بودجه بندی شیمی کنکور چگونه است؟

بودجه بندی شیمی در کنکور چگونه است؟

بودجه بندی شیمی کنکور چگونه است؟ درس شیمی از دروس اختصاصی و شیرین رشته‌های علوم تجربی و ریاضی فیزیک است. اکثر داوطلبان شیمی را دوست دارند. چرا که یک درس بسیار شیرین و جذاب و در عین حال مفهومی و حفظی است. یعنی هم کسانی که قدرت تجزیه و تحلیل مفاهیم و مسئله‌ها را دارند و هم کسانی که توانایی حفظ کردن آن‌ها خوب است، هر دو گروه می‌توانند به سوالات این درس پاسخ دهند. یکی از رازهای کسب درصد بالا در شیمی، آگاهی از بودجه‌بندی آن در کنکور است.

بررسی بودجه بندی شیمی در کنکور

شیمی چه در بین سه درس تخصصی رشته‌ی ریاضی و چه در بین ۵ درس تخصصی رشته تجربی، سومین درس در دفترچه کنکور سراسری است. ضریب این درس در هر یک از زیر گروه‌های رشته‌های تجربی و ریاضی بین ۲، ۳ و ۴ متغیر است. به همین دلیل استفاده از پکیج‌های مکمل آموزش شیمی نیز در موفقیت این درس اهمیت زیادی دارد.

داوطلبانی که بودجه‌بندی دقیق سوالات شیمی کنکور را بلد باشند، وقت بیشتری روی مباحث پر تکرار و نمره‌آور صرف کرده و از اتلاف وقت و پراکنده خوانی جلوگیری می‌کنند. این دسته از داوطلبان با تسلط کافی بر مباحثی که در بودجه‌بندی شیمی کنکور بیشترین سهم را دارند، بهترین نتایج را کسب می‌کنند. اما سوال اصلی اینجاست که بودجه‌بندی شیمی کنکور چگونه است؟ سوالات حفظی چه سهمی در بودجه‌بندی شیمی در کنکور دارند؟ چند درصد این بودجه‌بندی را مسئله‌ها تشکیل می‌دهند؟ از هر پایه چند سوال در کنکور سراسری می‌آید؟

برای دست یابی به پاسخ تمام این سوالات، مقاله را تا انتها بخوانید.

بودجه‌بندی شیمی کنکور ۱۴۰۲

برای بررسی بودجه‌بندی شیمی کنکور، ابتدا باید با مفهوم بودجه‌بندی آشنا شوید. بودجه‌بندی یعنی بدانیم از هر مبحث یا بخش کتاب، چه تعداد سوال در کنکور می‌آید. داوطلبان کنکور سراسری می‌توانند بر اساس این بودجه‌بندی و با توجه به تعداد صفحات آن بخش در کتاب درسی و درجه‌ی سختی و آسانی آن، برنامه ریزی کنند و زمان مورد نیاز برای مطالعه‌ی آن بخش را برای مطالعه اختصاص دهند.

اینکه چطور می‌توان بودجه‌بندی شیمی کنکور را فهمید کار ساده‌ای است. فقط کافیست که تست‌های کنکور چند سال اخیر را بررسی کنید و طبق آن‌ها تعداد سوالات هر مبحث را پیدا کنید. درس شیمی، برای هر یک از رشته‌های ریاضی و تجربی دارای ۳۵ سوال است که زمان پاسخگویی به آن‌ها دقیقا ۳۵ دقیقه است یعنی برای پاسخگویی به هر سوال شیمی در کنکور سراسری یک دقیقه فرصت دارید.

در ادامه تعداد سوالات مطرح شده از هر بخش کتاب شیمی یعنی بودجه‌بندی شیمی در کنکور را با هم بررسی می‌کنیم. پیش از بررسی تعداد سوالات می‌توانید با مراجعه به مقاله شیمی کنکور را چگونه بخوانیم از نحوه مطالعه این درس برای سال‌های قبل از کنکور نیز اطلاعاتی کسب کنید.

بودجه بندی شیمی کنکور 1402

تعداد سوالات شیمی از هر مبحث در کنکور

آماری که در زیر آمده است، تعداد سوالات هر مبحث به تفکیک سال کنکور برای شیمی در رشته‌ی تجربی است.

۹۸ ۹۹ ۱۴۰۰ ۱۴۰۱
پوشاک نیازی پایان ناپذیر ۶ سوال ۵ سوال ۶ سوال ۴ سوال
قدر هدایای زمینی را بدانیم ۲ سوال ۵ سوال ۴ سوال ۵ سوال
کیهان، زادگاه الفبای هستی ۴ سوال ۴ سوال ۳ سوال ۵ سوال
در پی غذای سالم ۴ سوال ۳ سوال ۴ سوال ۴ سوال
مولکول‌ها در خدمت تندرستی ۴ سوال ۴ سوال ۳ سوال ۳ سوال
رد پای گازها در زندگی ۲ سوال ۳ سوال ۳ سوال ۱ سوال
آب، آهنگ زندگی ۳ سوال ۴ سوال ۳ سوال ۲ سوال
آسایش و رفاه در سایه‌ی شیمی ۳ سوال ۴ سوال ۴ سوال ۳ سوال
شیمی، راهی به سوی آینده‌ای روشن‌تر ۳ سوال ۱ سوال ۲ سوال ۳ سوال

بر اساس این بودجه بندی شیمی در کنکور که مختص رشته تجربی است، داوطلبان می‌توانند از تعداد سوالات هر سر فصل آگاه شوند و مباحث مهم را در اولویت مطالعه قرار دهند. مخصوصا داوطلبانی که فرصت کافی برای مطالعه تمام مباحث شیمی ندارند و دیر شروع کرده‌اند. آن‌ها می‌توانند طبق بودجه بندی شیمی کنکور، مباحث مهم را بخوانند و روی مطالب آن تسلط پیدا کنند.

  مقایسه آموزش فیزیک رادیو اکتیو و حرف آخر

بودجه‌بندی شیمی کنکور تجربی بر اساس پایه تحصیلی

همان طور که می‌دانید، سوالات کنکور شیمی از سه پایه‌ی دهم، یازدهم و دوازدهم طرح می‌شوند. آگاهی از بودجه‌بندی هر یک از پایه‌ها به داوطلبان امکان برنامه‌‌ریزی صحیح برای مطالعه‌ی کتاب هر پایه را می‌دهد. کتاب‌هایی که سهم بیشتری از سوالات شیمی کنکور سراسری را به خود اختصاص می‌دهند، از اهمیت بیشتری برخوردارند و برای مطالعه‌ی آن‌ها وقت و دقت بیشتری نیز مورد نیاز است. تسلط در این کتاب‌ها به موفقیت بیشتر شما کمک شایانی خواهد کرد.

سهم شیمی پایه دهم در سوالات کنکور، حدود ۸ سوال است. بنابراین؛ بیشترین بودجه بندی شیمی کنکور برای رشته تجربی را پایه‌های یازدهم و دوازدهم تشکیل می‌دهند. شیمی پایه یازدهم با ۱۴ سوال از بین ۳۵ سوال کنکور شیمی، دارای بیشترین بودجه‌بندی است. شیمی پایه دوازدهم نیز دارای ۱۳ سهم از بین ۳۵ سوال کنکور شیمی است. بنابراین حتی تنها با خواندن شیمی یازدهم و یا دوازدهم، می‌توانید بخش زیادی از سوالات شیمی را پاسخ دهید. حدود ۴۰ درصد سوالات شیمی از پایه یازدهم مطرح می‌شود. پس با تسلط به آن می‌توانید حدود ۴۰ درصد از سوالات را پاسخگو باشید.

بودجه‌بندی شیمی کنکور رشته ریاضی بر اساس پایه تحصیلی

بودجه بندی شیمی کنکور رشته ریاضی با رشته تجربی اندکی تفاوت دارد. تعداد سوالات شیمی پایه دهم ۱۱ سوال، سوالات پایه یازدهم ۱۳ تا و تعداد سوالات پایه دوازدهم ۱۱ سوال است. بنابراین؛ بیشترین تعداد سوالات شیمی رشته ریاضی نیز از پایه یازدهم طراحی می‌شوند اما سهم پایه‌های دهم و دوازدهم برابر است. برای داوطلبانی که وقت کافی برای خواندن تمام مباحث شیمی را ندارد، بهترین کار مطالعه‌ی دقیق شیمی پایه یازدهم است. هر چند مباحث شیمی مانند بسیاری از دروس به هم مرتبط هستند و برای یادگیری پایه‌ی یازدهم و دوازدهم، باید شیمی پایه دهم را نیز به خوبی بلد باشید.

مشاوره در ارتباط با بودجه بندی شیمی

شیمی، درسی مفهومی و در عین حال حفظی است. اکثر داوطلبان با درس شیمی مشکل چندانی ندارند و می‌توانند به تعدادی از سوالات این درس پاسخ دهند. تعداد سوالات این درس اختصاصی برای کنکور ریاضی و تجربی، ۳۵ تا و مدت زمان پاسخگویی به این سوالات ۳۵ دقیقه است. برای داوطلبانی که نمی‌خواهند وقت زیادی را صرف خواندن تمام مباحث شیمی کنند و یا فرصت کافی برای خواندن تمام مباحث را ندارند، آگاهی از بودجه‌بندی بسیار مهم است. همچنین؛ ضریب درس شیمی برای زیر گروه‌های مختلف هر یک از دو رشته بین ۲ تا ۴ متغیر است. اهمیت خواندن شیمی نیز در هر زیر گروه مشخص می‌شود.

دانش آموزان عزیز چنانچه نیاز به مشاوره بیشتری درباره درس شیمی در کنکور داشته باشید می‌توانید از طریق مسیر زیر نسبت به تکمیل فرم مشاوره اقدام کنید. مشاورین ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت.

دریافت مشاوره

بیشترین تعداد سوالات در کنکور هر دو رشته را سوالات پایه‌ی یازدهم شیمی تشکیل می‌دهند. این درصد چیزی معادل ۴۰ درصد سوالات کنکور شیمی است.

به این مقاله امتیاز دهید

6 دیدگاه برای “بودجه بندی شیمی کنکور چگونه است؟

 1. جواد مهدوی گفته:

  از ۱۰۰ درصد اون ۴۰ درصد نهایی که تاثیر قطعی داره ، فقط نمره امتحان های نهایی (خرداد ماه) درش تاثیر داره درسته ؟ معدل کل دوازدهم یا دی ماه حساب نمیشه و تاثیری نداره درسته؟

 2. ناصر اسماعیلی گفته:

  کامل بود و همه مباحث مربوط به دیابت رو از تمام پایه ها همراه با تست جمع بندی میکنه

 3. ابراهیم شریعتی گفته:

  سلام این کتاب ها و منابع ای که معرفی کردید برای امتحان نهایی ام خوب است یا فقط کنکور
  اگه فقط برای. کنکور هستش ممنون میشم کتاب ها و منابع هایی برای امتحان نهایی معرفی کنید ❤️

 4. مهدی بیگی گفته:

  متاسفانه دیر موجود شد و فکر کنم همون روز هم همه اش فروش رفت اما از خود کتاب خیلی راضی ام همونظور که توی توضیحات هم گفته شده قید های کتاب و قید هایی که از مفاهیم طرح میشه رو پوشش میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله بودجه بندی شیمی کنکور چگونه است؟

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.