مصوبه جدید تاثیر سوابق تحصیلی بر کنکور

مصوبه جدید تاثیر سوابق تحصیلی بر کنکور

مصوبه جدید تاثیر سوابق تحصیلی بر کنکور؛ مصوبه‌ای از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی راجع به کنکور سراسری ۱۴۰۲ و سال‌های پس از آن به تصویب رسید که اثر آن تا سال ۱۴۰۶ برای داوطلبان کنکور پا بر جا خواهد ماند. شورای عالی انقلاب فرهنگی جهت پیگیری و اجرای مصوبه کمیته رصدی تشکیل داده است.

کنکور از نظر داوطلبان کنکور، سیاست‌گذاران و تصمیم‌ سازان کنکور سراسری موضوع بسیار داغ و مهمی تلقی می‌شود و همین امر هم برنامه‌ ریزی‌های آینده افراد و هم زندگی آنها را تحت‌ الشعاع قرار می‌دهد.

سال‌هاست که کنکور جزء جدایی ناپذیر زندگی دانش آموزان و والدین آنها شده است و کوچکترین تغییری در نحوه برگزاری آن موجب بروز نظرات و دیدگاه‌های متفاوتی می‌شود. هدف تمام دانش آموزان قبولی در کنکور سراسری است و یا لااقل برای قبولی در آن تلاشی می‌کنند.

عدم قبولی و پذیرش در دانشگاه

عدم قبولی و پذیرش در دانشگاه، شرایط روانی و تحصیلی سختی را برای داوطلبان فراهم می‌کند و ماندن پشت کنکور یکی از معضلات اصلی داوطلبان به شمار می‌رود. با توجه به پژوهش‌هایی که در سراسر کشور و طی سال‌ها برای بررسی وضعیت نظام سنجش کشور و نحوه برگزاری کنکور انجام شده است، پژوهشگران به این نقطه نظر دست یافته‌اند که الگوی فعلی سازمان سنجش برای پذیرش دانشجو بسیار ناکارآمد است!

عوامل بسیار زیاد اجتماعی، آموزشی و جوی، خانواده و عملکرد روانی و تحصیلی و واکنش به رتبه داوطلبان از جمله آسیب‌های ناشی از فضای نظام آموزشی در دوران قبل از کنکور و فضای بعد از آن است.

از سال ۱۴۰۰، شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد نقشه جامع علمی کشور، برای تدوین سیاست‌های خود در راستای اصلاح نظام آموزش عالی کنکور سراسری، بررسی آن را در اولویت قرار دادند. به دستور مقام معظم رهبری ۶ راهبرد کلان و ۶ نقشه جامع علمی کشور مبنی بر استقرار نظام سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها با عنایت به ماده ۶ سند سیاست‌ها و ضوابط اجرایی حاکم بر آموزش عالی در جمهوری اسلامی پیشنهاد و تصویب شد.

پس از ابلاغ این مصوبه، واکنش‌های بسیار زیادی نسبت به آن از سمت تمام اقشار جامعه به خصوص کسانی که با بحث کنکور در ارتباط مستقیم بودند، نشان داده شد.

  اعلام نتایج اولیه نوبت اول کنکور ۱۴۰۲

مصوبه جدید تاثیر سوابق تحصیلی بر کنکور

مصوبه جدید تاثیر سوابق تحصیلی بر کنکور پیرامون تاثیر سوابق تحصیلی یعنی نمرات دروس عمومی و تخصصی سال آخر دوره دوم متوسطه برای نظام جدید و دیپلم و پیش دانشگاهی در نظام قدیم آموزش متوسطه بوده است.

تاثیر سوابق تحصیلی به تدریج در پذیرش دانشجو بیشتر از نمره کل در کنکور سراسری خواهد شد و داوطلبان به مرحله‌ای خواهند رسید، که صرفاً به کمک سوابق تحصیلی در دانشگاه پذیرش می‌شوند. در حال حاضر تأثیر قطعی سوابق تحصیلی داوطلبان ۴۰ درصد است اما؛ طی سال‌های آینده به ۶۰ درصد خواهد رسید. دروس عمومی از کنکور سراسری حذف و تاثیر آنها صرفاً به نمرات سوابق تحصیلی محدود خواهد شد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله مصوبه جدید تاثیر سوابق تحصیلی بر کنکور

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.