نحوه محاسبه درصد فیزیک کنکور

نحوه محاسبه درصد فیزیک کنکور

نحوه محاسبه درصد فیزیک کنکور به چه شکل است؟ داوطلبان گروه‌های آزمایشی ریاضی و تجربی، درسی مهم دارند که باعث می‌شود رقابت سخت‌تری با سایر داوطلبان کنکور داشته باشند. چرا که درس فیزیک درسی است مفهومی و برای اکثر داوطلبان کنکور خصوصا داوطلبان رشته تجربی درسی است مشکل و وقت‌گیر که با توجه به ضعیف بودن تعداد قابل توجهی از داوطلبان در این درس، رقابت زیادی ایجاد می‌کند. چه بسا داوطلبانی که درصد متوسطی در سایر دروس پاسخ داده‌اند و با درصد بالایی در درس فیزیک، رتبه‌ی خوبی کسب کرده و خود را بالا کشیده‌اند. حال که از اهمیت این درس آگاه شدیم، باید با نحوه محاسبه درصد فیزیک کنکور نیز آگاه شویم.

دانستن نحوه محاسبه درصد، برای داوطلبان مهم است. چرا که بر اساس آن می‌توانند برنامه ریزی کنند که برای به دست آوردن درصد مورد نظرشان باید چند سوال را به صورت صحیح پاسخ دهند. در ادامه‌ی مطلب، به طور مفصل و با ذکر مثال، فرمول و نحوه محاسبه درصد فیزیک کنکور بر اساس تعداد پاسخ گویی صحیح یا غلط به سوالات و یا عدم پاسخگویی به سوالات درس فیزیک کنکور را بررسی می‌کنیم.

نحوه محاسبه درصد فیزیک کنکور

حتما برای شما هم پیش آمده است که در منزل شروع به تست زنی کرده باشید و بخواهید پس از آزمونی که از خود گرفته‌اید، درصد پاسخ گویی خود را محاسبه کنید. فیزیک، از دروسی است که برای تسلط در آن درس حتما باید مرور و تمرین بسیاری داشته باشید. برای تمرین و تکرار، حتما باید در فواصل زمانی منظم و تعیین شده‌ای انواع تست‌ها را بزنید. این تست‌ها شامل تست‌های تألیفی و طبقه بندی کنکور سال‌های اخیر می‌شوند.

نحوه محاسبه درصد فیزیک کنکور 1402

فرض کنید که شما یک مبحث از آموزش فیزیک کنکور مثلا مبحث حرکت و نیرو را خوانده‌اید و تست‌های تألیفی مربوط به آن را نیز پاسخ داده‌اید. برای تعیین میزان تسلط و یادگیری مطالب خوانده شده، باید درصد گیری کنید. نحوه محاسبه درصد فیزیک کنکور، فرمول ساده‌ای دارد.

فرمول محاسبه درصد فیزیک در کنکور

برای نحوه محاسبه درصد فیزیک کنکور، ابتدا باید تعداد پاسخ‌های صحیح، تعداد پاسخ‌های غلط و تعداد سوالاتی که به آن‌ها پاسخ نداده‌اید را از هم تفکیک کنید. همان‌طور که می‌دانید، تمام دروس در کنکور سراسری برای تمامی گروه‌های آزمایشی، دارای نمره‌ی منفی هستند. بنابراین؛ بهتر است به سوالاتی که جواب آن‌ها را نمی‌دانید یا در جواب درست آن‌ها شک دارید و مطمئن نیستید، به صورت شانسی پاسخ ندهید.

پس از تفکیک تعداد سوالاتی که به آن‌ها پاسخ صحیح داده‌اید، این تعداد را ضرب در ۳ کنید. سپس، تعداد تست‌های فیزیکی که به آن‌ها پاسخ غلط داده‌اید از این تعداد به دست آمده کم کنید. عددی که از این تفریق به دست می‌آورید را بر ۳ برابر تعداد کل سوالاتی که حل کرده‌اید، تقسیم کنید. حال عدد به دست آمده را در ۱۰۰ ضرب کنید. عدد نهایی به دست آمده، درصد فیزیک شما در آن مبحث خاص را تشکیل می‌دهد. این فرمول و نحوه محاسبه درصد فیزیک کنکور، برای تمام تست‌های فیزیکی که می‌زنید و آزمون‌های جامع، کنکور سراسری، تست‌های مبحثی و برای تمامی دروس کنکور مشابه و یکسان است و کاربرد دارد.

فرمول محاسبه درصد فیزیک کنکور

مثال برای محاسبه درصد فیزیک

حال برای فهم بیشتر مطلب عنوان شده و نحوه درصد گیری درس فیزیک کنکور سراسری، مثالی که در بالا ذکر کردیم را بررسی می‌کنیم. فرض کنید که شما از مبحث نیرو و حرکت نوسانی فیزیک، تعداد ۵۰ تست را در زمان تعیین شده‌ای حل کرده‌اید. می‌خواهید بدانید که چند درصد روی مطالب این بحث تسلط دارید. تعداد سوالاتی که به پاسخ آن‌ها صحیح است، ۲۷ سوال، تعداد سوالات غلط، ۳ سوال و تعداد سوالاتی که به آن‌ها پاسخ نداده‌اید، ۲۰ سوال است.
ابتدا ۲۷ را در ۳ ضرب کنید. عدد به دست آمده ۸۱ است. حال ۳ را از ۸۱ کم کنید. عددی که به دست می‌آید ۷۸ است و باید آن را به سه برابر تعداد کل تست‌ها یعنی ۱۵۰ تقسیم و نتیجه را در ۱۰۰ ضرب کنید. نهایتا درصد شما از مبحث حرکت و نیرو که ۵۲ درصد است به دست می‌آید. پس شما به این مبحث تسلط نسبی دارید.

  آموزش و تدریس فیزیک دهم مناسب کنکور

چرا باید تعداد سوالات صحیح در ۳ ضرب شوند؟

علت اینکه در فرمول نحوه محاسبه درصد فیزیک کنکور، تعداد پاسخ‌های صحیح در عدد ۳ ضرب می‌شوند و تعداد سوالات غلط از آن کم می‌شوند این است که ۳ پاسخ اشتباه یکی از پاسخ‌های صحیح شما را حذف می‌کند. این بدان معناست که اگر شما به ۳ سوال فیزیک کنکور پاسخ اشتباه بدهید، علاوه بر اینکه نمره‌ی آن ۳ سوال را نمی‌گیرید، نمره‌ی یکی از سوالاتی که به آن‌ها پاسخ صحیح داده‌اید را نیز از دست می‌دهید.

ما در موسسه آموزشی رادیو اکتیو با کمک اساتید مجرب نسبت به آموزش درس فیزیک برای دو رشته ریاضی و تجربی در ۳ پایه تحصیلی اقدام کرده‌ایم. اگر به دنبال پکیج‌های آموزشی با کیفیت برای آموزش و موفقیت در کنکور فیزیک هستید با انتخاب پایه خود همین الان ویدیو‌های آموزشی مورد نیاز را تهییه کنید.

نکات مهم هنگام محاسبه درصد فیزیک کنکور

یکی از مهمترین نکاتی که باید هنگام محاسبه درصد فیزیک کنکور باید به آن‌ها توجه کنید این است که باید تست‌ها را در زمان استاندارد پاسخ داده باشید. تعداد سوالات فیزیک کنکور برای رشته ریاضی ۴۰ سوال است و مدت زمان پاسخگویی به آن‌ها ۵۰ دقیقه است. تعداد سوالات فیزیک برای رشته تجربی ۳۰ سوال است که مدت زمان پاسخگویی به آن‌ها ۳۷ دقیقه است. حتما باید هنگام تست زنی در منزل هم این زمان بندی را در نظر داشته باشید. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعداد و نحوه طرح سوالات نیز می‌توانید مقاله ” بودجه بندی فیزیک کنکور ” را مطالعه کنید.
نکته مهم دیگر این است که تا حد ممکن از زدن تست‌هایی که در تعیین پاسخ صحیح آن‌ها مطمئن نیستید اجتناب کنید. پاسخ‌های اشتباه تاثیر بسیار بد و منفی در درصد فیزیک شما می‌گذارند و حتی در نمره‌ی کل و رتبه‌ی شما نیز تأثیر منفی خواهند گذاشت. حتی سوالاتی که در جواب آن‌ها شک دارید را نیز سفید باقی بگذارید و پاسخ ندهید.

درخواست مشاوره اختصاصی

دریافت مشاوره

نتیجه گیری کلی و جمع بندی مطالب

فیزیک کنکور درسی مهم و سرنوشت ساز برای تمام داوطلبان رشته‌های ریاضی و تجربی است و نحوه محاسبه درصد فیزیک کنکور نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای محاسبه درصد فیزیک کنکور کافی است تعداد پاسخ‌های صحیح، اشتباه و سفید را محاسبه کرده، سپس تعداد پاسخ‌های صحیح را در عدد ۳ ضرب کنید. آن‌گاه عدد به دست آمده را منهای تعداد سوالاتی که پاسخ اشتباه داده‌اید کنید. پس از آن، عدد به دست آمده را بر ۳ برابر تعداد کل سوالات تقسیم کرده و در نهایت در عدد ۱۰۰ ضرب نمایید. این عدد نهایی، درصد فیزیک کنکور شماست. حتما عنصر زمان را برای پاسخ دادن به تست‌های فیزیک و درصد گیری مد نظر داشته باشید.

به این مقاله امتیاز دهید

6 دیدگاه برای “نحوه محاسبه درصد فیزیک کنکور

 1. صادق جلالی گفته:

  از ۱۰۰ درصد اون ۴۰ درصد نهایی که تاثیر قطعی داره ، فقط نمره امتحان های نهایی (خرداد ماه) درش تاثیر داره درسته ؟ معدل کل دوازدهم یا دی ماه حساب نمیشه و تاثیری نداره درسته؟

 2. حبیب سبزواری گفته:

  سلام اگه دوازدهم باشیم و دهم و زیاد بلد نباشیم باید دهم و یازدهم و چیکار کنیم میوفته پنجشنبه و جمعه ؟
  یا اگه تو هفته میوفته چه دروسی میوفته؟

 3. غلامرضا کرمانی گفته:

  سلام وقت بخیر
  گفته بودین اوایل مهر ماه میتونیم سفارش بدیم قید نامه رو الان آخرای مهرماه هستیم هنوزم حاضر نشده؟

 4. غلامحسین احمدی گفته:

  سلام .من نهمم و به مهندسی معماری خیلی علاقه دارم .میخاستم نظر کلی تون رو درباره ی مهندس معماری طراحی ساختمون و.. بدونم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله نحوه محاسبه درصد فیزیک کنکور

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.