نحوه مطالعه هندسه برای کنکور

خواندن درس هندسه برای کنکور

اصولی‌ترین نحوه مطالعه هندسه برای کنکور؛ هندسه، یکی از دروس رشته ریاضی برای کنکور است که ارزش و اهمیت آن طی چند سال اخیر چندین برابر شده است. بسیاری از داوطلبان از این درس مهم می‌ترسند و از زدن تست‌های آن به شدت فراری هستند. برای تغییر این حالت به یک حس مثبت و گرفتن نتیجه‌ی مطلوب در درس هندسه در کنکور، باید نحوه مطالعه هندسه برای کنکور را بلد باشید.

نحوه مطالعه هندسه برای کنکور

برای مطالعه هندسه کنکور، باید حتما از بودجه‌بندی آن آگاه باشید. این آگاهی به شما امکان خواهد داد که بتوانید تمرکز بیشتری روی بخش‌های مهم‌تر بگذارید و با حل تست‌های آن مبحث، تسلط کافی روی مطالب آن بدست بیاورید. مباحث مهم هندسه شامل: ترکیبیات، نظریه‌ی اعداد، دایره، ماتریس، مقاطع مخروطی و مبانی ریاضیات می‌شوند. شما دانش آموزان عزیز می‌توانید تمامی این مباحث را در بخش آموزش هندسه موسسه آموزشی رادیو اکتیو آموزش ببینید.

انواع داوطلب و انواع سؤالات درس هندسه

در هنگام مطالعه هندسه برای کنکور، دو نوع مختلف داوطلب وجود دارند و روش مطالعه هندسه برای هر یک از این داوطلبان متفاوت است.

انواع داوطلبان در نحوه مطالعه هندسه برای کنکور

 • دسته اول: داوطلبانی هستند که قضیه‌های هندسه را به روش حفظی یاد می‌گیرند. این دسته از افراد نیازمند تکرار و مرور مکرر و زیاد هستند تا مطالب و قضیه‌ها را به خاطر بسپارند.مطالعه هندسه برای کنکور
 • دسته دوم: داوطلبانی هستند که قضیه‌های هندسه را از طریق مفهومی و اثبات فرا می‌گیرند. این افراد برای درک بهتر و عمیق‌تر مفاهیم، نیاز به حل تست‌های فراوان و منظم دارند.

همان‌طور که داوطلبان شیوه‌های متفاوتی برای خود دارند، سؤالات هندسه کنکور نیز متفاوت هستند. این سؤالات شامل سه دسته زیر می‌شوند.

انواع سوالات تاثیر گذار بر نحوه مطالعه هندسه برای کنکور

 1. سؤالاتی که برای پاسخگویی به خلاقیت ذهنی داوطلب نیاز دارند: در این نوع سؤالات، دقت به صورت سؤال بسیار مهم است. کلمات مشترک هر سؤال را به خوبی به خاطر بسپارید تا راه حل‌های مناسب را پیدا کنید.
 2. سؤالاتی که پاسخگویی به آن‌ها مستلزم رسم شکل است: برای بدست آوردن سرعت و مهارت در حل این سؤالات، باید سؤالات تشریحی زیادی حل کنید.
 3. سؤالاتی که از طریق فرمول حل می‌شوند: اگر بخواهید تمام فرمول‌های هندسه را حفظ کنید، به مشکل برخواهید خورد. این کار بسیار مشکل است. اما با یادگیری فرمول‌ها از طریق اثبات و به صورت مفهومی می‌توانید به سؤالات هندسه برای کنکور به راحتی پاسخ دهید.

هر آنچه که باید درباره هندسه در کنکور را بدانید: کنکور هندسه

چگونه هندسه را برای کنکور مطالعه کنیم؟

برای مطالعه هندسه کنکور تمام مراحل زیر را انجام دهید تا به نتیجه‌ی مطلوب در کنکور برسید.

 • هندسه، درسی است که دارای تمام بخش‌های مفهومی، حفظی و حل مسئله می‌شود. بنابراین؛ می‌توانید در مرحله‌ی اول نحوه مطالعه هندسه برای کنکور، با روخوانی کردن مطالب یک دید جامع از مطالب در ذهن داشته باشید.چگونه هندسه را برای کنکور مطالعه کنیم؟
 • از حل تمرین‌های کتاب درسی و سؤالات تشریحی در چگونگی مطالعه هندسه برای کنکور غافل نشوید. برای مهارت در سؤالات تستی، ابتدا باید به سؤالات تشریحی تسلط داشته باشید.
 • گام بعدی حل تست‌های آموزشی است. تست‌های آموزشی همان‌طور که از نامشان پیداست، بدون در نظر گرفتن محدودیت زمان انجام می‌شوند تا داوطلب نکات پر تکرار و انحرافی سؤالات را به خوبی یاد بگیرد.
 • افزایش تدریجی تعداد تست‌هایی که می‌زنید به شما در تسلط بیشتر کمک می‌کند. مهم‌ترین و مؤثرترین راه برای تسلط در درس هندسه، تکرار و تمرین و تست زنی است.
 • مرحله‌ی آخر مطالعه هندسه برای کنکور این است که تست‌های زمان‌دار بزنید. حل تست‌ با در نظر گرفتن محدودیت زمان، به شما کمک می‌کند که علاوه بر تسلط لازم، سرعت کافی نیز در جلسه کنکور داشته باشد.

نحوه مطالعه قضیه‌های هندسه کنکوری

داوطلبانی که قضیه‌های هندسه را حفظ می‌کنند، با این کار نمی‌توانند تمام قضیه‌ها را حفظ کنند. اما؛ بخش زیادی از آن‌ها را حفظ خواهند کرد. اگر شما از این دسته داوطلبان هستید، اول قضیه‌ها را روخوانی کنید و سپس آن‌ها را روی برگه یادداشت کنید. اگر هنگام حل تمرین‌ها و یا تست‌زنی، قضیه‌ها را فراموش کردید اصلا نگران نشوید. شما می‌توانید در مراحل اولیه‌ی تمرین نگاهی به قضیه‌ها بیاندازید تا به مرور زمان ملکه‌ی ذهنتان شوند.

  نحوه جمع بندی فیزیک کنکور

اگر از آن دسته داوطلبانی هستید که با حفظیات مشکل دارید و نمی‌توانید قضایا را حفظ کنید، قضیه‌ها را باید مفهومی و از طریق اثبات یاد بگیرید. ممکن است روش‌های اثبات را بلد نباشید. در این هنگام می‌توانید از کتاب‌های کمک درسی یا کلاس‌های حضوری و آنلاین کمک بگیرید. پس از فراگیری روش اثبات قضیه‌ها، با تکرار و تمرین و مرور به آن‌ها تسلط پیدا خواهید کرد.

در نظر داشته باشید که هندسه درسی است که تعداد تست‌های پرتکرار آن در کنکور سال‌های مختلف زیاد است. بنابراین؛ درسی بسیار نمره آور است. همچنین؛ به تناسب حجم مطالب و کتاب درسی آن، تعداد قابل توجهی تست از این درس در کنکور می‌آیند که باز هم به نفع داوطلب است.

رمز موفقیت در درس هندسه، صبر و حوصله هنگام خواندن، حل تست‌ها و تمارین آن و در کل داشتن برنامه دقیق برای پاسخ به پرسش چگونه هندسه را مطالعه کنیم است. این درس چه در مرحله‌ی یادگیری و چه در مرحله‌ی حل تمرین زمان زیادی نیاز دارد و با عجله کردن نمی‌توانید به نتیجه‌ی دلخواه برسید. حل تعداد زیادی سؤال تشریحی و تست برای تسلط‌ به مطالب لازم است.

فراموش نکنید که استرس و دید منفی نسبت به این درس به نحوه‌ی پاسخگویی شما لطمه خواهد زد و حتی اگر تمرین هم داشته باشید ممکن است نتوانید از تمام توان خود در جلسه‌ی کنکور بهره بگیرید.

مطالعه هندسه کنکور با رادیو اکتیو

هندسه، درسی بسیار نمره آور و شیرین است که با آشنایی با نحوه خواندن آن و ذهنیت مثبت نسبت به این درس، می‌توانید درصد قابل قبولی در کنکور سراسری کسب کنید. برای خواندن هندسه کنکور ابتدا باید بدانید از داوطلبانی هستید که قضیه‌ها را حفظ می‌کنند یا جزو داوطلبانی هستید که از طریق اثبات قضایا به جواب می‌رسند. در نحوه مطالعه هندسه برای کنکور، مرحله‌ی اول روخوانی مطالب درسی است. سپس باید به حل تمرین‌های کتاب بپردازید تا در مطالب تشریحی تسلط نسبی به دست آورید. پس از آن، تست‌های آموزشی بزنید و به مرور تعداد تست‌های هر نوبت را افزایش دهید. در مرحله آخر مطالعه، تست‌های زمان‌دار بزنید تا بتوانید سرعت کافی نیز به دست بیاورید.

دریافت مشاوره

هندسه، علاوه بر فرمول و مسئله، به خلاقیت ذهنی و رسم شکل نیز مربوط می‌شود. سؤالات درباره هندسه در کنکور پر تکرار هستند. سعی کنید با تکرار و تمرین و صبر و حوصله‌ی زیاد، وقت کافی برای یادگیری اصولی این درس اختصاص دهید. علاوه بر همه‌ی این‌ها، آمادگی روانی داوطلب نیز بسیار مهم است و داوطلب حتما باید با دید مثبت و حس خوب و در کمال آرامش مشغول خواندن و یادگیری هندسه شود.

به این مقاله امتیاز دهید

4 دیدگاه برای “نحوه مطالعه هندسه برای کنکور

 1. احسان علامه گفته:

  راهنمایی که بابت نحوه مطالعه هندسه برای کنکور ارائه کردید کامل بود. به نظرم این روش‌ها فقط برای کتاب درسی هستش!

  • رادیو اکتیو گفته:

   سلام دانش آموز عزیز؛ ببین اینکه از ویدیو آموزشی استفاده کنی خودش یک کمک به مطالعه درس هست و فرقی در نحوه مطالعه ایجاد نمیکنه.
   اگر میخوای آموزش‌های ما رو ببینی یه سر به فروشگاه ما بزن.
   >> پکیج های آموزشی

 2. قربانعلی نجفی گفته:

  از ۱۰۰ درصد اون ۴۰ درصد نهایی که تاثیر قطعی داره ، فقط نمره امتحان های نهایی (خرداد ماه) درش تاثیر داره درسته ؟ معدل کل دوازدهم یا دی ماه حساب نمیشه و تاثیری نداره درسته؟

 3. بهروز صدیق گفته:

  سلام من دی وی های حرف اخرروباموسسه های دیگه بررسی کردم بچه هابخداحرف اخربهتره اشتباه نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله نحوه مطالعه هندسه برای کنکور

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.