کدام مباحث ریاضی در کنکور انسانی سخت‌تر هستند؟

مباحث سخت ریاضی کنکور انسانی کدام است؟ درس ریاضی در کنکور انسانی چندان مورد توجه داوطلبان رشته انسانی قرار نمی‌گیرد. اکثر داوطلبان رشته انسانی از ریاضی می‌ترسند و گمان می‌کنند حتی اگر آن را مطالعه کنند، باز هم نمی‌توانند به سوالات آن در کنکور پاسخ دهند. اما؛ این تصور کاملا اشتباه است و با برنامه‌ ریزی صحیح، مطالعه‌ی دقیق و فهم و درک مطالب ریاضی می‌توانید به سوالات آن در کنکور انسانی به راحتی پاسخ دهید. ریاضی رشته علوم انسانی مباحث خیلی پیچیده و دشواری ندارد و سوالات آن نیز مثل کنکور گروه‌های تجربی و ریاضی مشکل، پیچیده و تحلیلی مطرح نمی‌شود.

ریاضی انسانی درسی با اهمیت!

با اندکی دقت، صبر، تأمل و مطالعه صحیح می‌توان به سوالات آن در کنکور پاسخ داد. با توجه به اینکه کمتر داوطلبی به ریاضی کنکور انسانی توجه می‌کند، کسانی که به سوالات آن پاسخ می‌دهند و درصد مناسبی کسب می‌کنند، می‌توانند امیدوار باشند که رتبه‌های بهتری کسب کنند. چرا که تاثیر آن در رتبه بسیار چشم‌گیر است.

اگر هم جزو آن دسته از داوطلبانی هستید که نمی‌خواهید وقت زیادی را صرف آموزش ریاضی رشته انسانی کنید، می‌توانید مباحث مهم آن را شناسایی کرده و فقط آن‌ها را مطالعه کنید. این مباحث را مباحث تست خیز می‌گویند که شامل مباحثی است که سالانه بیشترین سوالات ریاضی انسانی از آن‌ها مطرح می‌شود. در ادامه به ۲ سوال پاسخ می‌دهیم که مباحث سخت ریاضی کنکور انسانی کدامند و مباحث تست خیز ریاضی انسانی کدامند؟

مباحث تست خیز ریاضی رشته انسانی

ریاضی در کنکور انسانی ۲۰ سوال دارد که این سوالات از ریاضی پایه دهم، یازدهم و دوازدهم مطرح می‌شوند. به طور کلی ریاضی پایه دهم ۸ سوال، پایه یازدهم ۶ سوال و پایه دوازدهم نیز ۶ سوال از مجموع سوالات ریاضی کنکور انسانی را شامل می‌شوند. پس بیشترین بودجه بندی سوالات ریاضی کنکور انسانی از پایه دهم مطرح می‌شود.

معمولاً از تمام مباحث به تعداد یکسان سوال مطرح می‌شود و پراکندگی سوالات در تمام مباحث یکسان است. اما؛ ۲ مبحث خاص وجود دارند که از آن‌ها ۳ سوال مطرح می‌شود. از فصل تابع  پایه یازدهم ۳ سوال، از فصل آمار و احتمال از پایه دوازدهم نیز ۳ سوال در کنکور انسانی مطرح می‌شوند. این ۲ مبحث مجموعا ۶ سوال از ۲٠ سوال کنکور انسانی را تشکیل می‌دهند و بنابراین تست خیزترین و سخت ترین مباحث ریاضی انسانی هستند.

به داوطلبانی که قصد ندارند کل کتاب را بخوانند و فقط می‌خواهند مباحث مهم را شناسایی کنند و طبق بودجه بندی کنکور، ریاضی رشته انسانی را بخوانند، توصیه می‌شود حتماً این ۲ مبحث را در برنامه مطالعاتی خود جای دهند و با مطالعه‌ی آن‌ها بتوانند درصد قابل قبولی ریاضی در کنکور انسانی پاسخ دهند. همچنین پیشنهاد می‌کنیم با مطالعه مطلب ” روش تست زنی ریاضی کنکور انسانی ” از بهترین متدها برای پاسخگویی به تست‌ها استفاده کنید.

اصولا مبحث چندان سختی در ریاضی کنکور انسانی وجود ندارند. چرا که سوالات را بدون پیچیدگی خاصی و تقریباً مستقیم از کتاب درسی مطرح می‌کنند و سوالات ترکیبی، سخت و چالشی کمتر در ریاضی کنکور انسانی به چشم می‌خورد. بنابراین؛ به سختی می‌توان گفت که کدام مباحث ریاضی برای داوطلبان انسانی مشکل‌تر است.

سخت ترین مبحث های ریاضی کنکور انسانی
سخت ترین مبحث های ریاضی کنکور انسانی

مباحث سخت ریاضی کنکور انسانی

معمولاً می‌توان گفت که بخش‌هایی مانند مبحث عبارات جبری و گویا، معادله درجه دوم که شامل عبارت گویا نیز می‌شود فصل تابع و فصل احتمال مشکل‌ترین و سخت ترین مبحث های ریاضی کنکور انسانی برای داوطلبان این رشته هستند.

از این بخش‌ها نیز معمولاً بین ۲ تا ۳ سوال در کنکور مطرح می‌شود. بنابراین؛ نه تنها مباحث سختی هستند بلکه؛ بودجه بندی زیادی را از سوالات کنکور به خود اختصاص می‌دهند. بنابراین؛ به داوطلبان گروه انسانی توصیه می‌شود توجه ویژه‌ای به این مباحث داشته باشند. اما؛ اگر نمی‌توانند آن‌ها را بخوانند، مطالب آن‌ها را به خوبی درک کنند و به سوالات آن پاسخ دهند، اصلا جای نگرانی نیست. آن‌ها می‌توانند از مباحث ساده که از آنها ۱ سوال در کنکور مطرح می‌شود شروع کنند و آن‌ها را به خوبی مطالعه کنند و به سوالات آن‌ها که بسیار ساده هستند پاسخ دهند.

نحوه مطالعه ریاضی کنکور انسانی

همانطور که گفتیم مباحث سخت ریاضی کنکور انسانی زیاد نیستند بنابراین با یک برنامه ریزی اصوای و خواندن بهترین منابع ریاضی کنکور انسانی می‌توانید در این درس موفق باشید. داوطلبان رشته انسانی عادت کرده‌اند که دروس تخصصی خود را حفظ کنند. چرا که اکثر درس‌های آن‌ها به صورت حفظی هستند و معمولاً در خواندن درس ریاضی و درک و مطالب آن مشکل دارند. چرا که با نحوه صحیح مطالعه ریاضی آشنایی کافی ندارند و یا در دروس تفهیمی چندان قوی نیستند. اما؛ باید بگوییم که درس ریاضی درسی حفظ کردنی نیست و برای پاسخگویی به سوالات آن حتماً باید مطالب آن را درک کرد و فهمید و سپس به سوالات آن پاسخ داد. توصیه ما به داوطلبان انسانی این است که پیش از هر چیز سعی کنند، مطالب را بفهمند نه اینکه آن‌ها را حفظ کنند! حتی حفظ کردن فرمول‌های ریاضی نیز کار صحیحی نیست.

  نحوه خواندن حسابان برای کنکور

بهترین منبع برای فهم ریاضی کنکور انسانی کتاب درسی است. داوطلبان می‌توانند با مطالعه دقیق کتاب درسی خود مفاهیم پایه ریاضی را بیاموزند. سپس برای تمرین بیشتر، ابتدا تمرین‌های کتاب را حل کنند و بعد از آن به حل تست‌های کنکور سال‌های اخیر و تست‌های تالیفی بپردازند. هر چقدر در درس ریاضی تعداد تست‌های بیشتری حل کنید، به مهارت بیشتر در آن دست پیدا خواهید کرد و تسلط شما بر مطالبی که آموخته‌اید بیشتر خواهد شد.

برای مرور و جمع بندی نیز باید برنامه‌ ریزی دقیقی داشته باشید. به این ترتیب که هنگام مطالعه‌ی هر مبحث، خلاصه‌ها و نکاتی از آن مبحث را در دفتری یادداشت کنید و هنگام مرور و جمع بندی به سراغ خلاصه‌های خود بروید. اگر در فهم مطالب دچار مشکل بودید، می‌توانید از منابع کمک آموزشی مانند کتاب‌های کمک آموزشی، جزوه اساتید و معلم‌ها و ویدیوهای آموزشی رادیو اکتیو کمک بگیرید.

 

جمع بندی مباحث سخت ریاضی رشته انسانی

ریاضی مبحثی مشکل برای داوطلبان انسانی است و آن‌ها با دروس تفهیمی اندکی مشکل دارند و به دروس حفظی عادت کرده‌اند. اولین قدم برای اینکه بتوانید به سوالات ریاضی پاسخ دهید، آگاهی از بودجه بندی سوالات ریاضی کنکور انسانی است. مباحث تست خیز را جدا کرده و اگر برای شما سخت هستند، حای به سراغ آن‌ها نیز نروید و مباحث آسان که تعداد ۱ یا ۲ سوال از آنها می‌آید را انتخاب کنید. به این ترتیب می‌توانید چند مبحث بسیار ساده را یاد گرفته و سوالات آن را در کنکور پاسخ دهید. نیازی نیست مطالب سخت را مطالعه کنید. حتی اگر مطالبی هستند که تعداد سوالات زیادی را به خود اختصاص داده‌اند. اگر در فهم مطالب ریاضی انسانی مشکل داشتید می‌توانید به کمک ویدیوهای آموزش ریاضی رادیو اکتیو به صورت مبحثی، اشکالات خود را برطرف کنید.

درخواست مشاوره اختصاصی

دریافت مشاوره

5/5 - (1 امتیاز)

6 thoughts on “کدام مباحث ریاضی در کنکور انسانی سخت‌تر هستند؟

 1. عباس ذولفقاری میگوید:

  فصل1 زیست دوازدهم
  سلام وقت بخیر این سوال گزینه3 بخش دومش راجب یوکاریوت ها گفته که دوراهی های یک نقطه همانند سازی گفته که فقط ازهم دور میشن ولی اکه دنای میتوکندی رو در نظر بگیریم درسته و راجب دنای خطی غلطه

 2. اسماعیل عبادی میگوید:

  سلام وقت بخیر
  من ۱۱ انسانی هستم
  تاحالا تست نزدم
  از کجا متوجه بشم که کدوم سطح از کتابا برای من مناسبه؟
  یا از کجا بفهمم که چند درصد میتونم در هر درس تست بزنم؟
  کدوم آزمون ها رو شرکت کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید 🙏

 3. محمد ذولفقاری میگوید:

  سلام میشه روش حاشیه نویسی و روش مرور و جمع بندی زیست رو هم بگین تو روش مطالعه زیست کامل گفته نشده اینا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله کدام مباحث ریاضی در کنکور انسانی سخت‌تر هستند؟

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.