چگونه شیمی دهم را برای کنکور بخوانیم؟

چگونه شیمی دهم برای کنکور بخوانیم؟

بهترین روش خواندن شیمی دهم برای کنکور چیست؟ با توجه به حذف اخیر دروس عمومی از کنکور سراسری، دروس تخصصی از جمله آموزش شیمی دهم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده‌اند. داوطلبان کنکور با صرف وقت و انرژی برای درس‌های تخصصی رشته خود، می‌توانند نتیجه‌‌ی مطلوبی بگیرند چرا که زمان بیشتری برای دروس اختصاصی دارند. با این حال، اگر شیوه‌ی صحیح مطالعه دروس را بلد نباشند، درس خواندن آن‌ها بیهوده خواهد بود.

هر یک از دروس اختصاصی گروه‌های آزمایشی مختلف، شیوه و روش متفاوتی برای مطالعه دارند. مثلا ریاضی که از دروس مشترک رشته تجربی و ریاضی است، درسی محاسباتی بوده و با حل تمرین و مرور مکرر، فرمول نویسی و فراگیری مفاهیم است که به نتیجه می‌رسد. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی نحوه خواندن درس شیمی دهم بپردازیم و به طور ویژه و اختصاصی بفهمیم که چگونه شیمی دهم را برای کنکور بخوانیم؟

همان طور که می‌دانید، شیمی، درس مشترک دو گروه آزمایشی تجربی و ریاضی است. این درس یک درس محاسباتی و مفهومی و در عین حال درسی حفظ کردنی است. بر این اساس با آگاهی از نحوه صحیح مطالعه آن، می‌توانیم به نتایج خوبی در کنکور سراسری دست پیدا کنیم.

مشاورین ما در یک مقاله مجزا با عنوان ” شیمی کنکور را چگونه بخوانیم؟ ” درباره روش های کلی مطالعه این درس برای کنکور با شما صحبت کردیم؛ اما در این مقاله بر این سعی شده است تا روشی برای خواند شیمی دهم برای کنکور به صورت اختصاصی به شما معرفی شود. پس از مطالعه این مقاله می‌توانید برای دریافت مشاوره نیز با ما تماس بگیرید.

روش مطالعه شیمی دهم برای کنکور

نحوه مطالعه شیمی دهم برای کنکور
نحوه مطالعه شیمی دهم برای کنکور

بسیاری از داوطلبان از خود میپرسند چگونه شیمی دهم را برای کنکور بخوانیم؟ پاسخ این سوال به آن‌ها کمک می‌کند که در مدت زمان کمی حجم زیادی از مطالب را بخوانند. درس شیمی در مقایسه با سایر دروس پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و برای خواندن آن باید در نظر داشت که وقت بیشتری برای درک مفاهیم و‌ کلیات شیمی مورد نیاز است.

برای مطالعه شیمی دهم برای کنکور باید عنصر زمان را به طور به خصوص در نظر داشت. در کتاب شیمی دهم، فرمول‌ها، عکس‌ها و نمودارها و مطالب پیچیده‌ی بسیاری وجود دارد که برای خواندن آن‌ها وقت بیشتری مورد نیاز است. بسیاری معلمان، شیوه‌های منحصر به فرد و متفاوتی برای مطالعه شیمی دهم ارائه می‌دهند اما باید بدانید که کدام روش شما را در حداقل زمان به نتیجه دلخواهتان می‌رساند و با این آگاهی، بهترین روش مطالعه شیمی دهم برای کنکور را انتخاب کنید.

نکات مطالعه شیمی دهم برای کنکور

برای یادگیری هر چه بهتر درس شیمی دهم و موفقیت در کنکور شیمی، حتما باید به چند نکته اساسی توجه کنید. یکی از مهمترین این نکات، تقسیم بندی مطالب کتاب شیمی دهم است. داوطلب باید بتواند مطالب کتاب را به خوبی تقسیم بندی کرده و سپس مطالعه کند. مثلا یک فصل ۱۲ صفحه‌ای را به ۴ بخش سه صفحه‌ای تقسیم کرده و آن را طی چهار مرحله باید  مطالعه کند. با انتخاب بخش زیادی از مطالب جهت خواندن، داوطلب خسته خواهد شد و نتیجه‌ی خوبی نخواهد گرفت. با تقسیم بندی مطالب، داوطلب در جمع بندی مطالب برداشت عمیق، انسجام بیشتری دارد.

نکته‌ی مهم دیگر برای مطالعه شیمی دهم کنکور، استفاده از ابزار صحیح جهت مطالعه است. داوطلب باید خواندن بخش‌های مختلف شیمی دهم را با طرح ایده‌ها و به چالش کشیدن یادگیری خود انجام دهد. خواندن شیمی دهم برای کنکور به صورت روزنامه وار کار اشتباهی است و استفاده از ابزارهای مناسب در حین خواندن آن، در فهم بهتر مطالب کمک خواهد کرد. داوطلب با فراهم کردن سوالات و تست‌های مختلف غیر از سوالات کتاب و پاسخگویی به آن‌ها، همچنین؛ استفاده از فلش کارت‌های دست ساز که نکات طلایی و‌ مهم روی آن‌ها نوشته شده است، می‌تواند بسیار مفید باشد و به روند خواندن و فهم مطالب کمک کند.

  مقایسه ویدیو های آموزشی کنکور گاج و رادیو اکتیو

مرور شیمی دهم برای کنکورشیمی دهم کنکور را چگونه بخوانیم

نکته‌ی بعدی مرور هر درس شیمی دهم در فاصله‌ای کوتاه پس از یادگیری است. مرور درس‌های خوانده شده در فواصل کوتاه و منظم کمک می‌کند که مطالب در خاطر داوطلب بمانند و در ایجاد فهم و درک عمیق مطالب تاثیر بسیاری دارد. قانونی در مطالعه وجود دارد که طبق آن، مرور درس پس از ۲۰ دقیقه و سپس ۴ بار مرور و تکرار درس خوانده شده پشت سر هم و در فواصل کم، باعث می‌شود که آن مطلب از حافظه‌ی کوتاه مدت داوطلب به حافظه‌ی بلند مدت او انتقال یابد. شیمی، درس فراری نیست اما با استفاده از این روش، مطالب آن به خوبی در ذهن داوطلب تثبیت می‌شوند.

مسئله‌ی مهم دیگری که به درک بهتر مطالب شیمی دهم کمک می‌کند، طرح سوال و برگزاری آزمون‌های شخصی از مطالب شیمی دهم است. این کار باعث می‌شود که دقت داوطلب بالاتر برود و نکته‌ای از نظر او پنهان نماند. حتی داوطلبان می‌توانند این کار را به صورت گروهی انجام دهند. به این صورت که سوالات و آزمون‌ها را همراه با هم طرح کرده و نکات مهم را به اشتراک بگذارند. با این کار، مطالب بهتر در ذهنشان جای خواهد گرفت.

چگونه بفهمیم شیمی دهم را برای کنکور به شکل درست خوانده‌ایم؟

پس از مطالعه شیمی دهم برای کنکور، داوطلب باید به مطالب زیر تسلط کافی داشته باشد.

 • با درک ماهیت و فرآیندهای علوم تجربی آشنایی کافی داشته باشد.
 • فرآیندها را برای حل مسئله‌های واقعی و عینی، به شکل صحیح به کار بگیرد.
 • علوم تجربی را بررسی و تحلیل کند و تأثیر آن بر زندگی امروز و آینده را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهد.
 • با کمک منابع علمی معتبر و با استفاده از تجربیات شخصی خود، بتواند تفکرات جدیدی ارائه دهد.
 • در جریان حل مسائل و انجام فعالیت‌ها، روحیه‌ی تیمی داشته باشد.
  فیزیک کنکور را چگونه بخوانیم؟

نحوه جمع بندی شیمی دهم

صرفا خواندن مطالب شیمی دهم کافی نیست و داوطلب برای ثبیت مطالب حتما باید آن‌ها را جمع بندی کند. برای جمع بندی صحیح این درس، باید روی تست‌های آن تمرکز داشته باشید و نکات مهم را از آن‌ها استخراج کنید. پس از خواندن هر مطلب، حتما باید آن را خلاصه نویسی کرده و نکات مهم آن را بنویسید. تهیه‌ی فلش کارت یا فایل صوتی نیز بسیار مفید است.در روش خواندن شیمی دهم برای کنکور باید بتوانید با یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده، تمام مطالب را مرور کنید. تکرار و مرور نقش مهمی در تثبیت و جمع بندی دارند. حتما باید خلاصه‌ای از تست‌هایی که به آن‌ها پاسخ صحیح نداده‌اید تهیه کرده و نکات طلایی آن‌ها را مدام مرور کنید. تست‌های مهم و نکته دار را نشانه دار کنید تا بعدا باز هم به سراغ آن‌ها رفته و مرورشان کنید.

مشاوره اختصاصی

شیمی دهم درس مشکلی نیست و با خواندن صحیح، مرور و جمع بندی مطالب می‌توانید بهترین نتیجه را از مطالعه‌ی خود بگیرید. طرح تست مخصوصا به صورت گروهی در خواندن این درس بسیار کمک کننده است. چنانچه پس از مطالعه این مقاله نیاز به مشاوره بیشتری داشتید می‌توانید از طریق فرم مشاوره درخواست خود را به ما اعلام کنید.

دریافت مشاوره

به این مقاله امتیاز دهید

6 thoughts on “چگونه شیمی دهم را برای کنکور بخوانیم؟

 1. علی اصغر امینی میگوید:

  سلام پذیرش بدون‌کنکور دانشگاه بوعلی همدان رشته علوم تربیتی برا ارشد میگیره

 2. محمد حبیبی میگوید:

  علاقه من بیشتر ب رشته ریاضی فیزیکه و خیلی علاقه ب مهندسی دارم ولی با مخالفت خانوادم رو به رو هسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله چگونه شیمی دهم را برای کنکور بخوانیم؟

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.