تحلیل شیمی کنکور تجربی ۱۴۰۱

تحلیل شیمی کنکور تجربی ۱۴۰۱

تحلیل شیمی کنکور تجربی ۱۴۰۱؛ شیمی درسی شیرین است و در عین حال پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. این درس از دروس مهم برای هر دو رشته‌ی ریاضی و تجربی به حساب می‌آید. اهمیت این درس در رشته تجربی از رشته ریاضی آشکارتر است. شیمی درسی است که هم بخش‌های حفظی دارد و هم بخش‌های تفهیمی. بنابراین؛ باید حتماً با روش صحیح خواندن آن آشنا باشید تا بتوانید مطالب را به خوبی نه تنها حفظ کرده بلکه یاد بگیرید. اگر با سوالات کنکور سال‌های پیش آشنایی داشته باشید، بسیار راحت‌تر می‌توانید برای مطالعه خود برنامه ریزی کنید. اگر جزو داوطلبان کنکور هستید و می‌خواهید شیمی را در کنکور تجربی با درصد بالایی پاسخ دهید، این مقاله را به هیچ عنوان از دست ندهید. چرا که یکی از مفیدترین مطالب را می‌خواهیم با شما به اشتراک بگذاریم و آن هم تحلیل شیمی کنکور ۱۴۰۱ رشته تجربی برای شما عزیزان است.

اهمیت تحلیل شیمی کنکور تجربی ۱۴۰۱

تحلیل سوالات کنکور سال‌های پیش از این جهت اهمیت دارد که راهگشای داوطلبان برای آشنایی با نحوه سوالات، بودجه بندی کنکور و راهنمای مناسبی برای برنامه ریزی صحیح و مطالعه صحیح داوطلبان است. در ادامه به تحلیل شیمی کنکور تجربی ۱۴۰۱ می‌پردازیم. این تحلیل شامل نحوه‌ی سوالات و نکات مهم بودجه‌ بندی سوالات است. همچنین؛ به این موضوع می‌پردازد که داوطلبان رشته تجربی به طور میانگین چند درصد شیمی در کنکور ۱۴۰۱ پاسخ داده‌اند. سختی و آسانی سوالات نیز در این مقاله مورد بررسی قرار می‌گیرد.

شیمی در کنکور دی ۱۴۰۱
شیمی در کنکور دی ۱۴۰۱

تحلیل شیمی کنکور تجربی ۱۴٠۱

بررسی شیمی کنکور تجربی دی ماه ۱۴۰۱ از جهات مختلفی در این مقاله انجام گرفته است. میزان سختی سوالات و بودجه بندی هر مبحث مهم‌ترین بخش‌ها برای تحلیل شیمی کنکور تجربی ۱۴۰۱ هستند.

  • ساده بودن و طراحی مستقبم از متن کتاب درسی

یکی از بخش‌هایی که باید در تحلیل شیمی کنکور تجربی ۱۴۰۱ از آن صحبت شود، طراحی سوالات است. اهمیت درس شیمی برای داوطلبان رشته تجربی بر هیچکس پوشیده نیست. داوطلبان موفق و کسانی که در رشته‌های خوب دانشگاهی در دانشگاه‌های معتبر تحصیل می‌کنند، اکثراً شیمی را بسیار بالا زده‌اند. یکی از دلایل موفقیت آن‌ها این است که با بودجه بندی سوالات شیمی آشنا بوده و به خوبی مطالب را مطالعه کرده‌اند.

برای آشنایی با نحوه سوالات و بودجه بندی شیمی کنکور داوطلبان موفق همیشه سوالات کنکور سال‌های قبل را به خوبی تحلیل می‌کنند و بر اساس آن‌ها برای مطالعه خود برنامه ریزی می‌کنند. شیمی کنکور تجربی ۱۴۰۱ از آن دسته کنکورهای بسیار آسان بود. یعنی اکثر سوالات آن بسیار ساده بودند و سوالاتی که مستقیماً از متن کتاب طراحی شده بودند در بین تست‌ها به کرات دیده می‌شد.

تعداد زیادی از سوالات به طور مستقیم از مباحث خود را بیازمایید و یا تمرین‌های باهم بیندیشیم مطرح شده بود. در حقیقت ‌می‌توان گفت که یکی از ساده‌ترین سال‌های شیمی کنکور، شیمی کنکور ۱۴۰۱ تجربی بوده است.

اما همه داوطلبان نتوانستند به سوالات راحت شیمی در کنکور دی ماه ۱۴۰۱ پاسخ دهند. شاید از خود بپرسید، با وجود ساده بودن سوالات و مطرح شدن آن‌ها به طور مستقیم از متن کتاب درسی چرا داوطلبان موفق به پاسخ دادن به سوالات نشدند؟ پاسخ آن بسیار ساده است. عده ای از دانش آموزان و داوطلبان به خوبی و با دقت مطالب کتاب درسی را مطالعه نکرده و بر مطالب تسلط کافی نداشتند و به خاطر عدم توانایی، در پاسخ دادن به سوالات موفق نبودند. اما دسته دوم دسته بودند که مطالب کتاب درسی را به خوبی خوانده بودند و حتی برای سوالات سخت نیز خود را آماده کرده بودند، اما نتوانستند به خوبی به سوالات پاسخ دهند. علت این است که تست‌های شمارشی باعث استرس داوطلبان می‌شود و آنها نمی‌توانند به خوبی روی مطلب تمرکز کرده و به تست‌ها پاسخ صحیح بدهند. همچنین؛ سختی سوالات کنکور شیمی سال قبل داوطلبان را ترسانده و باعث استرس آنها در جلسه کنکور شده بود. نکته دیگر اینکه شیمی در دفترچه تجربی آخرین درس است و بعضی از داوطلبان آن را در دقایق پایانی پاسخ می‌دهند. بنابراین؛ هنگام پاسخ دادن به سوالات آن‌ها مغز داوطلب اندکی خسته است.

  تحلیل سوالات حسابان کنکور دی ۱۴۰۱
  • بودجه بندی و درجه سختی سوالات

بودجه بندی سوالات شیمی در کنکور تجربی ۱۴۰۱ برای هریک از پایه‌ها تقریباً با هم برابر بود. در مجموع ۱۱ تست از شیمی پایه دهم، ۱۲ تست از شیمی پایه یازدهم و ۱۲ تست از شیمی پایه دوازدهم مطرح شد. از بین ۳۵ سوال شیمی کنکور تجربی ۱۴۰۱، ۴۶ درصد معادل ۱۶ سوال جزو سوالات بسیار آسان بود. یعنی داوطلبان با اندکی دقت و مطالعه کامل کتاب درسی می‌توانستند ۴۶ درصد از سوالات کنکور شیمی تجربی ۱۴۰۱ را پاسخ دهند.

۱۲ سوال از سوالات شیمی کنکور ۱۴۰۱ تجربی متوسط و ۷ سوال نیز جزو سوالات سخت ارزیابی شدند. بنابراین؛ اکثر سوالات متوسط و ساده بودند. اکثر سوالاتی که در شیمی کنکور تجربی ۱۴۰۱ مطرح شدند، جزو سوالات ترکیبی بودند. ۲۱ سوال ترکیبی و ۱۴ سال به صورت اختصاصی از مباحث خاص مطرح شده بودند. با اینکه سوالات ساده بودند اما؛ ترکیبی بودن آن‌ها مقداری سوالات را چالشی کرده بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با بودجه بندی سوالات در سال‌های گدشته به مقاله ” بودجه بندی شیمی کنکور ” مراجعه کنید.

نتیجه گیری و جمع بندی

با تحلیل شیمی کنکور تجربی ۱۴۰۱ دیدگاهی کلی به داوطلبان داده می‌شود که بتوانند بر اساس آن برای مطالعه و آموزش شیمی برنامه‌ریزی کنند. در مجموع، سوالات شیمی کنکور تجربی ۱۴۰۱ بسیار آسان ارزیابی شدند. ۴۶ درصد سوالات جزو سوالات آسان، ۱۲ تا از سوالات متوسط و ۷ سوال مشکل مطرح شده بود. یعنی داوطلبانی که متوسط و ضعیف بودند نیز می توانستند درصدی متناسب با سطح علمی خود پاسخ دهند. اما؛ همین سوالات ساده هم اندکی چالشی بودند و نیاز به فکر و تسلط داشتند. سوالات شیمی کنکور ۱۴۰۱ از هر 3 پایه دهم، یازدهم و دوازدهم تقریباً یکسان طراحی شده بود. پایه دهم ۱۱ تست، پایه یازدهم و دوازدهم هر یک ۱۲ تست را به خود اختصاص داده بودند.

بنابراین؛ سهم تمام پایه‌ها مساوی بود و داوطلبانی که حتی به یک پایه نیز تسلط داشتند می‌توانستند درصدی مناسب در کنکور پاسخ دهند. علت اینکه بسیاری از داوطلبان نتوانستند به همین سوالات ساده نیز پاسخ دهند این بود که یا روی مطالب درسی اشراف و تسلط کافی نداشتند و یا شرایط جلسه‌ی کنکور و استرس بر آن‌ها غلبه کرده و خستگی مغز نیز مزید بر علت شد تا نتوانند نتیجه دلخواه را به دست بیاورند و سهم آنها حسرت و افسوس شد.

کلام آخر اینکه؛ هنگام برنامه ریزی برای مطالعه هر درسی از جمله شیمی حتماً به سراغ تحلیل کنکور سال‌های قبل آن درس بروید تا بتوانید با بودجه بندی، نحوه سوالات و درجه سختی و سادگی آنها آشنا شوید. این کار به شما کمک می‌کند که برنامه‌ریزی دقیق‌تری برای مطالعه داشته باشید. برای دریافت برنامه تحصیلی کامل تر نیز می توانید با مشاوره ما در موسسه رادیو اکتیو در تماس باشید.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله تحلیل شیمی کنکور تجربی ۱۴۰۱

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.