تحلیل زیست کنکور تجربی ۱۴۰۱

تحلیل زیست کنکور تجربی ۱۴۰۱

تحلیل زیست کنکور تجربی ۱۴۰۱؛ مهمترین درس اختصاصی برای داوطلبان گروه آزمایشی رشته تجربی درس زیست شناسی است که داوطلبان بسیاری در آن ضعف دارند و نمی‌توانند به تست‌های آن در جلسه‌ی کنکور سراسری به خوبی پاسخ دادند. برخلاف تصور بسیاری از داوطلبان، زیست شناسی به هیچ عنوان درسی حفظی نیست بلکه؛ کاملا مفهومی است و مطالب آن به هم مرتبط هستند. سوالات چالشی و ترکیبی زیادی سالانه در کنکور تجربی از درس زیست شناسی مطرح می‌شود که ذهن داوطلبان را به چالش می‌کشد و نمی‌توانند در انتخاب گزینه‌ی صحیح موفق باشند.

پیچیدگی‌هایی که در تست‌های این درس وجود دارد، باعث می‌شود که تبدیل به یکی از سخت‌ترین دروس اختصاصی برای داوطلبان باشد و در عین حال مهمترین دروس اختصاصی داوطلبان گروه تجربی نیز به حساب می‌آید. ضریب درس زیست شناسی برای اکثر زیر گروه‌های گروه تجربی ۴ است.

اهمیت تحلیل زیست کنکور تجربی دی ماه

یکی از گام‌هایی که به شما کمک می‌کند بتوانید زیست شناسی کنکور ۱۴۰۲ را بهتر پاسخ دهید، این است که تحلیل زیست شناسی کنکور ۱۴۰۱ تجربی را با دقت مطالعه کرده و با نحوه سوالات و بودجه بندی آن کاملا آشنا باشید. با این کار شما می‌توانید برنامه‌ریزی دقیق‌تری جهت مطالعه برای کنکور ۱۴۰۲ در درس زیست شناسی داشته باشید و مطالب این درس بسیار چالشی را به خوبی فرا بگیرید. با توجه به ترکیبی بودن سوالات و تفهیمی بودن درس زیست شناسی، آگاهی از نحوه‌ی سوالات کنکور ۱۴۰۱ برای داوطلبان ۱۴۰۲ مفید خواهد بود. آن‌ها می‌توانند ارتباط بین مطالب را بهتر درک کنند و شیوه‌های مطالعه خود را بر اساس کنکور ۱۴۰۱ هماهنگ کنند.

همچنین بخوانید: تحلیل شیمی کنکور تجربی ۱۴۰۱

نحوه سوالات زیست شناسی کنکور ۱۴٠۱

یکی از قدم‌ها در تحلیل زیست کنکور تجربی ۱۴۰۱ بررسی تعداد سوالات مباحث است. زیست شناسی موثر‌ترین درس تخصصی برای داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی است. این درس در کنکور سراسری ۱۴٠۱ شامل ۵۰ سوال بود و مدت زمان پاسخگویی به سوالات ۳۶ دقیقه در نظر گرفته شده بود. با توجه به زمان کمی که برای تعداد بسیار زیاد سوالات زیست شناسی در کنکور سراسری در نظر گرفته شده است، داوطلبان ضعیف که روی مطالب اشراف ندارند، زمان کافی برای پاسخگویی به سوالات آن ندارند. بنابراین؛ باید تسلط بسیار زیادی روی مطالب داشته باشند تا بتوانند با سرعت بیشتری به سوالات پاسخ دهند.

دومین گام در تحلیل زیست کنکور تجربی ۱۴۰۱ بررسی سطح دشواری سوالات است. سطح سوالات زیست شناسی کنکور ۱۴۰۱ نسبت به دو سال قبل از آن متوسط بوده و در حد انتظارات داوطلبان بوده است. مانند سال‌های گذشته، سوالات زیست شناسی کنکور ۱۴۰۱ نیز ترکیبی مطرح شده بود. اما؛ چندان هم مشکل به حساب نمی‌آمد. با وجود متوسط بودن اکثر سوالات زیست شناسی بازه‌ی سوالات از آسان تا سخت مطرح شده بود. سوالات زیست شناسی کنکور ۱۴۰۱ عجیب و غریب و دور از ذهن نبودند و داوطلبان با سطح متوسطه می‌توانستند بر اساس مطالعه و دانش خود و با توجه به سطح علمی خود درصدی را در این درس کسب کنند.

  نحوه خواندن حسابان برای کنکور

تحلیل زیست کنکور تجربی ۱۴٠۱

از نظر سطح دشواری سوالات زیست شناسی کنکور تجربی ۱۴۰۱ می‌توان گفت که ۳۰ درصد مجموع کل سوالات زیست کنکور تجربی ۱۴۰۱ ساده بودند یعنی داوطلبان می‌توانستند به راحتی در درس زیست شناسی ۳۰ درصد به دست بیاورند. ۴۱ درصد از سوالات نیز متوسط ارزیابی شده‌اند که در مجموع ۷۱ درصد سوالات برای داوطلبان رشته تجربی در درس زیست شناسی ساده و متوسط بودند و داوطلبان سطح ضعیف و متوسط نیز می‌توانستند به این سوالات پاسخ دهند. اما؛ ۲۹ درصد سوالات زیست کنکور ۱۴۰۱ تجربی جزو سوالات سخت به حساب می‌آیند و تنها داوطلبان قوی که آموزش زیست بهتری داشتند، می‌توانستند به آنها پاسخ دهند.

تحلیل سوالات چالشی زیست کنکور ۱۴۰۱

سوالات چالشی زیست کنکور ۱۴۰۱ کمتر از سال‌های قبل بود و اکثر سوالاتی که از این کتاب طراحی شده بود به متن کتاب درسی بسیار شباهت داشت. بنابراین؛ داوطلبانی که اولویت برنامه ریزی خود را مطالعه‌ی کتاب درسی، متن آن و شکل‌های آن قرار داده بودند می‌توانستند به راحتی موفق شوند درصد خوبی به دست بباورند. هریک از داوطلبانی که موفق به کسب درصد خوبی در درس زیست شناسی کنکور ۱۴۰۱ تجربی نشدند، مغلوب شرایط جلسه کنکور شده و با توجه به کمبود وقت و استرس موجود در جلسه کنکور نتوانستند از تمام توانایی‌های خود استفاده کنند و یا داوطلبانی در این کنکور موفق نبودند که تسلط کافی بر مطالب نداشته و بین گزینه‌ها مردد می‌شدند. در حالی که سطح سوالات طوری بود که قابل پاسخگویی بودند.

با توجه به ترکیبی بودن سوالات زیست کنکور ۱۴۰۱ نمی‌توان به طور دقیق گفت که بودجه بندی این درس به چه صورت است و از چه فصلی یا چه مبحثی چند سوال در کنکور ۱۴۰۱ آمده است. چرا که سوالات ترکیبی از چند مبحث به هم مرتبط بوده و نمی‌توان به طور دقیق مبحث خاصی را برای طرح سوالات پیشنهاد کرد. به همین دلیل اگر شیوه خواندن زیست را نمی‌دانید، می‌توانید مقاله ” شیوه مطالعه زیست کنکور ” را مطالعه کنید.

  مباحث ساده فیزیک برای کنکور تجربی

در هنگام مطالعه‌ی زیست شناسی توجه به تمام پایه‌ها از اهمیت برخوردار است. چرا که ارزش هر یک از پایه ها در کنکور تقریباً یکسان است و شما با ندانستن مطالب یکی از پایه‌ها، در پاسخ دادن به سوالات مرتبط با سایر پایه‌ها دچار مشکل خواهیم شد. چرا که مطالب زیست شناسی منفک و جدا از هم نیستند. برای این منظور می توانید از بسته‌های آموزشی رادیو اکتیو استفاده کنید.

 

جمع بندی و نتیجه گیری

سوالات و تحلیل زیست کنکور تجربی ۱۴۰۱ تجربی مانند کنکور سال‌های پیش، از نوع ترکیبی بودند. اما؛ از درجه سختی متوسطی برخوردار بودند. یعنی داوطلبان متوسط و ضعیف نیز می‌توانستند در صدی متناسب با سطح علمی خود کسب کنند. اکثر سوالات از متن کتاب درسی به صورت مستقیم طراحی شده بودند و چالش و پیچیدگی خاصی مانند سال‌های پیش نداشتند. بنابراین؛ انتظار می‌رفت که داوطلبان بتوانند با اندکی مطالعه به سوالات آنان پاسخ دهند. اما؛ شرایط استرس سر جلسه کنکور به بعضی از داوطلبان غلبه کرده و نتوانستند نتیجه دلخواه خود را بگیرند.

اهمیت درس زیست شناسی برای تمام زیر گروه‌های رشته‌ی تجربی بر کسی پوشیده نیست و در حقیقت این درس، اصلی‌ترین درس برای داوطلبان است. با تحلیل صحیح آزمون سال‌های پیش داوطلبان می‌توانند در آزمون کنکور سراسری پیش رو، موفق‌تر عمل کنند.

مشاوره اختصاصی
دریافت مشاوره

داوطلبانی که تحلیل کنکور سال‌های پیش را مطالعه می‌کنند با دید بازتری اقدام به برنامه ریزی تحصیلی می‌کنند و تمام نکات مهم را در نظر گرفته و در برنامه خود می‌گنجانند. این داوطلبان با درجه سختی و بودجه بندی سوالات آشنایی بیشتری دارند. البته؛ برای درس زیست شناسی استثناءهایی هم وجود دارد و داوطلبان با تحلیل آزمون سال‌های پیش نیز نمی‌توانند از بودجه بندی دقیق مباحث و فصل‌هاب آن آگاه باشند. چرا که سوالات این درس ترکیبی از چند مببحث مختلف است.

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله تحلیل زیست کنکور تجربی ۱۴۰۱

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.