کدام مباحث شیمی را برای کنکور بخوانیم؟

کدام مباحث شیمی را برای کنکور بخوانیم ؟ شیمی از دروس مهم برای رشته ریاضی و رشته تجربی است که بسیاری از داوطلبان در پاسخگویی به سوالات آن مشکل دارند. علت این امر این نیست که شیمی درسی مشکل برای آن‌ها باشد، بلکه؛ علتش این است که بسیاری از داوطلبان این درس را بیش از اندازه ساده تلقی می‌کنند و آن را با دقت نمی‌خوانند و وقت زیادی را صرف مطالعه آن نمی‌کنند. بعضی از داوطلبان ترجیح می‌دهند زمان زیادی را برای سایر دروس بگذارند و از درس شیمی غافل می‌شوند. مثلاً؛ داوطلبان رشته ریاضی ترجیح می‌دهند زمان خود را صرف مطالعه ریاضی و فیزیک کنکور کنند و از شیمی غافل می‌شوند. برای داوطلبان تجربی نیز این مسئله با درس زیست اتفاق می‌افتد.

اما؛ داوطلبانی که می‌خواهند در رشته و دانشگاه دلخواه خود قبول شوند، باید از اهمیت کنکور شیمی آگاه باشند و برای مطالعه و آن زمان کافی بگذارند. برای داوطلبان رشته تجربی اهمیت این درس دو چندان است.

در ادامه مطلب با هم بررسی می‌کنیم که کدام مباحث را برای شیمی کنکور بخوانیم؟ این مطلب مناسب کسانی است که وقت کافی برای مطالعه تمام مباحث ندارند و می‌خواهند مباحث پرتکرار و تست خیز شیمی را شناسایی کرده و تنها آنها را مطالعه کنند. با این کار با صرف زمان اندکی، می‌توانند تعداد سوالات بیشتری را پاسخ دهند، روی مطالب بیشتری تسلط داشته باشند و درصد خود را در این درس ارتقا ببخشند. پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

مباحث مهم شیمی کنکور

برای اینکه بدانیم کدام مباحث شیمی را برای کنکور بخوانیم باید از مهم‌ترین مباحث اطلاعا داشته باشیم! مباحث مهم شیمی کنکور را می‌توان بر حسب مبحث و یا پایه تفکیک کرد. مثلاً با شناسایی اینکه کدام یک از پایه‌های شیمی مهم‌تر است و تعداد تست‌های بیشتری از آن در کنکور می‌آید، در صورت نداشتن وقت کافی، سایر پایه‌ها را حذف کرده و فقط پایه‌ای را که می‌دانید تعداد سوالات زیادی از آن می‌آید مطالعه کنید و حتی در یک پایه نیز اگر نمی‌خواهید تمام فصل‌ها را مطالعه کنید، می‌توانید فصل‌هایی که تست‌های بیشتری از آن‌ها می‌آید و بودجه بندی بیشتری دارند را شناسایی کرده و تنها آن‌ها را مطالعه کنید.

تعداد سوالات مباحث شیمی در کنکور

از ۳۵ سوالی که در کنکور دو رشته ریاضی و تجربی از درس شیمی مطرح می‌شود، شیمی یازدهم از همه مهم‌تر است. یعنی مباحث شیمی یازدهم از سایر پایه‌ها مهم تر هستند. ۱۴ تست معادل ۴۰ درصد از سوالات شیمی کنکور به پایه یازدهم اختصاص پیدا می‌کند. در نتیجه میتوان مهم‌ترین مباحث شیمی را در پایه یازدهم پیدا کرد.

با مطالعه این پایه حتی اگر نتوانید تمام سوالات آن را پاسخ دهید، می‌توانید به بخشی از سوالات یعنی حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد سوالات کنکور پاسخ دهید. شیمی پایه دهم نیز در بین پایه‌ها از کمترین اهمیت برخوردار است. چرا که تنها ۸ سوال از ۳۵ سوال را به خود اختصاص م‌دهد که معادل ۲۳ درصد است. می‌توان مهم‌ترین مبحث شیمی را فصل سوم پایه یازدهم دانست که بیشترین تعداد سوالات از همان یک فصل طراحی می‌شود و شامل ۶ سوال کنکور است که می‌توان تنها با خواندن فصل سوم یعنی: پوشاک، نیازی پایان ناپذیر، به ۶ سوال شیمی پاسخ داد.

بودجه بندی شیمی کنکور

آگاهی از بودجه بندی و لیست مباحث شیمی کنکور نیز اهمیت زیادی دارد، و می‌تواند پاسخی برای پرسش کدام مباحث شیمی را برای کنکور بخوانیم باشد. زیرا داوطلبان می‌توانند فصل‌ها را انتخاب شده بخوانند و مثلا؛ با وجود اینکه شیمی پایه دهم یکی از کم اهمیت‌ترین پایه ها با تعداد ۸ سوال است اما؛ فصل اول و دوم آن می‌توانند جزو فصل‌های مهم به حساب بیایند و از هر کدام از آنها سه سوال در کنکور مطرح می‌شود. بنابراین؛ با خواندن آن‌ها داوطلبان می‌توانند به تعداد ۶ سوال کنکور پاسخ دهند.

از شیمی پایه دهم ۸ سوال در کنکور سراسری مطرح می‌شود. از فصل اول یعنی کیهان زادگاه الفبای هستی ۳ سوال، فصل دوم یعنی ردپای گازها در زندگی ۳ سوال و از فصل سوم یعنی آب آهنگ زندگی تنها ۲ سوال در کنکور مطرح می‌شود. و اما؛ بودجه بندی پایه یازدهم که مهمترین مباحث را در خود جای داده است شامل ۱۴ سوال کنکور سراسری است که از فصل اول یعنی قدر هدایای زمینی را بدانیم ۴ سوال، از فصل دوم یعنی در پی غذای سالم ۴ سوال و همانطور که گفتیم از فصل سوم یعنی پوشاک نیازی پایان ناپذیر ۶ سوال در کنکور سراسری مطرح می‌شود.

شیمی پایه دوازدهم نیز بودجه بندی تقریباً خوبی دارد و ۱۳ سال کنکور را تشکیل می‌دهد که معادل ۳۷ درصد است. از فصل اول این کتاب یعنی مولکول‌ها در خدمت تندرستی ۳ سوال، از فصل دوم آن یعنی آسایش و رفاه در سایه شیمی ۴ سوال، از فصل سوم یعنی شیمی جلوه‌ای از هنر، زیبایی و ماندگاری ۴ سوال، از فصل چهارم یعنی شیمی راهی به سوی آینده‌ای روشن‌تر ۲ سوال در کنکور مطرح می‌شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با تعداد سوالات شیمی در کنکور می‌توانید مطلب ” بودجه بندی شیمی کنکور ” را مطالعه کنید و یا در صورت نیاز به مشاوره بیشتر با مشاورین ما در موسسه رادیو اکتیو تماس بگیرید.

کدام مباحث شیمی را برای کنکور بخوانیم؟

اینکه کدام مباحث شیمی را بخوانیم، کاملا به داوطلب بستگی دارد. اما؛ توصیه ما این است مطالبی را انتخاب کنید که تعداد سوالات بیشتری از آن‌ها در کنکور مطرح می‌شود. مباحثی شامل: پوشاک، نیازی پایان ناپذیر، قدر هدایای زمینی را بدانیم، در پی غذای سالم، آسایش و رفاه در سایه شیمی و شیمی جلوه‌ای از هنر زیبایی و ماندگاری جزو مباحث مهم شیمی کنکور هستند که از هر یک از آن‌ها بین ۶ تا ۴ سوال در کنکور مطرح می‌شود و می‌توانید تنها با خواندن همین چند مبحث، تعداد زیادی از سوالات را پاسخ داده و درصد قابل قبولی شیمی در کنکور کسب کنید.

  تحلیل ریاضی کنکور ریاضی ۱۴۰۱

بهترین آموزش مبحثی شیمی …

سخن آخر اینکه آگاهی از مباحث مهم شیمی کنکور و بودجه بندی سوالات شیمی در کنکور برای دو گروه آزمایشی علوم تجربی و ریاضی و فیزیک بسیار با اهمیت است. چرا که بعضی از داوطلبان نمی‌خواهند وقت زیادی را صرف مطالعه تمام مباحث شیمی کنند و ترجیح می‌دهند به دروس مهم‌تری مانند زیست شناسی در گروه تجربی و ریاضی و فیزیک در گروه علوم ریاضی بپردازند. بنابراین؛ می‌توانند پایه و یا مباحث خاصی از شیمی را انتخاب کرده و تنها آن‌ها را مطالعه کنند.

چنانچه به دنبال دوره‌های آموزشی با کیفیت هستید می‌توانید از سری آموزش شیمی رادیو اکتیو بر اساس پایه تحصیلی استفاده کنید.

 

پایه یازدهم با ۱۴ سوال مهمترین پایه برای مطالعه شیمی کنکور است و پس از آن پایه دوازدهم با ۱۳ سوال از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین؛ بعضی از فصل‌ها ۶ و یا ۴ سوال را از سوالات کنکور به خود اختصاص می‌دهند و داوطلبان می‌توانند تنها یکی یا چند تا از آن‌ها را انتخاب کرده و با مطالعه آن به تعدادی از سوالات شیمی پاسخ دهند و بتوانند در دانشگاه و رشته بهتری قبول شوند.

به این مقاله امتیاز دهید

6 thoughts on “کدام مباحث شیمی را برای کنکور بخوانیم؟

  1. محمدعلی نوروزی میگوید:

    سلام وقتتون بخیر باشه یه سوال دارم اینکه فرق دانشگاه هنر با دانشکده هنر دانشگاه تهران در چیست ؟ آیا این دو با هم متفاوتند یا یکی هستند ؟ ممنون میشم پاسخگو باشید 🙏🙏

  2. مهران شریفیان میگوید:

    سلام میشه روش حاشیه نویسی و روش مرور و جمع بندی زیست رو هم بگین تو روش مطالعه زیست کامل گفته نشده اینا

  3. علی محمد نوری میگوید:

    سلام ببخشید معلم های حرفه و فن هم میتونن برای رشته های کنکور هنر کلاس خصوصی بزارن یا فقط مخصوص رشته هنراس؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله کدام مباحث شیمی را برای کنکور بخوانیم؟

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.