شیمی کنکور را چگونه بخوانیم؟

شیمی کنکور را چگونه بخوانیم؟

شیوه مطالعه درس شیمی برای کنکور؛ شیمی برای داوطلبان رشته تجربی و ریاضی ۳۵ تست است؛ به همین علت اینکه بدانیم شیمی کنکور را چگونه بخوانیم؟ در کنکور مفاهیم و حفظیات بیشترین سهم را به خود اختصاص می‌دهند. برخی از تست ها را نیز می‌توان یافت حفظیات داوطلب را می‌سنجد که البته این نوع تست‌ها در اقلیت قرار دارند.

مفاهیم در نحوه مطالعه شیمی کنکور

اول از هر چیز مفاهیم شیمی باید برایتان جا بیفتد. مفاهیم در سری آموزش شیمی رادیو اکتیو موضوعی است که اهمیت زیادی به آن داده شده است. در موضوع مفاهیم در نحوه مطالعه شیمی کنکور مطالعه کتاب درسی اولین گام برای یادگیری مفاهیم است، به این صورت که کتاب را ابتدا به صورت روزنامه وار مطالعه می‌کنید، سپس به سراغ تست‌های آموزشی می‌روید.

تست‌ها در نحوه مطالعه شیمی کنکور

تست‌های آموزشی آن دسته از تست‌ها هستند که درست بعد از مطالعه صورت سوال پاسخ را می‌بینید. هدف از حل این تست‌ها یادگیری شیوه حل تست به وسیله مطالعه پاسخ تشریحی است و در واقع مشاهده شیوه حل پاسخ تشریحی است. با یادگیری شیوه حل مجددا به سراغ متن کتاب بروید و این بار عمق مطالعه خود را افزایش دهید.

زمانبندی مطالعه شیمی کنکور چگونه است؟

در موضوع نحوه مطالعه شیمی کنکور سعی کنید این کارها را در یک باکس مطالعاتی و در یک روز انجام دهید و این مراحل را بین روز‌های مختلف تقسیم نکنید. تعیین اندازه مطالعه صفحات در هر روز مطالعاتی مهم است و باید توسط شخص داوطلب و یا مشاوری که آگاهی کامل به نقاط قوت و ضعف دانش آموز دارد انجام شود. برای همان روز و یا روز بعد ( ترجیحا بیشتر از ۲۴ ساعت فاصله نیفتد ) به سراغ تست‌های تثبیتی میروید.

این نوع تست‌ها معیار زمانی ندارند و هر چند درستی و نادرستی پاسخ هایتان به اندازه تست‌های آزمونی اهمیت ندارد ولی دیگر شبیه تست‌های آموزشی با آن برخورد نمی‌کنیم به این صورت که حین مطالعه صورت تست پاسخ آن را نیز مطالعه کنیم. حل کردن تست به عهده شماست و در انتها بدون توجه به درستی و نادرستی حل باید پاسخ تشریحی را به طور کامل مطالعه نمایید.

آن دسته از دانش آموزان که این روش را برای نحوه مطالعه شیمی کنکور رعایت کنند و تست را درست حل کرده‌اند مطالعه پاسخ تشریحی را به چشم مرور ببینند و آن دسته که یا بخشی از سوال را حل و در حل بقیه آن به مشکل خورده‌اند با دقت بیشتری با مطالعه پاسخ تشریحی و در صورت بروز مشکلی مشابه در تستی دیگر مطالعه مجدد آن مبحث از کتاب درسی و یا درسنامه بازخوانی می‌کنند.

  بهترین موسسه کنکور آموزش حسابان

از خودتان آزمون ۲۰ تستی بگیرید!

آخرین مرحله در پاسخ به این سوال که شیمی کنکور را چگونه بخوانیم گرفتن آزمون ۲۰ تستی است. توجه نمایید که بعد از این مراحل باید از خود یک آزمون ۲۰ تستی بگیرید در زمان محدود و تست‌هایی که از قبل گزینش و معلوم شده اند.کارایی این نوع از تست ها با نتیجه سنجیده می‌شوند.
اگر نتوانستید حداقل به ۷۰ درصد دست پیدا کنید مجددا مراحل بالا را اجرا نمایید. خلاصه نویسی و مرور نکات در مفاهیم شیمی بسیار مهم است. می‌توانید برای این کار از کتاب فیل شیمی آقای مهندس بهمن بازرگانی نیز استفاده نمایید. پس از یادگیری مفاهیم فرصت ایده آلی برای حفظ مطالب حفظی شیمی است. این کار را به صورت شبانه و در بازه‌های یک ربعی انجام دهید.به جز کتاب درسی برخی از انتشارات‌ها حفظیات را در کتاب‌هایی منتشر کرده اند. لقمه حفظیات شیمی انتشارات مهر و ماه منبع خوبی است. البته محض احتیاط به متون و اشکاب کتاب نیز مراجعه کنید.

  

نحوه مطالعه شیمی کنکور در مورد مسائل شیمی

مسائل شیمی تا حدود بسیار زیادی از الگوریتم مسائل درس فیزیک پیروی می‌کند، با این تفاوت که در تست‌های مسئله‌ای شیمی از داوطلب انتظار می‌رود تمام مطالب مفهومی و حفظی کتاب که مربوط به آن مسئله است را از بر باشد. مثلا در بسیاری از مسائل شاهد آن هستیم که فرمول‌ها، واکنش دهنده‌ها،فراورده‌ها و … را به داوطلب نمی‌دهند و تست انتظار دارد آن را بلد باشید.

در مورد نحوه مطالعه شیمی کنکور و مسائل آن در ابتدا حتما با تست های آسان شروع کنید! به یاد داشته باشید که تست‌های پیچیده از تلفیق دو یا چند تست ساده به دست آمده‌اند. تمام فرمول‌های مرتبط با تست را در ابتدا در کنار ورقه حل تست داشته باشید. نیاز نیست ابتدا به حفظ کردن فرمول‌ها فکر کنید. سخت ترین قسمت کار شما پیدا کردن استراتژی حل خواهد بود. اگر بخواهیم ساده‌تر توضیح دهیم باید بگوییم که باید اطلاعات سوال را در یک قسمت بنویسید و در ادامه مسیر حل سوال را به صورت تشریحی مشخص کنید. یعنی بنویسید که از کدام اطلاعات استفاده می‌کنید و با طی کردن چه مسیر‌هایی به جواب نهایی می‌رسید. ابتدا این کار برایتان دشوار است ولی فوق العاده لازم و ضروری است‌. حتی تا مدتی که دستتان روان شده هم به انجام این کار ادامه دهید. معجزه آن را خواهید دید.

  آموزش کنکوری فیزیک یازدهم

راه حل رادیو اکتیو برای نحوه مطالعه شیمی کنکور

در سال‌های دور تر تقریبا نیمی از تست‌ها به سوالات مفهومی و حفظی و نیم دیگر به مسائل اختصاص داشت. هر چه به سال‌های اخیر نزدیک شدیم تست‌های حفظی رنگ باختند و جای خود را به مسائل دادند.توصیه می‌کنیم حتما به مسائل توجه ویژه‌ای نمایید. به صورت شبانه حتی اگر امکان پذیر نبود که تعداد زیادی از تست‌ها را حل کنید ۳ الی ۵ تست را در برنامه بگذارید.

حل این تست‌ها به مرور زمان به حدی توانایی حل مسئله شما را بالا میبرد که تاثیر مستقیم آن را در یادگیری دروسی همچون ریاضی و فیزیک نیز احساس می‌کنید چرا که مبنای تمام این دروس و مباحث قسمت منطق ریاضی و حل مسئله شماست. مطمئن باشید با تمرین می‌توانید شیمی را به نقطه قوت خود تبدیل نمایید. ما در کنارتان هستیم.

چنانچه نیاز به مشاوره بیشتری درباره نحوه مطالعه شیمی کنکور دارید می‌توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید.

دریافت مشاوره

جستجو مرتبط کاربران:

به این مقاله امتیاز دهید

6 دیدگاه برای “شیمی کنکور را چگونه بخوانیم؟

 1. فرشاد گفته:

  جالبه که تست کنکور اونم درس شیمی رو ببینیم و جواب رو هم ببینیم بعد اسمش بشه تست آموزشی!!! واقعا انقدر شیمی برای کنکور راحته؟؟

  • رادیو اکتیو گفته:

   سلام دانش آموز عزیز؛ ببینید تست های آموزشی یه عنوان و آن دسته از تست‌ها هستند که سختی کمتری دارند و مستقیما از سوال به جواب خواهید رسید. ما یکسری سوال محاسباتی و مفهومی هم داریم.

 2. کاظم کاظمی گفته:

  کسایی ک دانشگاه ازاد میخونن امکان داره استخدام نشن؟ یا این که اولویت اول فرهنگیان باشه؟ واین ک کسایی ک دانشگاه ازاد میخونن باید کار آموزی ام برن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله شیمی کنکور را چگونه بخوانیم؟

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.