آموزش شیمی آلی کنکور

آموزش شیمی آلی در کنکور

آموزش شیمی آلی کنکور؛ شیمی، درس مشترک دو رشته تجربی و ریاضی است. اهمیت این درس را در کنکور می‌دانید. برای موفقیت در کنکور باید درصد قابل قبولی شیمی بزنید. ضریب و اهمیت درس شیمی برای رشته‌های مختلف متفاوت است اما؛ در هر صورت درسی بااهمیت به حساب می‌آید. اگر بدانیم شیمی کنکور را چگونه بخوانیم و از بخش‌ها و مباحث مختلف شیمی کنکور آگاه باشید.

باید بدانید که شیمی کنکور از چه فصل‌هایی تشکیل شده و بودجه بندی این فصل‌ها در کنکور چگونه است. سوالات شیمی کنکور برای هر دو رشته ریاضی و تجربی ۳۵ سوال است که مدت زمان پاسخگویی به این سوالات ۳۵ دقیقه است یعنی هر داوطلب برای پاسخ دادن به هر سوال شیمی کنکور ۱ دقیقه زمان در اختیار دارد.

شیمی درسی شیرین در عین حال مهم

تدریس کنکوری شیمی آلی
تدریس کنکوری شیمی آلی

شیمی، درس بسیار شیرینی است و بسیاری از داوطلبان به آن علاقه دارند. این درس هم تفهیمی است و هم حفظ کردنی. بنابراین؛ داوطلبان از خواندن آن لذت بسیاری می‌برند. مباحث شیمی کنکور به ۲ بخش شیمی معدنی و شیمی آلی تقسیم می‌شوند و بخش عمده‌ی بودجه بندی شیمی کنکور را شیمی معدنی تشکیل می‌دهد.

شیمی آلی، مبحثی بسیار شیرین و جذاب برای اکثر داوطلبان است. این مبحث در عین جذابیت، بسیار مهم و برای داوطلبان به نسبت مشکل است. مبحث شیمی آلی از پایه یازدهم در شیمی مطرح می‌شود.

آموزش شیمی آلی کنکور

برای آموزش شیمی آلی کنکور، ابتدا باید با مفاهیم شیمی آلی آشنا شوید و بدانید که اصلا شیمی آلی چیست؟ شیمی آلی به مطالعه‌ی خواص، ترکیبات، ساختار، واکنش‌‌ها و در نهایت تهیه‌ی ترکیباتی حاوی کربن است. ترکیبات آلی ترکیباتی هستند که از پیوند کووالانسی کربن هیدروژن تشکیل شده‌اند.

اگر می‌خواهید مبحث شیمی آلی را به خوبی یاد بگیرید، باید در ابتدا ساختارها و ترکیبات کووالانسی را به خوبی بشناسید. سپس به طور صحیح و برنامه ریزی شده، باید مباحث شیمی آلی را بخوانید و بیاموزید. مبحث شیمی آلی کنکور علاوه بر فرمول‌ها و بخش‌های تعریفی دارای بخش‌های رسم ساخختارهای آلی نیز هست که داوطلبان باید با این ساختارها نیز به طور کامل آشنایی داشته باشند و بتوانند به سادگی آن‌ها را رسم نمایند.

همانطور که گفتیم آموزش شیمی آلی کنکور مبحثی در پایه یازدهم است. شما دانش آموزان عزیز می‌توانید آموزش ویدیویی این مبحث را در سری آموزش شیمی یازدهم رادیواکتیو مشاهده کنید.

  صفر تا صد کنکور زبان

شیمی آلی در کتاب پایه یازدهم

مباحث شیمی آلی در کنکور شامل فصل ۲ و ۳ شیمی پایه یازدهم است. اگر می‌خواهید این دو فصل را به خوبی آموزش ببینید و در کنکور پاسخ دهید، می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. مثلا در کلاس‌های کنکور معتبر شرکت کنید. این کلاس‌های آموزشی می‌توانند یا به صورت مجازی برگزار شوند و یا به صورت حضوری. استفاده از منابع خوب نیز بسیار به فرآیند یادگیری کمک خواهد کرد. منابع آموزش شیمی آلی کنکور، در درجه اول مطالب کتاب شیمی یازدهم در فصول ۲ و ۳ است. سپس می‌توانید اگر جزوه یا فیلم‌های آموزشی خوبی دارید از آن‌ها استفاده کنید. اگر باز هم مشکل داشتید می‌توانید کتب کمک آموزشی تهیه کنید. شیمی آلی نیاز به تمرین دارد. باید مطالب را در فواصل تعیین شده‌ای تکرار کنید تا به خوبی در ذهن شما تثبیت شوند.

شیمی یازدهم فصل ۲ شیمی یازدهم فصل ۳ دریافت مشاوره

تست زدن آموزشی نیز بسیار مهم است. نحوه‌ی زدن تست‌های آموزشی شیمی آلی به این صورت است که ابتدا بدون در نظر گرفتن عنصر زمان هنگام تست زنی به سوالات پاسخ می‌دهید و سپس پاسخ‌ها را با دقت بررسی می‌نمایید. پاسخ‌های غلط را با دقت بیشتری بررسی کرده و پاسخ تشریحی آن‌ها را می‌خوانید. سپس نکات مهم این تست‌ها را در دفتر خلاصه نویسی خود یادداشت کرده و در مرورهای بعدی مورد استفاده قرار می‌دهید.

 

با توجه به اینکه اکثر کتاب‌های تست طبقه بندی، درسنامه‌های آموزشی دارند، می‌توانید برای درک بهتر مطالب از این درسنامه‌ها نیز بهره بگیرید. برای آموزش شیمی آلی کنکور باید وقت بگذارید. مطالعه و یادگیری این مبحث مهم و مشکل کنکور شیمی، زمانبر است. پس صبر و حوصله در یادگیری شیمی آلی بسیار مهم است.

  تحلیل ریاضی کنکور تجربی ۱۴۰۱

شیمی آلی کنکور را چگونه بخوانیم؟

 • هنگام مطالعه شیمی آلی کنکور، حتما یادداشت برداری کنید. این یادداشت‌ها برای مرور مورد نیاز هستند و مفید واقع خواهند شد.
 • سعی کنید تمام ساختارهای شیمی آلی را به خوبی ترسیم کنید. این کار با تمرین بهتر می‌شود.
 • اگر مطلبی را به خوبی فرا نگرفتید حتما از دوستان قوی در زمینه شیمی آلی و یا یک معلم شیمی کمک بگیرید. گاهی گروهی خواندن نیز به شما کمک می‌کند که مطالب را بهتر یاد بگیرید.
 • تعداد کربن‌های هر ساختار یا فرمول را بدانید. تعداد کربن‌ها در ترکیبات آلی بسیار حائز اهمیت است.
 • درک روابط خواص و ترکیبات در شیمی آلی کنکور بسیار مهم است. پس آن‌ها را بفهمید و درک کنید.
 • از تست‌ها و تمرین‌های مشکل مبحث شیمی آلی فرار نکنید. برای درک کامل مطالب باید بتوانید سوالات پیچیده را پاسخ دهید.
 • واکنش‌ها و ساختارها را مدام برای خود تکرار و مرور کنید.
 • مطالعه‌ی گروهی می‌تواند به شما کمک کند اشکالات خود را برطرف کنید.
 • نوشتن ساختارها و واکنش‌ها به یادگیری سریعتر شما کمک می‌کند.
 • برای خود فلش کارت‌های دست ساز و اختصاصی تهیه کنید. این فلش کارت‌ها به ظاهر ساده و ابتدایی به نظر می‌رسند اما در فرآیند آموزش شیمی آلی کنکور به شما کمک زیادی می‌کنند.
 • مطالب شیمی آلی کنکور را حفظ نکنید بلکه سعی کنید آن‌ها را درک کنید. اگر مطالب را حفظ کنید، به سادگی آن‌ها را از یاد خواهید برد.
 • سعی کنید هر روز مطالب شیمی آلی را بخوانید و تمرین کنید. خواندن و مرور روزانه به فهم مطالب کمک خواهد کرد.
 • از منابع معتبر و مناسب برای مطالعه استفاده کنید.

هر آنچه که باید درباره کنکور شیمی بدانید: کنکور شیمی

نتیجه گیری و جمع بندی

برای آموزش شیمی آلی کنکور، باید فصول ۲ و ۳ پایه یازدهم را به خوبی بخوانید و درک کنید. تکرار و تمرین، یادداشت برداری، مرور، تست زنی و تهیه فلش کارت از جمله کارهایی است که به درک و یادگیری بهتر مطالب شیمی آلی کمک می‌کنند. با توجه به اهمیت شیمی آلی، حتما سعی کنید مطالب آن را به خوبی یاد بگیرید تا بتوانید به تست‌های آن پاسخ صحیح بدهید. تست‌هایی که حل کرده‌اید را به دقت تحلیل و بررسی کنید. نکات تست‌ها را یادداشت و در زمان مرور به آن‌ها مراجعه کنید.

رسم ساختارها و یادگیری فرمول‌ها در شیمی آلی بسیار با اهمیت است. همچنین؛ به این دلیل که تمام ساختارهای آلی کربن دارند، دانستن تعداد کربن موجود در هر ساختار آلی بسیار مهم است.

به این مقاله امتیاز دهید

6 thoughts on “آموزش شیمی آلی کنکور

 1. جمشید افتخاری میگوید:

  سلام خسته نباشید اول بابت مطالب خوب سایت تشکرکنم
  من پایه دهم رشته علوم تجربی هستم و علاقه شدید به پزشکی دارم .
  و درسای تخصصی تجربی هم که زیست و شیمی و فیزیک میشه هم علاقه دارم و درس خون هستم
  مدل کل هشتمم 19/76
  و معدل کل نهم 19/64
  و نوبت دوم نهم 19/78

  حافظه حفظیو درکی هم خوبه . تعریفی که بقیه میکنن از کنکور و میگن رقابت در تجربی اونم برای قبولی پزشکی خیلی خیلی سخت هست

  لطفا منو راهنمایی کنید تا چجوری درس بخونم و حداکثر استفاده از وقتم روکنم تا پزشکی . علوم پزشکی مشهد یا دانشگاه سراسری در مشهد قبول بشم؟

 2. وحید حاتمی میگوید:

  از ۱۰۰ درصد اون ۴۰ درصد نهایی که تاثیر قطعی داره ، فقط نمره امتحان های نهایی (خرداد ماه) درش تاثیر داره درسته ؟ معدل کل دوازدهم یا دی ماه حساب نمیشه و تاثیری نداره درسته؟

 3. بهزاد شریفیان میگوید:

  سلام
  بین تخصص های شیمی دارویی،بیوتکنولوژی دارویی و فارماسیوتیکس کدوم گرایش بیشتر زمینه اکتشاف دارو و تحقیقات رو فراهم میکنه؟

 4. مهرداد داوودی میگوید:

  سلام عالی بود فقط در مورد پذیرش دانشگاه های خارج از کشور هم توضیح بدید

  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله آموزش شیمی آلی کنکور

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.