تحلیل شیمی کنکور ریاضی ۱۴۰۱

تحلیل شیمی کنکور ریاضی ۱۴۰۱

تحلیل شیمی کنکور ریاضی ۱۴۰۱؛ داوطلبان رشته ریاضی نسبت به داوطلبان رشته تجربی، درس شیمی را مورد کم لطفی قرار می‌دهند. در صورتی که اگر داوطلبان در شیمی درصد قابل قبولی به دست بیاورند، می‌توانند رتبه‌ی خود را تا حدودی جابجا کرده و در رشته و دانشگاه بهتری قبول شوند. در عین حال شیمی درسی است که نسبت به سایر دروس تخصصی رشته‌ی ریاضی ساده‌تر بوده و با توجه به سخت بودن دروس ریاضی و فیزیک، داوطلبان می‌توانند روی شیمی به عنوان یک درس نمره آور حساب کرده و با دقت و مطالعه به سوالات آن در کنکور پاسخ دهند.

اهمیت تحلیل شیمی برای کنکور ریاضی ۱۴۰۱

اهمیت تحلیل سوالات کنکور سال‌های پیش در اینجا مشخص می‌شود که به داوطلبان یک دیدگاه کلی از درس مورد نظر می‌دهد و آن‌ها را برای کنکور پیش رو آماده‌تر می‌کند. این مسئله در مورد شیمی نیز صادق است و داوطلبان رشته‌ی ریاضی با تحلیل سوالات شیمی کنکور ریاضی ۱۴۰۱ می‌توانند به دیدگاهی کلی از سوالات شیمی برای رشته‌ی ریاضی دست پیدا کنند و برنامه ریزی صحیحی جهت مطالعه‌ی شیمی و گرفتن نتیجه‌ی مناسب از این درس داشته باشند. معمولاً در تحلیل دروس مختلف که توسط کارشناسان و اساتید آن دروس، برای تمام رشته‌ها صورت می‌گیرد، آن‌ها علاوه بر اینکه درجه سختی سوالات را بررسی می‌کنند به بررسی بودجه بندی سوالات نیز می‌پردازند.

در ادامه‌ی مطلب به تحلیل سوالات شیمی کنکور ریاضی ۱۴۰۱ می‌پردازیم تا شما عزیزان داوطلب رشته ریاضی در کنکور ۱۴۰۲ با نحوه سوالات شیمی ۱۴۰۱ بیشتر آشنا شوید.

تحلیل شیمی کنکور ریاضی ۱۴٠۱

سومین درس دفترچه کنکور ریاضی و تجربی درس شیمی است. تعداد سوالات شیمی برای داوطلبان رشته ریاضی در کنکور ۱۴۰۱، ۳۵ سوال بود که از سه پایه‌ی دهم،  یازدهم و دوازدهم طراحی شده بودند. مدت زمان ۳۵ دقیقه برای پاسخگویی به این سوالات در نظر گرفته شده بود. بنابراین؛ سهم هر سوال ۶۰ ثانیه زمان در کنکور ۱۴۰۱ ریاضی بود. این محدودیت زمانی به داوطلبان نشان می‌دهد که باید برای پاسخگویی به تست‌ها بر مطالب تسلط داشته باشند تا بتوانند در مدت زمان کوتاهی به سوالات شیمی پاسخ دهند.

درجه سختی سوالات شیمی کنکور ۱۴٠۱ رشته ریاضی

درجه سختی سوالات شیمی در کنکور ریاضی ۱۴۰۱ در حد انتظار و تقریباً متوسط ارزیابی شده است. بیش از نیمی از سوالات شیمی کنکور ۱۴۰۱ ریاضی در سطح متوسط طراحی شده بودند. یعنی بالای ۵۰ درصد از داوطلبان می‌توانستند به سوالات شیمی در کنکور ریاضی ۱۴۰۱ پاسخ‌دهند. ۴۶ درصد از سوالات نیز دشوار مطرح شده بودند. بنابراین؛ داوطلبان تقریباً نیمی از سوالات را نیز در صورتی می‌توانستند پاسخ دهند که تسلط کامل بر مطالب شیمی رشته ریاضی داشته باشند و تنها ۲ درصد از سوالاتی که در کنکور ریاضی ۱۴۰۰ و از درس شیمی طراحی شده بودند، ساده به حساب می‌آمدند. پس داوطلبانی که تنها یک بار مطالب را به صورت روزنامه وار و سرسری خوانده بودند و به عمق مطالب دقت چندانی نکرده بودند، نمی‌توانستند به سوالات شیمی ۱۴۰۱ کنکور ریاضی پاسخ دهند.

بودجه بندی شیمی کنکور ریاضی ۱۴٠۱

یکی دیگر از مواردی که در تحلیل شیمی کنکور ریاضی ۱۴۰۱ باید به آن پرداخته شود بودجه بندی سوالات این درس است! آگاهی از بودجه بندی دروس کنکور برای داوطلبان بسیار با اهمیت است. چرا که داوطلبانی هستند که در ماه‌های نزدیک به عید شروع به مطالعه می‌کنند و به تبع فرصت چندانی برای مطالعه ندارند. آن‌ها مطالبی را که مهم‌تر هستند مطالعه می‌کنند و از خواندن تمام مباحث یک درس خودداری می‌کنند تا بتوانند در زمانی کوتاه بهترین نتیجه را بگیرند. همچنین؛ با آگاهی از بودجه بندی سوالات، داوطلبان مطالب مهم‌تر را شناسایی کرده و وقت بیشتری را صرف آن‌ها می‌کنند و بنابراین؛ با تسلط بیشتر بر مطالب مهم می‌توانند در کنکور درصد بالاتری پاسخ دهند.

بیشتر سوالات کنکور شیمی ۱۴۰۱ رشته ریاضی از پایه یازدهم مطرح شده بود و کمترین تعداد سوالات نیز از پایه دهم مطرح شده بود. بنابراین؛ بیشتر بودجه بندی شیمی کنکور به پایه‌ی یازدهم اختصاص داده شده بود. از شیمی پایه دهم ریاضی ۸ سوال، از شیمی یازدهم ۱۴ سوال و از شیمی دوازدهم ۱۳ سوال در کنکور ۱۴۰۱ مطرح شده بود.

از بین سوالات، ۱۲ سوال به صورت مسئله آورده شده بود. ۱۶ سوال نیز سوالات مفهومی بودند. تعداد ۷ سوال حفظی از کتاب شیمی کنکور ریاضی ۱۴۰۱ طراحی شده بود و ۶ سوال نیز محاسباتی بودند. پیشنهاد می‌کنیم الان که از بودجه بندی نوبت اول کنکور ۱۴۰۱ برای درس شیمی آگاه شدید، حتما از سری آموزش شیمی رادیو اکتیو استفاده کنید.

 

دلیل عدم موفقیت داوطلبان در شیمی کنکور ریاضی ۱۴٠۱
دلیل عدم موفقیت داوطلبان در شیمی کنکور ریاضی ۱۴٠۱

دلیل عدم موفقیت داوطلبان در شیمی کنکور ریاضی ۱۴٠۱

با وجود اینکه تعداد زیادی از سوالات شیمی کنکور ریاضی ۱۴۰۱ در رنج متوسط قرار داشتند اما؛ تمام داوطلبانی که سطح علمی متوسط داشتند نتوانستند به این سوالات به خوبی پاسخ داده و درصد بالای ۵۰ کسب کنند. شاید بپرسید علت این امر چیست؟ علت اینکه بسیاری از داوطلبان با وجود داشتن سطح علمی خوب نمی‌توانند در جلسه کنکور به سوالاتی که حتی ساده یا متوسط هستند پاسخ دهند این است که متاسفانه آنها تسلط کامل بر مطالب ندارند. تعداد تست‌های زیادی برای هر مبحث حل نکرده‌اند و یا در جلسه کنکور سراسری انتظار سوالات سخت‌تری را داشته و وقتی سوالات را ساده و متوسط می‌بینند، نمی‌توانند از تمام توان خود استفاده کرده و به این سوالات پاسخ دهند. بنابراین؛ درصد کمتری از میزان انتظار خود پاسخ می‌دهند. توصیه ما به این دسته از داوطلبان این است که در جلسه کنکور آرامش خود را حفظ کنند، تمام سوالات را با دقت مطالعه کنند، گزینه‌ها را با دقت بررسی کرده و با دلیل و منطق گزینه‌ای را رد کنند یا بپذیرند.

  صفر تا صد کنکور زبان

نیاز به مشاوره دارید؟!

شیمی از دروس مهم و نمره آور برای داوطلبان رشته ریاضی است. اما؛ بسیاری از داوطلبان از اهمیت آن غافل هستند. تحلیل کنکور سال های گذشته می‌تواند راهگشای داوطلبان رشته ریاضی جهت موفقیت در کنکور سال پیش رو باشد. از همین رو در این مقاله، سوالات شیمی کنکور ریاضی ۱۴۰۱ را تحلیل کردیم. از درجه سختی سوالات، بودجه بندی سوالات و همچنین دلایل اینکه داوطلبان درصدهای پایینی را در این درس به دست آورده اند، صحبت کردیم.

بیشتر بخوانید درباره: تحلیل شیمی کنکور تجربی ۱۴۰۱

مهمتر از همه چیز این است که داوطلب با برنامه ریزی دقیق و در زمان مناسب شروع به مطالعه شیمی کند. تمرین‌ها و تست‌های کافی حل کند و در جلسه‌ی کنکور با روحیه‌ی خوب ظاهر شود، تمرکز خود را حفظ کند و بتواند از تمام توان ممکن خود برای این درس بهره بگیرد. انتخاب منبع مناسب نیز تاثیر بسزایی در موفقیت داوطلبان رشته ریاضی در درس شیمی دارد. چنانچه در هر مرحله از کنکور خودتان نیاز به مشاوره دارید با ما در تماس باشید.

درخواست مشاوره اختصاصی

دریافت مشاوره

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله تحلیل شیمی کنکور ریاضی ۱۴۰۱

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.