رشته شیمی کدام دانشگاه بهتر است؟

شیمی کدام دانشگاه بهتر است ؟ شیمی از رشته‌های علوم پایه است که در بین داوطلبان طرفداران خاص خود را دارد. داوطلبان هر دو رشته‌ی ریاضی و تجربی می‌توانند رشته‌ی شیمی را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند اما اکثرا دانش‌آموزان رشته تجربی به سراغ شیمی می‌روند. چرا که دانش‌آموزان رشته ریاضی، بیشتر سمت رشته‌های مهندسی می‌روند.

مقدمه‌ای بر درس شیمی

شیمی، درسی بسیار شیرین و جذاب است. کمتر دانش‌آموزی را پیدا می‌کنید که شیمی را دوست نداشته باشد. معمولا همه‌ی داوطلبان کنکور از خواندن آموزش شیمی لذت می‌برند و اکثر آن‌ها درصد قابل قبولی شیمی در کنکور جواب می‌دهند. این درس شیرین و جذاب اختصاصی، نه تنها در رتبه‌ی داوطلب تاثیر چشمگیری دارد بلکه؛ اگر درصد شیمی بالا باشد داوطلب می‌تواند برای تحصیل در دانشگاه رشته‌ی شیمی را انتخاب کند.

شیمی کدام دانشگاه بهتر است؟

یکی از مهم‌ترین مسائلی که برای داوطلبان علاقمند به رشته‌ی شیمی این است که رشته شیمی کدام دانشگاه بهتر است؟!  قطعا داوطلبان تمایل دارند که در دانشگاه خوبی تحصیل کنند تا بتوانند در رشته مورد علاقه‌شان موفق‌تر باشند و راه ادامه تحصیل و پیشرفت آن‌ها هموار باشد.

آگاهی از بهترین و برترین دانشگاه‌ها برای رشته‌ی شیمی، دید وسیع‌تری برای انتخاب به داوطلبان می‌دهد. آن‌ها می‌توانند هنگام انتخاب رشته، از بین دانشگاه‌های مختلف، دانشگاه بهتری برای تحصیل انتخاب کنند. این انتخاب ممکن است تمام آینده‌ی داوطلب را تحت تأثیر قرار دهد. در ادامه ۱۰ دانشگاه برتر برای رشته‌ی شیمی در ایران معرفی می‌شوند.

 

بهترین دانشگاه برای رشته شیمی
بهترین دانشگاه برای رشته شیمی

بهترین دانشگاه‌های کشور برای رشته شیمی

در این بخش با بررسی چندین دانشگاه به این پریش پاسخ داده‌ایم که شیمی در کدام دانشگاه بهتر است؟

 • دانشگاه‌ تهران از بهترین دانشگاه‌های رشته شیمی

قدیمی‌ترین دانشکده‌ی دانشگاه تهران و یکی از موسسات قدیمی تحصیلات تکمیلی در ایران، دانشکده علوم پایه دانشگاه تهران است. دانشکده علوم دانشگاه تهران در سال ۱۹۳۴ میلادی تأسیس شده است. رشته شیمی این دانشکده بسیار قوی است و اساتید معروف و بنامی دارد. داتشجویان رشته شیمی این دانشگاه در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیل می‌پردازند.

 • دانشگاه تربیت مدرس

دانشگاه تربیت مدرس یکی از برجسته‌ترین کادرهای آموزشی و معروفترین اساتید ایران را دارد. دلیل محبوبیت و شهرت این دانشگاه کادر آموزشی بی‌نظیر آن است. رشته شیمی نیز مانند سایر رشته‌های علوم پایه در این دانشگاه بسیار پرطرفدار است. دانشکده علوم دانشگاه تربیت مدرس در سال ۱۳۶۰ تأسیس شده است. اگر هیئت علمی برایتان بسیار مهم است حتما این دانشگاه را انتخاب کنید.

 • دانشگاه صنعتی شریف برای تحصیل در رشته شیمی

نام دانشگاه صنعتی شریف در گذشته دانشگاه صنعتی آریامهر بود و بعدها تغییر کرد. سال تأسیس آن به ۱۳۴۴ برمی‌گردد. با توجه به در بر داشتن تعداد زیادی از نخبگان علمی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی ایران، به دانشگاه صنعتی شریف، اصطلاحا دانشگاه ام آی تی ایران می‌گویند. دانشگاه صنعتی شریف از بهترین دانشگاه‌های ایران برای رشته شیمی است.

 • دانشگاه شهید بهشتی

چهارمین دانشگاه برتر برای تحصیل در رشته شیمی، دانشگاه شهید بهشتی است. این دانشگاه دارای ۱۹ دانشکده، ۱۶ پژوهشکده علمی و سه پردیس است. سالانه دانشجویان توانمند در رشته شیمی در تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه پذیرفته می‌شوند.

 • دانشگاه امیر کبیر

اگر به دنبال این پاسخ هستید که شیمی کدام دانشگاه بهتر است؟ امیر کبیر یکی از انتخاب‌های خوب است. نخستین دانشگاه صنعتی ایران، دانشگاه امیر کییر است. سال تأسیس این دانشگاه به ۱۳۳۷ برمی‌گردد. دانشکده علوم این دانشگاه نیز بسیار معتبر است و در بین دانشگاه‌های ایران جزو ۷ دانشکده برتر علوم است. نام دیگر این دانشگاه فنی و صنعتی، دانشگاه پلی تکنیک است. این دانشگاه نیز در شهر تهران قرار دارد.

هر آنچه باید درباره قبولی در شیمی کنکور بدانید: کنکور شیمی

 • دانشگاه شیراز

این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ایران است. دانشگاه شیراز در سال ۱۳۲۵ تأسیس شده است. دانشگاه شیراز در بعضی رشته‌ها چندان امتیاز بالایی ندارد اما در رشته شیمی جزو بهترین دانشگاه‌های ایران است. نام سابق دانشگاه شیراز، دانشگاه پهلوی است.

 • دانشگاه فردوسی مشهد

سال تأسیس دانشکده علوم فردوسی مشهد، به ۱۳۴۰ برمی‌گردد. این دانشکده از ابتدا در رشته شیمی پذیرش نداشت و تنها در رشته‌های ریاضی و فیزیک دانشجو می‌پذیرفت. اما از سال ۱۳۴۴ در رشته شیمی نیز دانشجو پذیرش می‌کند. این دانشگاه نیز یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای رشته شیمی است.

 • دانشگاه صنعتی اصفهان

در گذشته نام این دانشگاه، دانشگاه صنعتی آریامهر اصفهان بود. سال تأسیس دانشگاه صنعتی اصفهان، سال ۱۳۵۶ است. این دانشگاه با توجه به سطح علمی و اساتید برجسته در رشته شیمی بسیار مهم و معتبر است.

بررسی سایر رشته‌های دانشگاهی: رشته‌های دانشگاهی

 • دانشگاه اصفهان

در سال ۱۳۴۳، دانشکده علوم دانشگاه اصفهان تأسیس شده است. این دانشکده در رشته شیمی در تمام مقاطع از کارشناسی تا دکترا اقدام به پذیرش دانشجویان داخلی و خارجی می‌نماید. علت برتری این دانشکده برای رشته شیمی، به علت وجود اساتید باسواد و معروف و تجهیزات آزمایشگاهی و امکانات آموزشی و تحقیقاتی عالی این دانشکده است.

 • دانشگاه تبریز

مهمترین و بزرگترین مرکز علمی واقع در شمال غربی ایران، دانشگاه تبریز است. این دانشگاه دولتی، یکی از دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم و تحقیقات و فناوری است. این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه‌های ایران برای رشته شیمی است.

شما دانش آموزان عزیز می‌توانید از سری آموزش‌های شیمی موسسه آموزشی رادیو اکتیو برای موفقیت در امتحانات و کنکور استفاده کنید تا فرصت انتخاب بهترین دانشگاه‌های برای تحصیل در رشته شیمی را داشته باشید. 

بهترین دانشگاه‌های شیمی در دنیا

شیمی در کدام دانشگاه بهتر است؟
شیمی در کدام دانشگاه بهتر است؟

شیمی کدام دانشگاه در خارج از کشور بهتر است؟ بعضی از داوطلبان تمایل دارند تمام دوران تحصیل از کارشناسی تا دکترا و یا تنها بخشی از دوران تحصیل خود را در خارج از کشور سپری کنند. این دسته از داوطلبان نیز باید بهترین دانشگاه‌های بین المللی و‌خارجی را برای تحصیل در رشته شیمی بشناسند. در ادامه به اختصار تعدادی از این دانشگا‌ها معرفی می‌شوند.

معروفترین و بهترین دانشگاه برای رشته شیمی، دانشگاه MIT امریکا است. پس از آن به ترتیب دانشگاه‌ UCB امریکا، دانشگاه کمبریج انگلستان، دانشگاه هاروارد امریکا و دانشگاه آکسفورد انگلستان، ۵ دانشگاه برتر دنیا برای تحصیل در رشته شیمی هستند و سالانه دانشجویان بین المللی زیادی نیز پذیرش می‌کنند.

سخن آخر در ارتباط با دانشگاه‌های رشته شیمی

اگر داوطلب رشته ریاضی یا رشته تجربی هستید و به رشته‌های پزشکی، پیرا پزشکی و مهندسی علاقه ندارید، شیمی از رشته‌های شیرین و جذاب علوم پایه برای تحصیل است. در حال حاضر دانشگاه‌های معتبر و خوبی برای تحصیل در تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای شیمی در ایران و جهان وجود دارند که با آگاهی از آن‌ها می‌توانید بهترین دانشگاه برای خود را انتخاب کرده و طبق آن، سرنوشت خوبی برای خود رقم بزنید. علاوه بر دانشگاه‌های تهران، دانشگاه‌های شیراز، اصفهان، مشهد و تبریز نیز از بهترین دانشگاه‌های ایران برای زشته شیمی هستند. بهترین دانشگاه‌ها برای رشته شیمی در دنیا، در امریکا و انگلستان قرار دارند.

1/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه برای “رشته شیمی کدام دانشگاه بهتر است؟

 1. خلیل خوئینی ها گفته:

  عالی بود ممنون از شما
  اما چطور باید در دانشگاه های خارج از کشور به تحصیل در این رشته بپردازیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  و لطفا در مورد نحوه مقاله نویسی هم توضیح بدید

  تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله رشته شیمی کدام دانشگاه بهتر است؟

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.