شیوه مطالعه زیست کنکور چیست؟

شیوه مطالعه زیست کنکور چیست؟

شیوه مطالعه زیست کنکور چیست؟ همان طور که می‌دانید زیست شناسی مهم‌ترین درس رشته تجربی است. شیوه مطالعه زیست شناسی برای آمادگی کنکور با توجه به تغییر رویه طراحی تست در ۱۰ سال اخیر و بسیار متفاوت شده است. سابق بر این زیست درسی اساسا حفظی تلقی می‌شد ولی با طراحی‌های جدید آن را درسی مفهومی حفظی می‌دانیم. در این مطلب از سری مطالب رادیو اکتیو قصد داریم به این سوال شما که زیست کنکور را چگونه بخوانیم؟ پاسخ مناسبی بدهیم. با ما همراه باشید.

زیست را چگونه بخوانبم؟

همیشه بکی از اصلی  ترین مشکلات و سوالات دانش اموزان (مخصوصا دانش اموزان پایه دهم) این بوده است که زیست شناسی را چگونه بخوانیم. این سوال فقط یک جواب دارد ان هم این است. زیست را زیاد بخوانید و مرور کنید مرور کنید و‌ مرور کنید. مهم ترین بخش بادگیری زیست شناسی مرور کردن مطالب گذشته است اما قبل از مرحله مرور باید بدانید زمانی که اولین بار سراغ یک فصل می روید ان فصل را چگونه بخوانید

مفهوم حفظی در مطاله زیست کنکور به چه معناست؟

حال مفهومی حفظی به چه معناست؟ حفظی مفهومی به آن دسته از دروس می‌گویند که حفظ کردن درس از شروط لازم برای حل تست‌ها و سوالات باشد ولی شرط کافی محسوب نشود! به عبارت دیگر این که طراح از داوطلب انتظار دارد بند بند کتاب درسی و اشکال مختلف را به طور کامل حفظ باشد ولی به صرف حفظ بودن این موارد الزاما توانایی حل تست‌ها را ندارد.

نحوه مطاله زیست برای کنکور به چه صورت است؟

روش و شیوه مطالعه زیست برای کنکور به این صورت است که در ادامه توضح داده‌ایم. بیایید این روش را مرحله له مرحله توضیح دهیم تا فهم آن برای شما نیز راحت‌تر باشد.

مطالعه تیتروار گام اول است!

اول از هر چیز درس را به صورت تیتر وار مطالعه و در واقع پیشخوانی می‌کنیم. این مرحله برای شفافیت نسبی مطالب است. به کمک این روش می‌آموزید که درس در رابطه با چه موضوعاتی صحبت می‌کند.ترجیحا اگر بتوانید به کل درس نگاهی بی‌اندازید خوب است ولی اگر امکان این کار نبود حداقل باید یک گفتار را مطالعه روزنامه وار نمایید.

مرحله آموزش گام دوم است!

سپس به مرحله آموزش می‌رسیم. در اینجا تدریس معلم یا استفاده از ویدیو های آموزشی و در بعضی از موارد هر دو باید انجام شود تا مدرس مبحث را کامل و جامع به شما آموزش دهند. برای این منظور می‌توانید ز سری آموزش زیست رادیو اکتیو استفاده کنید.

  

تست زنی اصولی گام سوم است!

بعد از آموزش مدرس به سراغ تست های آموزشی می‌روید. در حل آن سعی کنید به شیوه طرح تست‌ها توجه کافی نمایید. دقت کنید که در این فصل کدام مطالب اهمیت بیشتری برای طراحان دارند و این مطالب با چه فصولی بیشتر ترکیب شده‌اند و نحوه ارائه پرسش به چه صورتی است. بعد از این مرحله تست‌های تثبیتی به شما کمک فراوان می‌کنند. همیشه گفته‌ایم در قسمت مطالعه زیست،۴۰ درصد مطالعه متن کتاب است و مابقی مطالعه پاسخ‌های تشریحی تست‌هایی که حل می‌کنیم. نکات خاص پاسخ‌های تشریحی را در حاشیه کتاب بنویسید.

در ایام مرور و جمع بندی منبع بسیار مناسبی محسوب می‌شود. بعد از این تست‌ها که البته هر روز باید در باکس زیست شناسی قرار بگیرد، مطالعه مجدد متن کتاب به صورت مروری باعث میشود این بار مطالعه شما با شناخت کامل از تست های مطرح شده باشد.بار ها پیش آمده که دانش آموز با نا آگاهی از شکل طرح تست قسمت ها و یا شکل هایی از مطالعه را در درس زیست شناسی پیش گرفته که هیچ کمکی به درصد و یا نمره اش نداشته است.موارد بالا میتواند مانع از این موضوع شود.

برای اصلاح شیوه مطالعه و تست زنی لازم است بدانید تست های زیست شناسی معمولا به اشکال مختلفی طراحی می‌شوند.

اشکال مختلف طراحی تست‌های زیست در کنکور

یکی از مواردی که در نحوه مطالعه زیست کنکور باید از آن اطلاع داشته باشید، نحوه طراحی سوالات است. اطلاع از این موضوع رویه مطالعه زیست برای کنکور را مشخص خواهد کرد. در ادامه شیوه‌های مختلف طراحی سوالات کنکوری را  برای شما دانش آموزان عزیز بررسی کرده‌ایم.

۱) کدام یک از موارد زیر درست و یا نادرست است:

با ارائه چهار گزینه یکی از آن ها درست و یا نادرست و در واقع پاسخ سوال ماست ( توجه کنید:در تست هایی که طراح از شما گزینه نادرست را میخواهد حتما یک حرف نون بزرگ در دفترچه سوال کنار آن تست بگذارید. در موارد بیشماری داوطلب در حین حل تست مثلا در گزینه سوم از یاد میبرد که صورت تست گزینه نادرست را خواسته و با تشخیص درستی گزینه آن را در پاسخبرگ وارد می‌نماید و این دسته بی دقتی ها بسیار فراوان هستند، با مشخص کردن یک علامت همیشه خواسته سوال را به خاطر خواهید داشت )
این دسته سوالات اصولا جزو تست های آسان تر کنکور حداقل از نظر شکل طراحی هستند.در این گونه سوالات حتما با رد گزینه جلو بروید و حتی اگر به درستی یا نادرستی یک گزینه اطمینان دارید محض احتیاط نگاهی گذرا هم که شده به سایر گزینه ها بیندازید.

۲) یک یا تعداد بیشتری جای خالی که در صورت سوال است:

شما با تکمیل آن بر اساس آن چه در گزینه ها مطرح شده اند باید درستی یا نادرستی گزاره را بررسی کنید.تجربه نشان داده این نوع تست ها بیشتر از مباحث ترکیبی طراحی میشوند و از لحاظ دشواری متوسط تلقی می‌شوند.

۳) تست‌های مربوط به اشکال کتاب درسی:

این تست ها معمولا ۳ الی ۴ تست در کنکور دارند که مستقیما با آوردن شکل کتاب از شما سوالات را میپرسد.البته میتوان تست هایی را نیز پیدا کرد که مستقیما شکل کتاب را به شما نشان نمیدهد ولی از شما انتظار میرود تا شکل مربوطه را به خاطر سپرده و بر مبنای آن به تست پاسخ دهید.تقریبا ۷ تست کنکور مجموعا از اشکال کتاب درسی مطرح میشوند و اصولا تست های نسبتا دشواری هستند.

۴) چند مورد صحیح و چند مورد غلط:

این نوع تست ها از آن جا که معمولا امکان رد گزینه را ندارند و اصولا تست های زمان بری هستند تست های دشواری محسوب میشوند.توصیه میکنیم تست زنی های تمرینی حتما آن ها را حل کنید تا موارد مختلف درسی برایتان مرور شود ولی سر جلسه آزمون اول به سراغ این نوع تست ها نروید.اول به سایر تست ها بپردازید و اگر زمان اضافی داشتید با این نوع تست ها توجه کنید.این نوع تست ها معمولا ۶ الی ۷ تست را به خود اختصاص میدهند.

  مقایسه ویدیو های آموزشی کنکور حرف آخر و رادیو اکتیو

تست زنی کلید موفقیت

کلید موفقیت در شیوه مطالعه زیست کنکور همین جمله است. تست زیاد بزنید و مطالب را مرور کنید.

ایندا تست‌ها را به صورت اموزشی برنید.یعنی اگر گفتار اول فصل ۲ دهم را کامل مطالعه کردید، مضرب های شماره ۳ کتاب تست خود را بزنید ( تست ۱-تست۳/تست۶ و …. ) و پاسخ نامه را بعد از زدن هر تست مطالعه و بررسی کنید. زمانی که وارد گفتار ۲ فصل ۲ شدید و کمی از ان را مطالعه کردید به سراغ تست‌های گفتار ۱ بروید و مابقی تست ها را تکمیل کنید اما بعد از زدن هر تست، پاسخ نامه را بررسی نکنید.

به عنوان مثال ۶۰تست باقی مانده را به دو قسمت تقسیم کنید.

۳۰تست اول را بزنید ( در محدوده زمانی مشخص مثلا ۴۵دقیقه ) و‌بعد برای خودتان درصد بگیرید. در هنگام تست زدن اگر مثلا جواب سوال ۱ را گزینه ۴ زده اید و مطمعن بودید که جوابتان صحیح است با علامتی ان را مشخص کنید و اگر سوال دیگری را شک داشتید با علامت دیگری مشخص کنید بعد از این که ۳۰ تست را زدید به سراغ اصلی ترین مرحله می‌رویم : تحلیل آزمون.

با مثال توضیح می دهم که بهتر متوجه شوید.

۱- مثلا شما تست شماره ۳را گزینه ۴ زده اید و مطمعن بودید که درست است اما پاسخنامه گزینه ۲را به عنوان جواب در نظر گرفته است . این یعنی شما نکته تست را خوب متوجه نشده اید و یا بی دقتی کرده اسد (این سوالات را با دقت خیلی زیاد بررسی کنید ).

۲- مثلا تست شماره ۶ را گزینه ۲ زده اید اما بین ۲و ۴شک داشته اید: گزینه ۲و۴این گروه تست ها را با دقت بیشتری مطالعه کنید.

۳- مثلا تست شماره ۸را گزینه ۳زده اید ومطمعن بوده اید و پاسخ نامه هم گزینه ۳ را به عنوان جواب در نظر گرفته است: این تست را بلد بوده اید و بی دقتی هم نکرده اید پس زمان زیادی روی پاسخ نامه ان نگذارید.

کتاب های تست مناسب برای مطالعه زیست کنکور

دانش آموزان در هر سطحی که باشند، بسیار ضعیف یا بسیار قوی، به هیچ عنوان نباید فراموش کنند که اولین و آخرین منبع آن ها کتاب درسی است و هیچ منبع دیگری نمی‌تواند جایگزین آن محسوب شود. برای کتاب تست دانش آموزانی که پایه قوی در زیست شناسی دارند از کتاب نشر الگو و یا خیلی سبز استفاده کنند و دانش آموزان با وضعیت متوسط از کتاب فاگوزیست برای مطالعات ترکیبی و کتاب تست خیلی سبز بهره بگیرند.

به یاد داشته باشید! مباحث زیست شناسی کاملا ترکیبی است و طراح هیچگونه محدودیتی در طرح تست‌های ترکیبی بین فصول مختلف و یا مفهومی ندارد. با مطالعه هر عبارت در صورت امکان آن را با کلیه عباراتی که در همان درس و یا درس های پیشین خوانده اید مرتبط نمایید. مثلا اگر با کلمه ملخ مواجه شدید با توجه به حشره بودن ملخ کلیه ویژگی های حشرات را حین مطالعه از دستگاه گوارش تا گردش مواد و حرکت و حواس و… را به خاطر بیاورید و مرور کنید.

اولین و مهم ترین بخش بادگیری زیست شناسی در کلاس درس است.زمانی که معلم‌در حال تدریس و‌بررسی نکات مهم می باشد.

خیلی از نکات کتاب درسی نیاز به موشکافی دقیق دارد که ‌ با خواندن‌متن نمیتوان به ان پی برد .پس سر کلاس حسابی حواستو جمع کن:)

نکته مهمی که باید ذکر کرد این است که برخی دانش اموزان در کلاس مدام در حال نوشتن نکات گفته شده توسط معلم هستند

این موضوع را اگر دقیق تر بررسی کنیم منوجه می شویم که برخی دانش اموزان با نوشتن ،بهتر می توانند مطالب را یاد بگیرند و برخی دیگر بیشتر هوش شنیداری دارند ونیاز به نوشتن مطالب ندارند. پس در این مرحله باید خودتان را بشناسیید و بدانید با چه روشی یادگیری بهتری خواهید داشت.

پس از تدریس معلم،بهترین زمان تثبیت یادگیری مطالعه مجدد همان مبحث در همان روز است. شما رئوس کلی مطالب را اموختید و حالا باید نکات ریز ودقیق متن کتاب درسی را بخوانید

بهترین منبع و اصلی ترین منبع کتاب درسی است (برای دانش اموزان غیرکنکوری) چرا که جزوات معمولا دارای نکات ترکیبی فراوان است که باعث گیج تر شدن دانش اموزان  پایه دهم می شود.

به تمام کلمات و قید های کتاب درسی توجه کنید و با برنامه ریزی  مطالعه کنید

اصلی ترین و مهم ترین نکته در مطالع زیست،مرور مطالب گذشته است. زیست شناسی  درسی است که مطالب ان کاملا به هم پیوسته و مرتبط است پس باید مطالب جدیدی که می اموزید را با مطالب گذشته ترکیب کنید.

یکی از روش های کاربردی در مطالعه زیست شناسی این است که برای هر فصل یک صفحه A4 داسته باشید و تمام نکات مهم تست هایی که بررسی کردید و ازمون هایی که شرکت کرده اید را در آن یادداشت کنید.تاکید میکنم نکات مهم( نه هر نکته ای) نکاتی که میدانید ممکن است فراموشتان شود

به مرور زمان شما در حال تکمیل یک منبع مهم جمع بندی برای کنکورتان هستید

ترجیحا برای هر فصل یک صفحه a4کنار بگذارید تا فقط نکاتی که از نظرتان اهمیت بیشتری دارد را یادداشت و به مرور برگه هایa4 تان را تکمیل کنید.

با مشاوره در کنارتان هستیم

شما دانش آمورزان عزیز با مطالعه این مقاله می‌توانید روش و شیوه مطالعه زیست کنکور خود را مشخص کنید. با این حال اگر در مسیر کنکور خود نیاز به راهنمایی و یا مشاوره داشتید از طریق لینک زیر می‌توانید با مشاورین موسسه رادیو اکتیو در ارتباط باشید.

دریافت مشاوره

جستجو مرتبط کاربران:

5/5 - (1 امتیاز)

4 thoughts on “شیوه مطالعه زیست کنکور چیست؟

  1. فرزانه فرخنده میگوید:

    سلام. تشکر از تیم خوش ذوق و حرفه‌ای رادیو اکتیو. من از سری آموزش‌های زیست کنکوری شما خرید کردم واقعا کیفیت اساتید بالا هست و بسیار با دانش هستند.

  2. بهنام دهقان میگوید:

    من پکیج فیزیک ۶۰۴۰رو دارم ولی نمیدونم چطور بخونم که خستم نکنه خیلی خسته میشم وقتی دی وی دی میبینم دوستان رادیواکتیو
    ی ممنون میشم راهنمایی کنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله شیوه مطالعه زیست کنکور چیست؟

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.