بودجه بندی عربی کنکور چگونه است؟

بودجه بندی عربی کنکور چگونه است؟

هر آنچه که باید درباره بودجه بندی عربی کنکور بدانید. یکی از نکات مهمی که به داوطلبان کمک می‌کند نحوه‌ی مطالعه‌ی صحیح و مفیدی داشته باشند، اطلاع از بودجه بندی سوالات دروس مختلف کنکور است. این موضوع به داوطلبان امکان می‌دهد که مباحث مهم و پر تکرار را بشناسند و وقت بیشتری صرف این مباحث کنند. به خصوص داوطلبانی که فرصت کمتری دارند و یا دیرتر شروع کرده‌اند می‌توانند در زمان خود صرفه جویی کرده و آن را به بهترین نحو ممکن برنامه ریزی کنند.

عربی در کنکور ۱۴۰۲

بودجه بندی عربی در کنکور ۱۴۰۲
بودجه بندی عربی در کنکور ۱۴۰۲

عربی برای بسیاری از داوطلبان درس سختی است. آن‌ها در درک قواعد عربی و یا پاسخ دادن به سوالات ترجمه ممکن است مشکل داشته باشند. اما با برنامه ریزی دقیق و نحوه‌ی صحیح مطالعه و حل تست‌های آموزشی و زمان دار در فواصل معین می‌توانند به تعداد زیادی سوال پاسخ داده و درصد بالایی در درس عربی کسب کنند.

درس عربی یکی از دروس بسیار مهم برای داوطلبان گروه آزمایشی رشته علوم انسانی است. اهمیت درس عربی در کنکور برای زیر گروه ۱ رشته علوم انسانی از اهمیت بیشتری برخوردار است. حال با دانستن بودجه بندی عربی کنکور، داوطلبان رشته انسانی می‌توانند تعداد سوالات احتمالی هر مبحث را دانسته و با مطالعه‌ی بیشتر آن مباحث، درصد بیشتری در عربی کسب کنند. اگر می‌خواهید بدانید که بودجه بندی عربی کنکور چگونه است در ادامه‌ی مطلب با ما همراه باشید.

تعداد سوالات و ضریب درس عربی کنکور

پیش از اینکه بودجه بندی عربی کنکور ۱۴۰۲ را بررسی کنیم، ابتدا باید بدانیم که چه تعداد سوال از درس عربی در کنکور سراسری انسانی مطرح می‌شود؟

عربی، در دفترچه کنکور گروه آزمایشی انسانی درس چهارم است. این درس ۲۰ سوال دارد که از سوالات ۱۶۶ تا ۱۸۵ دفترچه کنکور را تشکیل می‌دهند و داوطلبان برای پاسخگویی به سوالات آن ۲۰ دقیقه زمان دارند. یعنی هر داوطلب برای پاسخگویی به هر سوال عربی کنکور فقط یک دقیقه فرصت دارد.

سوالات عربی کنکور انسانی از پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم مطرح می‌شوند. ضریب درس عربی نیز، برای تمام زیر گروه‌های رشته انسانی یک است به جز زیر گروه ۱ که ضریب عربی برای آن ۴ است. پس اهمیت بیشتری برای قبولی در رشته‌های زیر گروه ۱ دارد.

شما دانش آموزان عزیز می‌توانید برای موفقیت تضمینی در تست‌های کنکور عربی در کنار کتب درسی خود از مشاوره اختصاصی و پکیج‌های آموزشی موسسه رادیو اکتیو استفاده کنید. برای این منظور از جدول زیر پایه تحصیلی خود را انتخاب کنید.

بودجه بندی عربی کنکور چگونه است؟

همان طور که اشاره کردیم، بودجه بندی عربی کنکور از سه پایه‌ی دهم، یازدهم و دوازدهم است. بنابراین؛ تسلط داوطلبان به عربی این سه پایه ضروری است. بودجه بندی سوالات عربی کنکور این سه پایه به شرح زیر است.

  • بخش ترجمه در بودجه بندی عربی در کنکور:

برای پاسخ دادن به ۸ سوال ترجمه باید به واژگان عربی کنکور تسلط نسبی داشته باشید. با فراگیری خوب واژگان و مهارت ترجمه حتی اگر تنها موفق به خواندن این بخش شده باشید می‌توانید به راحتی به ۴۰ درصد سوالات عربی کنکور پاسخ دهید. این بخش مهم‌ترین بخش سوالات عربی است و تسلط به مطالب آن فقط با خواندن و تکرار و مرور حاصل می‌شود. برای بخش واژگان می‌توانید از جعبه لایتنر استفاده کنید.

  • بخش قواعد در بودجه بندی عربی کنکور:

این بخش نیز از مهم‌ترین مباحث عربی کنکور است. بخش قواعد با ۷ سوال، ۳۵ درصد از سوالات کنکور عربی را شامل می‌شود. فراگیری قواعد عربی اندکی دشوار است و نیاز به تمرین و حل تست‌های مستمر دارد. به همین دلیل اکثر داوطلبانی که وقت کمی در اختیار دارند، به جای قواعد، مبحث ترجمه را برای خواندن انتخاب می‌کنند.

  • بخش تحلیل صرفی در بودجه بندی عربی کنکور:

بخش تحلیل صرفی در عربی کنکور با سه سوال، ۱۵ درصد را تشکیل می‌دهد. خواندن این بخش تقریبا ساده است و اکثر داوطلبانی که این مبحث را می‌خوانند، می‌توانند به سوالات آن پاسخ دهند.

  • بخش ضبط حرکت و بخش مفهوم:

هر یک از این دو بخش دارای یک سوال در کنکور یعنی هر کدام ۵ درصد هستند. این بخش‌ها بسیار راحت هستند و داوطلبان با خواندن این دو بخش به آسانی می‌توانند ۱۰ درصد در کنکور سراسری کسب کنند.

بیشترین تعداد سوالات عربی کنکور از بخش ترجمه می‌آید. یعنی ۸ سوال از ۲۰ سوال عربی کنکور را بخش ترجمه تشکیل می‌دهد. پس از آن، بیشترین سهم را بخش قواعد عربی با تعداد ۷ سوال دارد. از بخش تحلیل صرفی ۳ سوال در کنکور می‌آید و هر یک از بخش‌های مفهوم و ضبط حرکات تنها یک سوال از بودجه بندی عربی کنکور را تشکیل می‌دهند.

  تحلیل فیزیک کنکور ریاضی ۱۴۰۱

مهم‌ترین مباحث عربی کنکور

مهم ترین مباحث عربی کنکور
مهم ترین مباحث عربی کنکور

از بودجه‌ بندی عربی کنکور این چنین نتیجه می‌گیریم که دو مبحث ترجمه و قواعد مجموعا بیشترین تعداد سوالات عربی کنکور را تشکیل می‌دهند یعنی در مجموع ۷۵ درصد سوالات کنکور از این دو مبحث بسیار مهم مطرح می‌شود. داوطلبانی که قصد دارند در یکی از رشته‌های زیر گروه ۱ گروه انسانی پذیرفته شوند باید حتما این دو بخش را به خوبی مطالعه کنند و به تعداد کافی تست بزنند تا در آن‌ها تسلط پیدا کنند.

سایر مباحث هم راحت‌تر هستند و هم از اهمیت کمتری برخوردارند. داوطلبانی که در بخش قواعد و ترجمه ضعیف هستند و یا این مباحث برای آن‌ها سخت هستند، با مطالعه‌ی سه مبحث راحت تحلیل صرفی، مفهوم و ضبط حرکت می‌توانند به راحتی ۲۵ درصد در عربی کنکور سراسری کسب کنند. اطلاع از بودجه بندی عربی کنکور برای موفقیت لازم است اما کافی نیست. پیشنهاد میکنیم مقاله روش تست زنی عربی را نیز مطالعه کنید.

جمع بندی و نتیجه گیری تمام مباحث مطرح شده در بالا

عربی در زیر گروه ۱ رشته انسانی از دروس بسیار مهم با ضریب ۴ است. آگاهی از بودجه بندی عربی کنکور به داوطلبان کمک می‌کند که برنامه ریزی دقیقی برای درس خواندن داشته باشند. بیشترین تعداد سوالات عربی کنکور از بخش ترجمه و قواعد می‌آید که معادل ۷۵ درصد سوالات کنکور است. برای آن دسته از داوطلبینی که فرصت کافی برای خواندن بخش ترجمه و قواعد ندارند و یا این مباحث برای آن‌ها مشکل است، سه مبحث بسیار ساده‌تر در کنکور وجود دارد که با خواندن آن‌ها و پاسخ دادن به سوالات این مباحث می‌توانند ۲۵ درصد در کنکور سراسری در درس عربی کسب کنند. این مباحث شامل تحلیل صرفی، ضبط حرکت و مفهوم هستند.

درخواست مشاوره اختصاصی

دریافت مشاوره

آموزش عربی شاید در ظاهر کار سختی به نظر برسد اما؛ با روش صحیح مطالعه، برنامه ریزی دقیق و آگاهی از بودجه بندی سوالات، هر داوطلبی می‌تواند به راحتی به سوالات عربی کنکور پاسخ دهد. از همه‌ی این‌ها مهم‌تر، تکرار و تمرین است. چرا که عربی درسی حفظ کردنی و فرار است و اگر مرور نشود به راحتی به فراموشی سپرده می‌شود. استفاده از جعبه لایتنر در حفظ واژگان بسیار مفید است.

به این مقاله امتیاز دهید

4 دیدگاه برای “بودجه بندی عربی کنکور چگونه است؟

  1. احسان امیری گفته:

    سلام …
    رشته انسانی نظام قدیم هستم آخرین کنکوری که شرکت کردم به سال 1388 بر میگرده ، آیا میتونم برا کنکور ریاضی و فنی شرکت کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله بودجه بندی عربی کنکور چگونه است؟

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.