همه چیز درباره فیزیک در کنکور هنر ۱۴۰۲

فیزیک در کنکور هنر ۱۴۰۲؛ داوطلبان تمام گروه‌های آزمایشی علاوه بر گروه آزمایشی خود می‌توانند در کنکور گروه آزمایشی هنر نیز شرکت کنند. البته بسیاری از داوطلبانی که در کنکور هنر شرکت می‌کنند در هیچ یک از کنکورهای آزمایشی دیگر شرکت نمی‌کنند و به طور اختصاصی و منحصراً برای کنکور هنر خود را آماده می‌کند. این دسته از داوطلبان باید حتماً بدانند که چه دروسی برای قبولی در کنکور هنر از اهمیت ویژه برخوردار است. شاید اکثر داوطلبان کنکور هنر ۱۴۰۲ تاثیر درس فیزیک در قبولی کنکور را نادیده بگیرند اما؛ باید بدانید که فیزیک درسی بسیار مهم است و در صورت پاسخگویی مناسب به تست‌های آن در کنکور هنر می‌توانید رتبه بهتری کسب کنید.

درس فیزیک در رشته هنر

این درس برای اکثر داوطلبان رشته هنر درسی بسیار مشکل به حساب می‌آید چرا که یک درس تفهیمی است و با درس‌های دیگری که آنها مطالعه می‌کنند، سنخیت چندانی ندارد. بنابراین؛ اگر داوطلبی بتواند درس فیزیک را با درصد بالایی در کنکور هنر پاسخ دهد، می‌تواند انتظار رتبه بهتری نسبت به رقبای خود داشته باشد.

سوالات فیزیک در کنکور رشته هنر
سوالات فیزیک در کنکور رشته هنر

در کنکور هنر درسی به نام درک عمومی ریاضی و فیزیک وجود دارد. این درس، دومین درس در دفترچه اختصاصی کنکور هنر است. با توجه به اینکه این درس درسی بسیار ساده است، داوطلبان کنکور هنر می‌توانند با اندکی مطالعه، درصد بالایی در این درس پاسخ داده و رتبه خوبی را کسب کنند. اما؛ همانطور که گفتیم این درس برای برخی از داوطلبان نیز مشکل است. ضریب این درس در زیر گروه ۲ برای طراحی صنعتی ۳ است و ضریبی تقریبا بالا به حساب می‌آید.

حال ممکن است؛ این شبهه به وجود بیاید که درس درک عمومی ریاضی و فیزیک برای داوطلبان هنر تنها برای رشته طراحی صنعتی از اهمیت برخوردار است و برای سایر رشته‌ها مهم نیست. اما این باور کاملا اشتباه است. یعنی اگر شما به عنوان داوطلب کنکور هنر ۱۴۰۲ بخواهید در هر یک از رشته‌های کنکور هنر ادامه تحصیل دهید، حتماً باید درک عمومی ریاضی و فیزیک خود را بالا بزنید.

درصد درک عمومی ریاضی و فیزیک در کنکور هنر برای داوطلبان رشته ریاضی و تجربی که به عنوان رشته شناور در کنکور هنر شرکت می‌کنند، درصد قابل توجه و بالایی است و آنها می‌توانند رتبه خود را با کمک این درس جابجا کنند. اما؛ داوطلبانی که تنها در گروه هنر شرکت می‌کنند، ممکن است نتوانند به سوالات این درس به خوبی پاسخ بدهند.

همچنین بخوانید درباره: فیزیک کنکور را چگونه بخوانیم؟

سوالات فیزیک در کنکور هنر ۱۴٠۲ از کدام مباحث مطرح می‌شود؟

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چه سوالاتی از فیزیک در کنکور هنر ۱۴۰۲ می‌آیند؟ در حقیقت درست‌تر آن است که بپرسیم چه مباحثی از فیزیک برای کنکور هنر ۱۴۰۲ از اهمیت بیشتری برخوردار هستند؟ پاسخ به این سوال بسیار ساده است. از مباحث فیزیک ۵ سوال در کنکور هنر مطرح می‌شود. این ۵ سوال از مباحثی بسیار ساده و قابل فهم مطرح می‌شوند. این مباحث شامل نور و آینه‌ها و عدسی‌هاست که خود شامل موازد زیر می‌باشد.

نور، تصویر در آینه‌ها، منشور، آینه‌های محدب و آینه‌های مقعر، شکست نور، چشم و معایب آن، میکروسکوپ، تلسکوپ و عدسی‌ها. مبحث دیگر مبحث اندازه گیری هاست که بسیار نیز ساده است. یکی دیگر از مباحث مهم آموزش فیزیک برای کنکور هنر ۱۴۰۲ مبحث نیرو و حرکت است که خود شامل قوانین نیوتن، کار، توان، ماشین، انرژی و بررسی قرقره‌ها می‌شود. مبحث دیگر فشار یعنی ویژگی‌های ماده، خاصیت مویینگی و قانون ارشمیدس و همچنین گرما و ماده یعنی ظرفیت گرمایی، نقطه ذوب و نقطه جوش، تبخیر سطحی و تغییر حالت ماده و همچنین الکتریسیته و مغناطیس که خود شامل الکترواستاتیک، بار الکتریکی، اثر گرمای جریان الکتریکی، مدار های الکتریکی مغناطیسی نوسانی، توان الکتریکی، امواج مکانیکی، شکستن امواج صوت، مشخصات صوت، تشدید امواج الکترومغناطیس و صدای موسیقی؛ سایر مباحث مهم در فیزیک کنکور هنر ۱۴۰۲ هستند.

  هر آنچه که باید درباره کنکور شیمی بدانید

فیزیک در کنکور هنر ۱۴٠۲

حال ممکن است با این سوال مواجه شوید که چند سوال از مجموعه سوالات کنکور هنر ۱۴۰۲ را درس فیزیک تشکیل می‌دهد و زمان پاسخگویی به این سوالات چه مدت است؟

پاسخ به سوال چندان واضح نیست. در حقیقت؛ در درس درک عمومی ریاضی فیزیک، هر دو درس ریاضی و فیزیک همراه با هم در کنکور هنر مطرح می‌شوند. مجموعا این درس تعداد ۳۰ سال را به خود اختصاص می‌دهد. داوطلبان کنکور هنر برای پاسخگویی به این سوال ۳۰ سوال درک عمومی ریاضی و فیزیک  ۴۰ دقیقه زمان در اختیار دارند.

همچنین؛ ضریب درس درک عمومی ریاضی و فیزیک در کنکور هنر برای زیر گروه مختلف، متفاوت است. مثلاً برای زیرگروه یک ضریب این درس یک برای زیر گروه دو ضریب آن ۳ و برای زیر گروه های ۳ و ۴ و ۵ نیز ضریب آن یک است. بنابراین؛ تنها زیر گروهی که ضریب این درس ۳ است، زیرگروه ۲ کنکور هنر است.

  بهترین روش مطالعه ژنتیک برای کنکور

جمع بندی و نتیجه گیری مطالب

در جمع بندی تمام مطالبی که درباره فیزیک در کنکور هنر ۱۴٠۲ مطرح کردیم، می‌توانیم بگوییم که فیزیک درسی مستقل برای کنکور رشته هنر نیست و داوطلبان این رشته درسی تحت عنوان درک عمومی ریاضی و فیزیک دارند، که مشترکا از هر دو درس ریاضی و فیزیک ۳۰ سوال را در این در کنکور شامل می‌شود و داوطلبان برای پاسخگویی به آنها ۴۰ دقیقه زمان در اختیار دارند. مباحث مهمی که سوالات فیزیک از آنها مطرح می‌شوند برای کنکور هنر شامل آینه و عدسی، نور، اندازه‌گیری‌ها، نیرو و حرکت، فشار، گرما و ماده و الکتریسیته و مغناطیس می‌شود.

درخواست مشاوره اختصاصی

دریافت مشاوره

آن دسته از داوطلبان کنکور هنر که رشته اصلی آنها ریاضی و تجربی است و در کنکور هنر به عنوان یک رشته شناور شرکت می‌کنند، می توانند به سوالات درس فیزیک آن پاسخ‌های صحیح بدهند و درصد بالا و به طبع رتبه بهتری را کسب کنند. اما داوطلبانی که رشته تحصیلی آنها تجربی و ریاضی و فیزیک نیست با درس فیزیک آشنایی چندانی ندارند و درصد کمی نیز پاسخ می‌دهند.

باید بدانید که فیزیک در کنکور هنر ۱۴۰۲ درسی مهم است و پاسخگویی به سوالات آن امری واجب به حساب می‌آید. بنابراین با انتخاب منبع مناسب و روش‌های صحیح خواندن آن، خود را تا جای ممکن در این درس مهم بالا بکشید.

به این مقاله امتیاز دهید

6 thoughts on “همه چیز درباره فیزیک در کنکور هنر ۱۴۰۲

 1. ایمان آدینه میگوید:

  سلام بنده خواهرم سهمیه ۵ درصد دارد چقدر رتبه اش رو میتونه جابجا کنه؟؟
  همچنین همسرم پدرش جانباز ۲۰ درصد است اون چقدر رتبه اش جابجا میشه؟؟

 2. نادر کرمی میگوید:

  سلام
  من رشته ام علوم انسانی هس
  انسانی رفتم چون اولین خیلی دوست داشتم برم فرهنگیان
  بعد پشیمون شدم و الان برای کنکور میخوام تجربی بخونم
  و خیلی ب زیست علاقه دارم ب نظرشما پرستاری قبول میشم ؟

 3. مهران حیدری میگوید:

  سلام این کتاب ها و منابع ای که معرفی کردید برای امتحان نهایی ام خوب است یا فقط کنکور
  اگه فقط برای. کنکور هستش ممنون میشم کتاب ها و منابع هایی برای امتحان نهایی معرفی کنید ❤️

 4. ایمان شریف میگوید:

  سلام.
  بعد از گذراندن ۶ سال ، برای تخصص در یک رشته خاص مثل جراحی فک و صورت ، چند سال دیگه باید درس خوند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله همه چیز درباره فیزیک در کنکور هنر ۱۴۰۲

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.