تاثیر سوابق در طرح اصلاح سنجش و پذیرش در دانشگاه‌ها

تاثیر سوابق در طرح اصلاح سنجش و پذیرش در دانشگاه_ها

تاثیر سوابق تحصیلی در طرح اصلاح سنجش و پذیرش در دانشگاه‌ها؛ تحصیلی با وجود اینکه تغییرات بسیاری در کنکور امسال انجام شده است؛ از جمله حذف کردن دروس عمومی، تاثیر مستیم سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو و دو مرحله‌ای شدن کنکور، باز هم بسیاری از داوطلبان دغدغه قبولی در کنکور سراسری را دارند.

اصلاح سنجش و پذیرش در دانشگاه‌ها

این تغییرات با نام طرح اصلاح سنجش و پذیرش در دانشگاه‌ها در خرداد ماه ۱۴۰۱ در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد. طبق طرح اصلاح سنجش و پذیرش در دانشگاه‌ها تاثیر سوابق تحصیلی سه سال آخر دبیرستان در کنکور چشمگیرتر از قبل شد و به ۴۰ تا ۶٠ درصد طی ۵ سال آینده، افزایش پیدا کرد.

این تأثیر به ترتیب در کنکور ۱۴۰۲ طبق سوابق تحصیلی پایه دوازدهم، در کنکور ۱۴۰۳ طبق سوابق تحصیلی پایه دوازدهم، در کنکور ۱۴۰۴ طبق سوابق تحصیلی یازدهم و دوازدهم و در کنکور ۱۴۰۵ طبق سوابق تحصیلی پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم صورت خواهد گرفت. هدف از تصویب و اجرای این طرح، اصلاح سیاست‌های آموزشی و تامین عدالت آموزشی در راستای ایجاد یک فرصت برابر برای تمام دانش آموزان علی‌الخصوص دانش آموزان مناطق محروم در ورود به رشته‌های پرطرفدار دانشگاهی بوده است.

این طرح با استقبال عمومی روبرو نشد!

اما؛ این طرح با استقبال عمومی روبرو نشد و حتی تشکل‌هایی در نامه‌هایی به این موضوع تاکید کردند که این مصوبه نقض آشکار برابری فرصت‌ها برای تمام افراد جامعه است! برخی از تشکل‌ها و انجمن‌های علمی نیز این مصوبه را موجب ارتقاء وضعیت برخی از دروس عنوان کردند.

بسیاری از داوطلبان کنکور سراسری ۱۴۰۲ پس از برگزاری مرحله اول کنکور ۱۴۰۲ در دی ماه امسال، به نحوه برگزاری کنکور در زمستان و عدم اطمینان به آزمون‌های پایان سال مقطع دوازدهم انتقاد کردند. آنها از حذف دروس عمومی ابراز رضایت کردند. اما؛ از عدم تعیین تکلیف سهمیه‌ها انتقاد کردند. همچنین؛ دسته‌ای از این داوطلبان، عدم رضایت خود را از سهم زیاد سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه‌ها مطرح کردند.

  احتمال برگزاری کنکور الکترونیکی در سال ۱۴۰۲

نظرات در ارتباط با نحوه برگزاری کنکور

پیش‌ بینی می‌شد که با این تغییرات اساسی در نحوه برگزاری کنکور، تمام منتقدین کنکور، داوطلبان، مشاوران تحصیلی و والدین از این تغییرات ابراز رضایت کنند. اما؛ برخی به نابرابری عدالت تحصیلی، عدم دسترسی برخی داوطلبان به کلاس‌های کنکور و برگزاری کنکور در فصل زمستان انتقاد کردند! برخی از صاحب نظران و دانش آموزان نیز از حذف دروس عمومی ابراز رضایت کرده و اعلام کردند که با این تغییر اساسی، داوطلبان وقت بیشتری برای دروس اختصاصی خود دارند و می‌توانند با تقویت دروس سختی مانند ریاضی نتایج بهتری در این دروس کسب کنند.

همچنین؛ در کنکور دی ماه ۱۴۰۱ با قطع سراسری اینترنت علی الخصوص در مناطقی که دارای حوزه‌های امتحانی بودند، خطر تقلب و درز سوالات به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرده و به صفر نزدیک شد. این یکی از تغییرات مثبتی بود که در کنکور ۱۴۰۲ اعمال شد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله تاثیر سوابق در طرح اصلاح سنجش و پذیرش در دانشگاه‌ها

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.