صفر تا صد کنکور زبان

هر آنچه که درباره کنکور زبان باید بدانید

صفر تا صد کنکور زبان؛ کنکور زبان یکی از رشته‌هایی است که داوطلبان تمام گروه‌های آزمایشی می‌توانند در کنار رشته‌ی اصلی خود در آن شرکت کنند و یا تنها در کنکور زبان شرکت کنند. به همین دلیل به رشته زبان یک رشته شناور می‌گویند. داوطلبانی که در رشته‌های شناور شرکت می‌کنند، می‌توانند در صورت کسب رتبه قابل قبول در هر دو رشته‌ی اصلی و شناور، انتخاب رشته کنند و در صورت قبولی در هر دو رشته، در یکی از آن‌ها به دلخواه ثبت نام کنند.

هر آنچه که باید درباره کنکور زبان بدانید

در این مقاله سعی داریم همه چیز درباره کنکور زبان را بگنجانیم. دقت کنید که درس زبان انگلیسی مانند سایر دروس عمومی کنکور از دفترچه‌ی کنکور سال ۱۴۰۲ حذف شده است و این مطلب به بررسی صفر تا صد کنکور زبان می‌پردازد. در حقیقت؛ همه چیز را در مورد کنکور منحصرا زیان و آموزش زبان بررسی خواهیم کرد.

داوطلبان کنکور زبان به دو گروه تقسیم می‌شوند:

 1. گروه اول: داوطلبانی هستند که به صورت تخصصی و به عنوان رشته اصلی در کنکور زبان شرکت می‌کنند. این دسته از داوطلبان تمام منابع کنکور زبان را با دقت مطالعه کرده و با یک برنامه‌ریزی درست و حساب شده، خود را برای کنکور منحصرا زبان آماده می‌کنند. این دسته از داوطلبان یا در کلاس‌های تخصصی زیان شرکت کرده و با تست زنی مداوم خود را برای کنکور‌زبان آماده کرده‌اند. یا با توجه به علاقه و تمایل شخصی و با تلاش مستمر و خود خوانی با زبان آشنایی دارند اما به تمام نکات آن اشراف ندارند.
 2. گروه دوم: این افراد را نمی‌توان جزو داوطلبان جدی و مشتاق و حتی موفق کنکور زبان برشمرد. چرا که این دسته از داوطلبان بدون داشتن دانش کافی و یا مطالعه‌ی عمیق و اصولی، به عنوان رشته دوم در کنکور‌زبان شرکت می‌کنند که اگر احیانا در رشته‌ی نظری تخصصی خود موفق نشوند، احتمال قبولی در کنکور‌زبان را داشته باشند.

روی صحبت مقاله‌ی حاضر، داوطلبان گروه اول است. همچنین؛ همه چیز درباره کنکور زبان از جمله بودجه‌بندی زبان کنکور، منابع آن و زیر گروه‌های رشته زبان بررسی خواهند شد.

همه چیز درباره کنکور زبان
همه چیز درباره کنکور زبان

زیر گروه‌های رشته زبان چیست؟

رشته زبان شامل چهار زیر گروه مختلف است. داوطلبان پس از قبولی در این رشته و کسب نمره و رتبه‌ی قابل قبول در این رشته می‌توانند بر حسب رتبه و تراز و علاقه یکی از چهار زیر گروه زیر را انتخاب کنند.

 1. زیر گروه اول گروه زبان شامل: آموزش زبان انگلیسی، مترجمی زبان انگلیسی، مترجمی خبر زبان انگلیسی و تربیت دبیر زبان انگلیسی می‌شود. زیر پایه زیر گروه اول، زبان انگلیسی است.
 2. زیر گروه دوم گروه زبان شامل: زبان آلمانی و مترجمی زبان آلمانی است. زبان آلمانی، زیر پایه این گروه است.
 3. زیر گروه سوم گروه زبان شامل: مترجمی زبان فرانسه و زیان و ادبیات فرانسه می‌شود. زیر پایه این گروه، زبان فرانسه است.
 4. زیر گروه چهارم رشته زبان در مقطع کارشناسی شامل: سایر زبان‌ها مثل ایتالیایی، روسی، چینی، اردو، ارمنی، ژاپنی و ترکی استانبولی است.

به دنبال رشته مناسب برای تحصیل هستید؟ رشته‌های دانشگاهی

منابع و بودجه‌بندی کنکور زبان

همان‌طور که می‌دانید دروس عمومی از تمام رشته‌های کنکور از جمله رشته زیان حذف شده است و تنها درسی که در کنکور زبان مورد آزمایش قرار می‌گیرد، درس زبان تخصصی است.

سوالات کنکور زبان شامل ۲۰ سوال reading یا خواندن، ۱۵ سوال vocabulary  یا واژگان، ۱۰ سوال grammar ، ۱۰ سوال از بخش کاربردهای زبان، ۱۰ سوال close test و ۵ سوال از واژه‌ها مطرح می‌شوند.

متاسفانه کنکور زبان منابع دقیق و از پیش تعیین شده‌ای ندارد و سوالات از منبع مشخصی طرح نمی‌شوند. بنابراین؛ بسیاری از داوطلبان ممکن است دچار سردرگمی شوند اما به طور تقریبی می‌توان نوع سوالات را پیش بینی کرد. چرا که بسیاری از مباحث‌و مطالب پر تکرار هستند و تعداد زیادی از سوالات کنکور‌زبان در سال‌ها و ادوار مختلف کنکورزبان تکرار می‌شوند. داوطلبان برای بخش گرامر می‌توانند از آموزش تست گرامر و واژگان رادیو اکتیو استفاده کنند. برای سوالات بخش واژگان نیز داوطلبان می‌توانند  کتاب New bridging the gap  را بخوانند. برای پاسخگویی به سوالات درک مطلب، داوطلبان می‌توانند کتابی نوشته دکتر شهاب اناری به نام درک مطلب به زبان ساده را مطالعه کنند.

  چگونه فیزیک را در کنکور بالا بزنیم؟

حال برای تسلط بیشتر و عمیق‌تر روی تمام مطالب کنکور زبان، داوطلبان می‌توانند به مطالعه‌ی کتاب‌های مختلفی در زمینه‌ی تمام موضوعات مورد سنجش در کنکور زیان بپردازند. هر چقدر گرامر قوی‌تر و دایره‌ی واژگان گسترده‌تر، تسلط بر مطالب و پاسخگویی مناسب به سوالات آن ساده‌تر. در کنار تمامی منابع ذکر شده آموزش‌های زبان انگلیسی موسسه رادیو اکتیو می‌تواند کمک بزرگی برای موفقیت شما در کنکور زبان باشد.نحوه مطالعه کنکور زبان و تست زنی

صفر تا صد زبان در کنکور ۱۴۰۲
صفر تا صد زبان در کنکور ۱۴۰۲

در این بخش از مقاله صفر تا صد کنکور زبان به نحوه مطالعه خواهیم پرداخت؛ بخش مهمی از سوالات زبان یعنی سوالات مربوط به واژگان و درک مطلب، حفظی هستند و با تسلط بر لغات زیان انگلیسی و درک مفهوم و محتوای آن‌ها می‌توان به راحتی به آن‌ها پاسخ داد. برای تسلط بر این بخش، علاوه بر حفظ کردن واژگان، باید مهارت درک مطلب خود را نیز تقویت کرده و راه ارتباط برقرار کردن بین مطالب را پیدا کنید.

برای تسلط بیشتر از خواندن هیچ نوع کتاب لغتی غافل نشوید و دایره‌ی واژگان خود را گسترش ببخشید. برای پاسخگویی به سوالات close test نیز باید بر هر دو بخش گرامر و‌واژگان تسلط کافی داشته باشید. برای پاسخ دادن به سوالات درک مطلب زبان نیز نیازی به ترجمه‌ی خط به خط مطالب نیست و می‌توانید با درک محتوا به سوالات این بخش پاسخ دهید. تمرین و مطالعه‌ی مستمر و تست زنی به تسلط بر مطالب و افزایش سرعت عمل در جلسسه‌ی کنکور بسیار کمک می‌کند. همچنین؛ شرکت در آزمون‌های آزمایشی مستمر، نقشی بسیار مهم در موفقیت داوطلبان ایفا می‌کند.

بخوانید درباره: آیا زبان از کنکور حذف خواهد شد؟

مشاوره کنکور زبان در رادیو اکتیو

زبان یک رشته شناور در کنکور سراسری است که داوطلبان تمام رشته‌های آزمایشی می‌توانند در آن شرکت کنند و این رشته زا یا به عنوان رشته اصلی و یا رشته دوم انتخاب کنند.

برای موفقیت در کنکور‌زبان خواندن مطالب و مرور و تمرین مستمر آن‌ها بسیار مهم است. سوالات از بخش‌های واژگان، درک مطلب، کلوز تست و گرامر مطرح می‌شوند و برای پاسخگویی به سوالات کلوز تست و درک مطلب، تسلط کامل به بخش واژگان و‌گرامر ضروری است. جهت دریافت مشاوره بیشتر درباره زبان انگلیسی و کنکور این رشته با ما در تماس باشید.

دریافت مشاوره

سوالات عمومی از کنکور زبان حذف شده‌اند و داوطلب برای قبولی در این رشته، تنها باید به سوالات تخصصی زبان انگلیسی پاسخ دهد. رشته زبان دارای ۴ زیر گروه مختلف است که هر یک در بر دارنده‌ی رشته‌های مختلفی هستند. پایه‌ی رشته‌های زیر گروه‌ها، زبان‌های مختلف هستند.

به این مقاله امتیاز دهید

6 دیدگاه برای “صفر تا صد کنکور زبان

 1. محمدعلی غلامی گفته:

  دوستان من پکیج ۶۰۴۰ رو دارم
  ولی اصلا نمیتونم پیش برم
  با دیدن دی وی دی خسته میشم
  شما چیکار میکنید
  چ راهکاری دارین چجوری با دی وی دی درس میخونین
  من واقعا نیاز دارم
  خواهشا جواب بدین

 2. حسینعلی شجاعی گفته:

  سلام وقت بخیر
  من دیپلم تجربی دارم اما میخام کنکور انسانی بدم میخاستم بدونم با توجه به قانون های جدید حتما باید امتحان های نهایی انسانی رو بدم برای تاثیر معدل؟! یا همون نمره های دوازدهم تجربی کافیه.!

 3. اصغر مدنی گفته:

  سلام خسته نباشید
  بنده از رشته تجربی ب انسانی تغییر رشته دادم و هدفم دانشگا فرهنگیانه حتما داشتن معدل ضروریه؟

 4. محمدحسین مرادخانی گفته:

  سلام من کارشناسی علوم تربیتی از پیام‌نور گرفتم میتونم ارشد رو بیام دانشگاه بوعلی سینا بگیرم

 5. محمدجواد تبریزی گفته:

  خیلی دقیق و حرفه ای بود تا الان دو جلسه اش رو دیدم هم روش ها و هم آمار هایی که ارایه میشه دقیق و قابل استفاده برای کنکور هستن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله صفر تا صد کنکور زبان

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.