نقش مدرسه در موفقیت تحصیلی چیست؟

نقش مدرسه در موفقیت تحصیلی چیست؟

اهمیت نقش مدرسه در موفقیت تحصیلی دانش آموزان چیست؟ مدرسه به عنوان محل یادگیری، تقریبا در طی روز به صورت میانگین ۶ الی ۷ ساعت در حال انتقال اطلاعات به دانش آموزان است. طبیعتا این موضوع از آن جا که هر روز و در طی چند سال استمرار دارد فرصت بسیار ایده آلی است تا دانش آموزان از این محیط بهره لازم را ببرند. ولی در این مورد اشکالاتی نیز بر سر راه وجود دارد که می‌تواند نه تنها مدرسه را محیط مناسبی برای فراگیری مطالب نکند بلکه عاملی برای دلسردی و فاصله گرفتن دانش آموز از محیط‌های علمی و آموزشی باشد.

البته در این مقاله از سری مقالات مشاوره رادیو اکتیو قصد نداریم به جوانب روانشناسی تحصیلی ورود چندانی داشته باشیم و بیشتر قصد داریم موارد عملی‌تر را با شما در میان بگذاریم، تا اهمیت نقش مدرسه در موفقیت تحصیلی برای شما آشکار شود.

نقش مدرسه خوب در موفقیت تحصیلی ما چقدر است؟

اگر موافق باشید ابتدا با هم بر سر صفت خوب بودن برای یک مدرسه به توافق برسیم. بسیاری فکر می‌کنند که مدرسه خوب مدرسه‌ای است که ساعت ۴ صبح آماده باش بدهد و تا ساعت ۱۰ شب با برنامه‌های تکمیلی و کلاس‌های نکته و تست زمان دانش را به خود اختصاص دهند!

اکثریت این دسته مدارس نیز سالانه سیاهه‌ای از اسامی داوطلبان کنکور با رتبه‌های برتر را با عکس و مشخصات چاپ و به سر در مدرسه می‌کوبند و دستیابی به این موفقیت بزرگ را به خود تبریک می‌گویند. بسیاری از افرادی که با این صحنه مواجه می‌شوند نیز با مقایسه میزان قبولی‌های این مدارس با مدارس خود روحیه را باخته و سهم مدارس در موفقیت تحصیلی را بسیار پر رنگ می‌دانند.

تاثیر آزمون ورودی مدارس پر موفقیت دانش آموزان

نقش آزمون ورودی مدارس در موفقیت تحصیلی چیست؟ حال فیلم را به عقب برگردانیم و لحظه ورود دانش آموز به این مدارس پر افتخار را با هم مرور کنیم. تقریبا تمام این مدارس در بدو ورود دانش آموزان از آن‌ها یک آزمون ورودین بعضا سخت تر از کنکور ( البته با توجه به پایه تحصیلی ) می‌گیرند و آن‌ها را جداسازی و قوی‌ترین آن‌ها را گزینش می‌کنند. بعد این دانش آموز را به محیطی شبیه به زندان می‌آورند و برای مدت ۳ سال ( اگر دانش آموز متوسطه دوم باشد ) اجازه هیچ نوع فعالیتی به جز مطالعه افراطی را به او نمی‌دهند.

از صبح اول وقت تا بوق شب تمام زمان او را قبضه می‌کنند و دانش آموز در این بین هیچ جایی برای فکر کردن به امور شخصی خود نیز پیدا نمی‌کند و در انتها شخصی را که از لحاظ توانایی‌های ذهنی قوی بوده و در زندان‌های مخصوص مطالعه پرورش یافته را با کمال سرافرازی به آزمون کنکور تحویل و یک رتبه برتر دریافت می‌کنند. در این بین کلاس‌های فوق برنامه که توجیه هزینه‌های گزاف را بر عهده دارد نیز کار را برای رسیدن به رتبه ایده آل هموار می‌کند. جدا از آن دسته که به علت این فشارها به انواع مشکلات فکری و جسمی مبتلا می‌شوند و در نهایت نتیچه دلخواه را در کنکور نمی‌آورند آن دسته که موفق می‌شوند به خواسته‌های خود برسند جوانانی هستند سرشار از خواسته‌های کاملا طبیعی اما سرکوب شده، جدا از فضای آموزش، در دانشگاه که باید بیشترین جستجو را برای دانش انجام دهند تا اسم دانشجو برازنده آن‌ها شود و به فعالیت‌هایی رو می‌آورند که تا حدی بتواند آرزو‌های سرکوب شده دوران مدرسه را جبران کند و عملا تحصیلات لذت بخش و موفقیت آمیزی نخواهند داشت.

  اهمیت آزمون های آزمایشی کنکور چیست؟

مدارس خوب، مدارس بی‌خیالی نیستند!

همانطور که دیدید نقش مدرسه در موفقیت تحصیلی تاثیر گذاری بالایی دارد! این موارد که در متن فوق بیان شد محصول حضور چندین ساله در فضای آموزش بوده و البته که در این بین استثنائاتی چه در جامعه مدارس و چه دانش آموزان وجود دارد که از فرمول بالا پیروی نمی‌کنند و نتایج خوب به معنی واقعی کلمه را کسب می‌کنند. از آن طرف مدارس خوب مدارس بی خیال نیستند. یعنی آن گروه که اگر دانش آموزشان به مدت یک ترم در مدرسه حاضر نشوند اصلا کسی با خبر نمی‌شود! این گونه مدارس به واسطه نداشتن هیچ نوع نظارت تقریبا بدترین نتایج را هم به دنبال دارند.

مدرسه خوب که نقش بسزایی در موفقیت تحصیلی دانش آموز دارد، به تعبیر ما آن است که مطابق نیاز‌های هر شخص البته با داشتن چهارچوب‌ها و قواعد کلی یکسان با دانش آموزان برخورد نماید. نیاز تحصیلی یک دانش آموز بر آن است که درس بخواند، ورزش و تفریح کند، با دوستان خود وقت بگذراند و … .

نقش دانش آموز بیشتر از نقش مدرسه در موفقیت تحصیلی است!

در هر مدرسه‌ای که هستید بدانید بخش عمده موفقیت شما بر دوش خود شماست‌. از مدرسه توقع شق القمر نداشته باشید! حتی اگر حین ثبت نام به شما گفته باشند برایتان شق القمر می‌کنند. شرکت فعال در کلاس‌های درس معلمان بسیار مفید خواهد بود؛ البته اگر کلاس از استاندارد‌های لازم برخوردار باشد. تقریبا نیمی از مسیر یادگیری شما سر کلاس و در آموزش مدرس اتفاق میفتد.

نسبت به یادگیری مباحث به شدت حساس باشید. اگر مطلب را متوجه نشدید بدون هیچگونه احساس خجالت آن را بپرسید. اگر به هر دلیل معلمتان نتوانست در تفهیم مطلب موفق عمل کند این موضوع را با مسئولان آموزشی مدرسه در میان بگذارید و در صورت نتیجه بخش نبودن از منابع آموزشی خارج از مدرسه بهره بگیرید. به هر حال اجازه ندهید این مباحث یادگیری ناقص روی هم تلنبار شود.

  تحلیل سوالات حسابان کنکور دی ۱۴۰۱

تاثیر پکیج‌های آموزشی در کنار نقش مدارس در موفقیت تحصیلی

 

پکیج های آموزشی در کنار نقش مدارس در موفقیت تحصیلی تاثیر گذار هستند. بیشتر از ۶ ساعت آموزش توسط مدارس تقریبا هیچگونه کمکی به فرایند تحصیلی نمی‌نماید چرا که دانش آموز گنجایش دریافت مطالب را بیش از این به طور پیوسته ندارد. به یاد داشته باشید مزایا و معایب مدرسه خود را بنویسید و آن دسته از معایب را که می‌توانید کنترل و رفع کنید انجام دهید و در غیر این صورت آن را با برنامه‌های شخصی سازی شده جایگزین کنید.

به هیچ وجه با آینده خود به صرف شنیدن جملات قوت قلب دهنده از جانب برخی از مسئولان در مدارس بازی نکنید. نقاط مثبت و مزایا مدرسه خود را البته بعد از آن که از مثبت بودن آن مطمئن شدید بیشتر مورد توجه قرار دهید. ما در این مسیر در کنارتان خواهیم بود.

دریافت مشاوره

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله نقش مدرسه در موفقیت تحصیلی چیست؟

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.