سهمیه ویژه داوطلبان زلزله زده خوی

سهمیه ویژه داوطلبان زلزله زده خوی؛ به نقل از خبرگزاری مهر، عبدالرسول پور عباس، ریاست محترم سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام کرد که داوطلبانی که در زلزله‌ی خوی دچار آسیب شده‌اند، به علت بروز مشکلات پیش روی آن‌ها و توجه ویژه رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، برای این دسته از داوطلبان سهمیه ویژه‌ای اختصاص پیدا خواهد کرد.

پور عباس اعلام کرد کلیه‌ی داوطلبانی که دچار بلایای طبیعی زلزله شوند، حداکثر به آن داوطلبان ۵ درصد مازاد بر ظرفیت دوره روزانه دانشگاه‌های واقع شده در آن منطقه، سهمیه تعلق خواهد گرفت. این بار اولی نیست که سهمیه زلزله به داوطلبان تعلق می‌گیرد. پیش از این نیز در سال ۹۶ به شهرستان‌های زلزله زده‌ی استان کرمانشاه در پی زلزله‌ی سرپل ذهاب سهمیه پنج درصدی کنکور تعلق گرفته بود.

سهمیه ویژه داوطلبان زلزله زده خوی

به گفته‌ی معاون وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ علاوه بر این تسهیلاتی که برای زلزله زدگان با عنوان سهمیه مناطق زلزله زده در نظر گرفته شده است، در صورت عدم وجود رشته در آن مناطق، در دانشگاه‌های استان‌های همجوار با مناطق زلزله زده در رشته‌های مورد تقاضای استانداری‌ها حداکثر به مدت ۳ سال و با اخذ تعهد خدمت به میزان ۲ برابر مدت تحصیل سهمیه اختصاص پیدا خواهد کرد.

پور عباس تصریح کرد که این مصوبه در شورای سنجش:

آموزش کشور و پذیرش دانشجو به صورت نهایی در آمده و داوطلبان آزمون سراسری ۱۴۰۲ برای ورود به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در شهرهای بخش‌هایی که دچار زلزله شده‌اند می‌توانند از این مزایا برخوردار شوند. عبدالرسول پور عباس؛ رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تصریح کرد جزئیات سهمیه‌ای که به زلزله زدگان مناطق زلزله زده‌ی خوی تعلق گرفته است، متعاقباً در دفترچه شماره ۲ آزمون سراسری در هنگام انتخاب رشته کنکور سراسری به انتشار خواهد رسید.

این مصوبه برای وقوع بلایای طبیعی از جمله سیل و زلزله در مناطقی که دچار تنش و بحران و ضررهای جانی و مالی شده‌اند برای داوطلبانی که ممکن است از ادامه تحصیل باز بمانند تصویب شده است. این امر به منظور گسترش عدالت آموزشی و حمایت از زلزله زدگان صورت گرفته است. اما؛ بسیاری از داوطلبان از این سهمیه اطلاعات کافی در دسترس ندارند و متاسفانه فرصت استفاده از آن را از دست می‌دهند.

  بررسی طرح یک فوریتی تغییرات کنکور

مدت زمان استفاده از این سهمیه چقدر است؟

مدت زمان استفاده از سهمیه‌ی مناطق زلزله زده برای داوطلبان زلزله زده خوی در شورای عالی انقلاب فرهنگی برای مدت ۳ سال به تصویب رسیده است. داوطلبانی که مشمول استفاده از این سهمیه هستند و در زمان وقوع زلزله دچار آسیب جانی و مالی شده‌اند، ضرورت دارد که قبل از انتخاب رشته، گواهی مربوط به زلزله زدگان را از فرمانداری محل حادثه دریافت کرده و در هنگام انتخاب رشته، گزینه‌ی مربوط به استفاده از این سهمیه را حتما انتخاب نمایند. در غیر اینصورت سهمیه برای ایشان اعمال نخواهد شد.

از دانشگاه‌های تهران، ظرفیتی به داوطلبان زلزله‌ زده اختصاص داده نخواهد شد و ظرفیت اختصاص داده شده تنها به مربوط به خود مناطق زلزله زده است. در صورتی که داوطلبان پیش از برگزاری کنکور ۱۴۰۲ گواهی مربوط به زلزله زدگان را از فرمانداری محل سکونت خود در منطقه زلزله زده دریافت کرده و آن را به تایید فرمانداری رسانده باشند، چنان که در آزمون ۱۴۰۲ پذیرفته نشوند، می‌توانند ۲ سال بعد نیز بدون گرفتن تاییدیه جدید با همان تاییدیه قبلی در کنکور سراسری شرکت کنند. در صورتی که پس از قبولی مشخص شود گواهی اخذ شده مورد تایید فرمانداری منطقه زلزله‌ زده نیست، قبولی  داوطلب باطل خواهد شد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله سهمیه ویژه داوطلبان زلزله زده خوی

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.