ریاضی کنکور تجربی را چگونه بخوانیم؟

ریاضی کنکور تجربی را چگونه بخوانیم؟

ریاضی کنکور تجربی را چگونه بخوانیم؟ ریاضی درس کاملاً محاسباتی و پیچیده است. به همین دلیل بسیاری از داوطلبان در خواندن آن با مشکل مواجه می‌شوند. تمام داوطلبان رشته نظری در کنکور سراسری ریاضی را در دفترچه سوالات خود دارند و ناگزیر باید به سوالات آنان پاسخ دهند. حال باید بدانیم که تاثیر ریاضی بر رتبه داوطلبانه رشته تجربی چگونه است؟ ریاضی درس تخصصی رشته تجربی است که با ریاضی گروه آزمایشی علوم ریاضی تفاوت‌های بسیاری دارد و تعداد سوالات آن نیز در دفترچه کمتر و معادل ۳۰ سوال است. پاسخگویی به این ۳۰ سوال برای بسیاری از داوطلبان رشته تجربی مشکل است و آن‌ها ممکن است از خواندن ریاضی صرف نظر کند. اما این کار کاملا اشتباه است.

این داوطلبان بدون آگاهی از روش های مطالعه ریاضی برای کنکور تجربی آن را از لیست دروس خود حذف می‌کنند. باید بگویم که حذف یک درس از دروس کنکور کار درستی نیست. بهترین کار این است که مهارت‌های خود را تقویت کنید و شیوه صحیح مطالعه آن درس را بیاموزید و به کار ببندید. اگر درس ریاضی را به خوبی مطالعه کنید قطعاً می‌توانید در کنکور سراسری به سوالات آنان پاسخ دهید. در ادامه با ما همراه باشید و به پاسخ این سوال برسید که: ریاضی کنکور تجربی را چگونه بخوانیم؟

ریاضی کنکور تجربی را چگونه بخوانیم؟

روش مطالعه ریاضی کنکور تجربی هفت مرحله هستند که در ادامه به بررسی هر یک از این هفت مرحله پرداخته‌ایم. همچنین شما دانش آموزان عزیز رشته تجربی می‌توانید با مطالعه مقاله جامع ” روش های مطالعه ریاضی برای کنکور تجربی ” اطلاعات کامل‌تری را کسب کنید.

 • گام اول، برنامه ریزی دقیق

اولین قدم برای مطالعه صحیح ریاضی کنکور تجربی این است که برنامه ریزی دقیق و مناسبی برای مطالعه داشته باشید. این برنامه ریزی شامل تعداد ساعات مطالعه، تعداد و نوع تست‌هایی که می‌زنید، مبحثی که می‌خوانید و همچنین تعداد صفحات و مباحثی که می‌توانید در هر ساعت بخوانید، می‌شود. برای مطالعه ریاضی حتماً باید در برنامه ریزی خود جایی برای مرور، تکرار و تمرین در نظر بگیرید. خواندن، بدون تکرار، تمرین و مرور کاری کاملاً بی‌فایده است.

 • گام دوم، خواندن دقیق و درک کتاب درسی

پس از اینکه برنامه ریزی کردید، باید از یک نقطه برای مطالعه شروع کنید. آن نقطه بهتر است که کتاب درسی شما باشد. حتماً باید در شروع مطالعه کتاب درسی را به دقت مطالعه کرده و تمام مطالب آن را درک کنید. ریاضی، درس نیست که با حفظ کردن بتوانید آن را یاد بگیرید. بلکه؛ باید مطالب را بفهمید و درک کنید. پس از اینکه کتاب درسی را با دقت خواندید تمرین‌های مربوط به هر مبحث را حل کرده و نکات آن‌ها را یاد بگیرید. در تکرارها و مرورهای خود نیز می‌توانید از حل تمرین‌ها بهره بگیرید.

ریاضی کنکور تجربی را چگونه بخوانیم
ریاضی کنکور تجربی را چگونه بخوانیم
 • گام سوم، انتخاب منبع مناسب برای ریاضی کنکور تجربی

با اینکه بهترین منبع برای مطالعه ریاضی کنکور تجربی همان کتاب درسی است، اما؛ تنها منبع مورد نیاز نیست و برای تسلط بر مطالب نباید فقط به مطالعه کتاب درسی اکتفا کرد. باید از منابع کمک آموزشی نیز بهره برد. استفاده از این منابع کمک آموزشی کاملاً به هدفی که دنبال می‌کنید، درصدی که می‌خواهید به دست بیاورید، سطح علمی شما و همچنین معتبر بودن منبع مورد نظر بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: معرفی منابع ریاضی کنکور تجربی

اگر جزو داوطلبانی هستید که برای مطالعه زمان مناسبی را انتخاب نکرده‌اید و از برنامه‌ریزی خود عقب هستید و نمی‌توانید در مدت زمان تعیین شده تمام مطالب کتاب درسی را بخوانید، آنگاه می‌توانید ویدیوهای آموزشی مباحثی که تست خیز هستند را تماشا کرده و سپس یک کتاب تست مناسب انتخاب کنید. برای تسلط بر مطالب باید تعداد مناسبی تست حل کنید. اگر در فهم مطالب دچار مشکل هستید، می‌توانید منابع آموزش محور انتخاب کنید. اگر تمایل به دیدن ویدیوهای آموزشی برای ریاضی رشته تجربی هستید، حتما از ویدیوهای آموزشی ما بهره بگیرید.

 

 • گام چهارم، حل تست‌های آموزشی

در این مرحله از ریاضی کنکور تجربی را چگونه بخوانیم، داوطلبان باید تست‌های آموزشی را از منابعی که مناسب آن‌ها هستند انتخاب کرده و بدون در نظر گرفتن زمان پاسخگویی، به آن‌ها پاسخ دهند. به این دلیل می‌گوییم که زمان را در نظر نگیرید، تا بتوانید بدون در نظر گرفتن مسئله‌ای به نام زمان، به سوالات کنکور پاسخ دهید و نکات آن‌ها را با دقت بررسی کنید. این کار کاملا جنبه آزمایشی داشته و باعث تسلط بیشتر شما بر مطالب خواهد شد. در این مرحله می‌توانید از تست‌های تالیفی بیشتر از تست‌های کنکور بهره بگیرید. اما؛ حل تست‌های کنکور نیز مفید خواهد بود.

  صفر تا صد کنکور زبان

پس از حل تست‌های آموزشی می‌توانید تست زماندار بزنید. یعنی مدت زمانی که در جلسه کنکور برای هر سوال ریاضی در رشته تجربی در نظر گرفته شده است را در نظر بگیرید و سعی کنید در آن مدت زمان، به یک سوال ریاضی پاسخ دهید. این کار برای تسلط شما بر زمان و صرفه جویی در وقت در نظر گرفته شده است.

 • گام پنجم، خلاصه برداری

از مهمترین کارهایی که هنگام خواندن و آموزش ریاضی باید انجام دهید، این است که تمام نکات تست‌ها و خلاصه مطالبی که می‌خوانید را در دفتر مخصوصی برای خود یادداشت کنید. یادداشت کردن باعث می‌شود که شما یک دور دیگر آن درس را مرور کنید و همچنین؛ بعدها در هنگام مرورهایی با فاصله‌های زمانی معین می‌توانید به جای مطالعه کل کتاب درسی، از دفترچه خلاصه و نکات خود استفاده کرده و در زمان صرفه جویی کنید. با این روش شما می‌توانید بارها و بارها تا روز کنکور مطالب خوانده شده را مرور کنید.

 • اهمیت ریاضی را دست کم نگیرید

بسیاری از داوطلبان رشته تجربی به این دلیل نمی‌توانند در کنکور ریاضی تجربی نتیجه دلخواه خود را به دست بیاورند که این درس را دست کم می‌گیرند و از اهمیت آن آگاه نیستند. آنها گمان می‌کنند که اگر در درس زیست شناسی قوی باشند، نیازی به خواندن ریاضی پیدا نمی‌کنند و معمولاً از ریاضی فراری هستند. توصیه ما به این دسته از داوطلبان این است که با ریاضی آشتی کنند و بدانند که اگر بتوانند درصد خوبی در ریاضی به دست بیاورند، می‌توانند رتبه خود را به طرز چشمگیری ارتقا ببخشند.

 • جمع بندی، کمک به انسجام فکری

مطالعه تمام مطالب نیز بدون جمع بندی مناسب به شما کمکی نمی‌کند. اگر نتوانید مطالبی که خواند‌ه‌اید را جمع بندی کنید، انگار کاری انجام نداده‌اید. چرا که بدون جمع بندی از تمرکز کافی برخوردار نخواهید بود، انسجام فکری نخواهید داشت و ممکن است نتوانید از تمام آموخته‌های خود در زمان مناسب بهره بگیرید. بنابراین؛ یکی از مهمترین کارها در هنگام مطالعه ریاضی کنکور تجربی، جمع بندی مطالب است.

  نحوه خواندن حسابان برای کنکور

سخن پایانی

در پایان؛ امید است که مقاله حاضر برای شما داوطلبان عزیز رشته تجربی مفید واقع شده باشد. در صورتی که سوالی داشتید، می‌توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما پاسخ می‌دهند.

درخواست مشاوره اختصاصی

دریافت مشاوره

به این مقاله امتیاز دهید

6 دیدگاه برای “ریاضی کنکور تجربی را چگونه بخوانیم؟

 1. محمدحسین بابایی گفته:

  سلام پذیرش بدون‌کنکور دانشگاه بوعلی همدان رشته علوم تربیتی برا ارشد میگیره

 2. مسعود بهاور گفته:

  کسایی ک دانشگاه ازاد میخونن امکان داره استخدام نشن؟ یا این که اولویت اول فرهنگیان باشه؟ واین ک کسایی ک دانشگاه ازاد میخونن باید کار آموزی ام برن؟

 3. علی اکبر نجفی گفته:

  سلام من کارشناسی علوم تربیتی از پیام‌نور گرفتم میتونم ارشد رو بیام دانشگاه بوعلی سینا بگیرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله ریاضی کنکور تجربی را چگونه بخوانیم؟

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.