیر را تکمیل کنید.

دریافت مشاوره

پس از مرور و تمرین بسیار، تست‌های استاندارد بزنید. پس از تسلط بر مطالب، روی سرعت عمل کار کنید و تست‌های کنکور زمان‌دار بزنید. فراموش نکنید که تحلیل تست‌ها از خود تست زدن مهمتر است و حتما باید به طور صحیح انجام شود تا نتیجه بخش باشد. نکات سوالاتی که بلد نبوده‌اید را در دفتر جزوه‌نویسی خود یادداشت کنید. با رعایت تمام این نکات؛ قطعا در عربی کنمور موفق خواهید بود.

به این مقاله امتیاز دهید

2 دیدگاه برای “عربی کنکور را چگونه بخوانیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله عربی کنکور را چگونه بخوانیم؟

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.