آیا زبان از کنکور ۱۴۰۲ حذف خواهد شد؟

زبان کنکور ۱۴۰۱ حذف شد؟

آیا زبان از کنکور حذف خواهد شد؟ قبولی در کنکور همیشه از دغدغه‌های داوطلبان کنکور و خانواده‌های آن‌ها بوده و هست. همان‌طور که می‌دانید در کنکور دروس عمومی و اختصاصی هر رشته، مورد سنجش قرار می‌گیرند. داوطلبان در مدت آماده شدن برای کنکور، وقت زیادی را صرف حفظ و تکرار دروس عمومی که بسیار فرار نیز هستند، می‌کنند. البته؛ دروس عمومی بسیار راحت‌تر از دروس اختصاصی هستند و می‌توانند به داوطلب کمک شایانی کنند.

سؤالی که اخیرا ذهن داوطلبان کنکور را به خود مشغول کرده این است که آیا زبان از کنکور ۱۴۰۲ حذف خواهد شد؟ این امر بازتاب‌های بسیاری در میان داوطلبان داشته است. آن دسته از داوطلبانی که در درس زبان مشکل دارند از جذف آن خرسند و آن دسته که برای کسب رتبه‌ی بهتر روی این درس حساب کرده بودند دچار استرس شده‌اند.حذف زبان از کنکور ۱۴۰۲؟

حذف زبان از کنکور ۱۴۰۲ یکی از تغییرات آن خواهد بود. البته لازم به ذکر است که تنها درسی که قرار است از کنکور حذف شود، زبان‌ نیست بلکه؛ تمام دروس عمومی حذف خواهند شد.

حذف زبان از کنکور ۱۴۰۲

در پاسخ به این سؤال که آیا زبان از کنکور حذف خواهد شد؟ باید به صراحت پاسخ دهیم که بله. زبان نیز مانند سایر دروس عمومی از کنکور ۱۴۰۲ و پس از آن حذف خواهد شد. زبان برای تمام رشته‌های نظری یعنی رشته تجربی، رشته ریاضی و انسانی و حتی رشته‌های هنر و منحصرا زبان هم حذف خواهد شد. در این صورت داوطلبان، تنها به سؤالات اختصاصی و آن هم در دو مرحله پاسخ خواهند داد.

سهم و تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۲ بیشتر خواهد بود. با حذف زبان و سایر دروس عمومی از کنکور، سؤالات دروس اختصاصی نیز بسیار پیچیده‌تر و مشکل‌تر خواهند بود. تأثیر معدل نیز ۴۰ درصد در رتبه‌ی داوطلب تأثیر خواهد داشت. سال‌هاست که زمزمه‌ی حذف کنکور، حذف درس یا تعدادی از دروس و پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی شنیده می‌شود. اما؛ طبق آخرین تغییرات و تصمیمات سازمان سنجش آموزش کشور، حذف درس زبان و سایر دروس عمومی از کنکور ۱۴۰۲ تصویب شده است و اجرایی خواهد شد.

  روش های تستی فیزیک کنکور

آیا کنکور زبان حذف خواهد شد؟

شاید این شبهه به وجود بیاید که کنکور زبان حذف خواهد شد، در صورتی که این چنین نیست. کنکور زبان مانند گذشته برگزار می‌شود. با این تفاوت که درس زبان عمومی از کنکور زبان نیز حذف خواهد شد. کنکور زبان نیز با تأثیر ۴۰ درصدی معدل و سوابق تحصیلی و نمره‌ی آزمون دروس اختصاصی برگزار خواهد شد. توجه داشته باشید که این کنکور احتمالا مطالق سنوات گذشته بدون تغییر در تعداد تست‌های بخش اختصاصی و صرفا با ۷۰ تست زبان تخصصی برگزار می‌شود.

 

پیشنهاد می‌کنیم با توجه به تأثیر ۴۰ درصدی معدل و سوابق تحصیلی و نمره‌ی آزمون زبان برای بهبود نمرات خود از سری آموزش زبان رادیواکتیو کمک بگیرید. 

تأثیرات، پیامدها و واکنش‌های حذف زبان از کنکور ۱۴۰۲

اینکه زبان از کنکور حذف خواهد شد، واکنش‌ها و پیامدهای متفاوتی از سوی داوطلبان، معلمان و سایر افراد مرتبط با کنکور در بر داشته است. افراد زیادی با حذف زبان از کنکور، مخالفت کرده‌اند. حذف زبان از کنکور ۱۴۰۲ موافقانی نیز داشته است. اما؛ باید بدانیم واقعیت چیست؟ دلایل موافقان و مخالفان حذف زبان چیست و پیامدهای حذف این درس عمومی چه خواهد بود؟

موافقان حذف زبان از کنکور ۱۴۰۲

بسیاری از معلمان زبان موافق این تغییر هستند. چرا که معتقدند با حذف زبان از کنکور ۱۴۰۲ در کلاس‌های زبان مدرسه، به جای تمرکز روی یادگیری صرفا لغت و گرامر و آماده شدن برای پاسخگویی به تست‌های کنکور، معلم می‌تواند مقداری از وقت کلاس را به مباحث مهم در زبان انگلیسی یعنی speaking  و listening  اختصاص دهد و کلاس‌های زبان مدرسه مفیدتر واقع شوند.

در این صورت، بچه‌ها با رغبت و اشتیاق بیشتری در کلاس‍هلی آموزشگاه‌ها شرکت خواهند کرد. دیگر بین تدریس زبان در مدرسه و مؤسسات آموزش زبان تفاوت از زمین تا آسمان نخواهد بود. معلم زبان، در مدرسه مجبور نخواهد بود صرفا گرامر و لغت را آموزش دهد و می‌تواند بچه‌ها را بیشتر با راه‌های ارتباط با سایر انسان‌ها از دیگر فرهنگ‌ها آشنا سازد. به خصوص در پایه‌ی دوازدهم که دیگر نیازی نخواهد بود عمده‌ی وقت کلاس، صرف شیوه‌های صحیح تست‌زنی شود.

از طرفی افرادی که تخصصی در زمینه‌ی زبان ندارند، به بهانه‌ی ارائه‌ی بهترین متدهای تست زنی، مبالغ هنگفتی از داوطلب نخواهند گرفت. اما حذف زبان از کنکور معایبی نیز دارد که به همین دلیل مخالفان زیادی نیز به همراه دارد.

  سهم ۴٠ تا ۶٠ درصدی سوابق تحصیلی کنکور

مخالفان حذف زبان از کنکور ۱۴۰۲

مخالفان حذف زبان از کنکور ۱۴۰۲ معتقدند که با حذف زبان از کنکور، حضور آن نیز در سیستم آموزشی دانش آموزان بسیار کمرنگ خواهد شد. در دنیای مدرن امروز که دانستن زبان انگلیسی از ضروریات هر انسانی است، کمرنگ شدن زبان در آموزش کشور بسیار ضربه‌ی بدی به آینده‌ی دانش آموزان خواهد زد.

از دیگر ایرادهای حذف زبان از کنکور این است که تمام تأثیر آن به نمره‌ی امتحان نهایی زبان منحصر خواهد شد و در نتیجه امتیاز آن‌ تنها به دانش آموزان غیر انتفاعی و سمپاد و افراد خاصی خواهد رسید که از نظر مالی توانایی شرکت در کلاس‌های زبان خصوصی و یا آموزشگاه‌ها را خواهند داشت و افرادی که توان مالی ندارند ممکن است نتوانند نمره‌ی دلخواه و مناسبی کسب کنند. چرا که زبان در مدارس دولتی کمرنگ و کم اهمیت خواهد شد.

برخی سودجویان نیز که دیگر با روش‌های تست زنی و غیره نمی‌توانند کسب درآمد کنند، بازار تدریس خصوصی برای امتحان نهایی را داغ کرده و سود زیادی از قیمت‌های نامتعارفی که به دانش آموزان می‌دهند، به دست خواهند آورد. حال آنکه این حذف زبان درست مانند یک شمشیر دو لبه عمل خواهد کرد و ممکن است باعث شود دانش آموزانی زبان را بهتر یاد بگیرند و یا دانش آموزانی زبان را حتی به اندازه‌ی قبل نیز فرا نگیرند.

 

[aparat id=”jJN3X” width=”half”]

شما دانش آموزان عزیز می‌توانید با خیالی راحت از دوره‌های آموزشی زبان موسسه رادیو اکتیو بهره‌مند شوید. هدف ما موفقیت شماست!

 

آیا دغدغه حذف زبان از کنکور را دارید؟! با ما تماس بگیرید

برای آن دسته از داوطلبانی که دغدغه‌ی حذف دروس عمومی از کنکور ۱۴۰۲ را دارند و آن دسته از داوطلبان که هدفشان شرکت در کنکور زبان است، دو سؤال اساسی پیش می‌آید که پاسخ آن‌ها را در این مقاله به روشنی دریافتند. سؤال اول اینکه آیا زبان از کنکور حذف خواهد شد؟ پاسخ این سؤال مثبت است. زبان همراه با سایر دروس عمومی از کنکور تمام رشته‌ها حذف خواهد شد. تنها نامی که از زبان می‌آید تأثیر نمره‌ی امتحان نهایی داوطلب به صورت ۴۰ درصدی است.

دریافت مشاوره

سوال دیگری که مطرح می‌شود این است که آیا کنکور زبان حذف می‌شود؟ باید بگوییم که خیر. تنها درس زبان عمومی و سایر دروس عمومی از کنکور زبان ۱۴۰۲ حذف خواهند شد. برای دریافت مشاوره بیشتر با ما تماس بگیرید.

جستجو مرتبط کاربران:

به این مقاله امتیاز دهید

5 دیدگاه برای “آیا زبان از کنکور ۱۴۰۲ حذف خواهد شد؟

  1. حسام گفته:

    سلام من امسال کنکور دارم و واقعا اعصابم خورده و نمیدونم الان بالخره دروس عمومی مثل زبان از کنکور حذف شده است یا خیر؟ چجوری میتونیم با مشاورین موسسه آموزشی رادیواکتیو ارتباط بگیریم تا اطلاعات رسمی رو داشته باشیم؟

  2. حمید قربانی گفته:

    از ۱۰۰ درصد اون ۴۰ درصد نهایی که تاثیر قطعی داره ، فقط نمره امتحان های نهایی (خرداد ماه) درش تاثیر داره درسته ؟ معدل کل دوازدهم یا دی ماه حساب نمیشه و تاثیری نداره درسته؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله آیا زبان از کنکور ۱۴۰۲ حذف خواهد شد؟

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.