تحلیل سوالات گسسته کنکور دی ۱۴۰۱

تحلیل سوالات گسسته کنکور ۱۴۰۱

تحلیل سوالات گسسته کنکور ۱۴۰۱؛ همانطور که می‌دانید در سال‌های اخیر، کنکور سراسری با تغییراتی مواجه شده است. یکی از این تغییرات، حذف دروس عمومی از رشته‌های نظری بوده و تغییر چشمگیر دیگر، برگزاری کنکور سراسری در دو مرحله‌ی دی ماه و تیر ماه است. با حذف دروس عمومی از کنکور سراسری و دو مرحله‌ای شدن امتحان کنکور، کار برای داوطلبان اندکی مشکل شده است. بسیاری از داوطلبان روی دروس عمومی حساب باز می‌کردند تا بتوانند رتبه خود را اندکی ارتقا بخشند. چرا که دروس عمومی برای اکثر داوطلبان راحت‌تر از دروس اختصاصی هستند. اما؛ با حذف آنها سوالات دروس اختصاصی نیز اندکی مشکل‌تر شده و درجه سختی آن بالاتر رفته است.

اهمیت تحلیل سوالات کنکور دی ۱۴۰۱

سالانه پس از برگزاری کنکور، کارشناسان کنکور به تحلیل سوالات دروس مختلف کنکور می‌پردازند. این کار چند مزیت عمده دارد. یکی از این مزایا این است که داوطلبان با درجه سختی سوالات، نوع سوالات، بودجه بندی کنکور و چشم انداز کلی از درس مورد نظر آشنا می‌شوند. داوطلبانی که می‌خواهند در کنکور سال آینده شرکت کنند، با توجه به چنین اطلاعاتی می‌دانند که چطور باید درس مورد نظر را مطالعه کنند و برنامه ریزی مناسب‌تری انجام خواهند داد.

سوالات درس ریاضی رشته ریاضی در کنکور دی ماه ۱۴۰۱ یکی از سخت ترین مباحث کنکور ممکن برای داوطلبان رشته ریاضی بوده است. اکثر داوطلبان برای آشنایی با نحوه سوالات و بودجه بندی سوالات، در امتحانات نوبت دی ماه شرکت می‌کنند و ممکن است آمادگی چندان زیادی نداشته باشند. اما؛ همین که با نوع سوالات آشنا می‌شوند، برایشان کافی است. چرا که احتمال زیادی می‌دهند که سوالات کنکور در نوبت تیر ماه نیز مشابه دی ماه باشند. مقاله پیش رو تحلیل سوالات درس گسسته کنکور دی ماه ۱۴۰۱ است.

تحلیل سوالات ریاضیات گسسته کنکور ۱۴۰۱
تحلیل سوالات ریاضیات گسسته کنکور ۱۴۰۱

سوالات ریاضی و گسسته کنکور دی ۱۴٠۱

کنکور ۱۴۰۲ دو مرحله برگزار می‌شود. مرحله اول آن در دی ماه ۱۴۰۱ برگزار شد. تعداد سوالات درس ریاضی برای داوطلبان رشته ریاضی در کنکور سال ۱۴۰۲ برای اولین بار از ۵۰ سوال به ۴۰ سال کاهش پیدا کرده است و این خود نکته‌ی جالب و قابل توجهی است. از مجموع این ۴٠ سوال، ۲۳ سوال به مجموعه هندسه و گسسته اختصاص پیدا کرده است. در ادامه، تعداد سوالات و بودجه بندی که از این مبحث‌های مهم در کنکور نوبت دی ماه ۱۴۰۱ اعمال شد را بر تحلیل و بررسی خواهیم کرد. این تحلیل و آنالیز سوالات گسسته کنکور ۱۴۰۱، راهگشایی برای داوطلبان کنکور تیر ماه و سال‌های آینده خواهد بود.

درس گسسته در ریاضیات پایه دوازدهم رشته ریاضی به دانش آموزان تدریس می‌شود. این درس برای بسیاری از دانش آموزان مشکل است. اما؛ با اندکی تلاش، برنامه ریزی صحیح و روحیه خوب می‌توانند آن را به خوبی یاد گرفته و به سوالات آن در کنکور پاسخ دهند. سهم داوطلبان کنکور دی ماه ۱۴۰۱ از سوالات گسسته ۶ سوال از آموزش گسسته دوازدهم در کنکور بود.

  همه چیز درباره ریاضی در کنکور تجربی

تحلیل سوالات گسسته کنکور دی ۱۴٠۱

در مرحله اول کنکور ۱۴۰۲ که در دی ۱۴۰۱ برگزار شد، از درس گسسته ریاضیات ۶ سوال مطرح شد. این ۶ سوال در کنکور سراسری داخل کشور و همچنین برای داوطلبانی که در کنکور سراسری خارج از کشور شرکت کردند، به این صورت بود که از مبحث نظریه اعداد ۲ سوال، از مبحث گراف ۲ سوال و از مبحث ترکیبیات گسسته نیز ۲ سال مطرح شده است. یعنی هر ۳ فصل گسسته سهم یکسانی در کنکور نوبت دی ماه ۱۴۰۱ داشتند. این در حالیست که در کنکور ۱۴۰۰ تنها ۶ سوال از نظریه اعداد، ۲ سال از گراف و ۳ سال از ترکیبیات آمده بود و در کنکور سال ۱۴۰۱ که در یک مرحله برگزار شد، از مباحث نظریه اعداد و ترکیبیات هر کدام ۳ سوال و از مبحث گراف ۲ سوال مطرح شده است. بنابراین؛ نوع سوالات کنکور در دی ماه ۱۴۰۱ تفاوت هایی با سال‌های پیش داشته است.

ترتیب سوالات گسسته در کنکور ریاضی ۱۴۰۱

ترتیب قرار گرفتن سوالات هندسه و گسسته نیز به این صورت بوده است که ابتدا، سوالات آمار و احتمال و سپس هندسه ۱، هندسه ۲ و هندسه ۳ و در پایان سوالات ریاضیات گسسته مطرح شده بود. سوال ۲۰ سوالات رشته ریاضی از بخش گسسته و مبحث ترکیبیات و شمارش مطرح شده بود و یک سوال جایگشت بود. این سوال جزو سوالات آسان به حساب می‌آمد و کاملاً مشابه تمرینات موجود در کتاب درسی بود.

  ضریب ریاضی در کنکور انسانی چقدر است؟

۵ سوال مهم گسسته کنکور ریاضی ۱۴۰۱

سوال ۳۶ کنکور دی ماه ۱۴۰۱ نیز از مبحث ریاضیات گسسته و بخش نظریه اعداد بود که مبحث همنهشتی را مورد سوال قرار داده بود. این سوال متوسط و نحوه پاسخگویی آن به صورت محاسباتی است که با محاسبه همنهشتی به پیمانه‌های ۷ و ۸ این سوال را می‌توانستید حلش کنید. اما؛ تمرینی دقیقاً مشابه با تست داده شده در کنکور  ۱۴۰۱ از این مبحث را در تمرینات کتاب درسی پیدا نخواهید کرد.

سوال ۳۷ نیز مربوط به ریاضیات گسسته مبحث نظریه اعداد و بحث معادله سیال بود. این سوال متوسط اما محاسبات آن اندکی وقت گیر است. این سوال کاملا مشابه تمرینات کتاب درسی طراحی شده و معمولا جزو سوالات پرتکرار در کنکور بوده است.

سوال ۳۸ نیز از ریاضیات گسسته مطرح شد و مربوط به مبحث گراف و مدلسازی و بخش عدد احاطه گری بود. این سوال بسیار آسان بوده و کاملاً مشابهش را می‌توانید در تمرین‌های کتاب درسی پیدا کنید. سوال ۳۹ نیز از ریاضیات گسسته مبحث ترکیبیات اصل لانه کبوتری با سطح متوسط و مشابه تمرینات کتاب درسی طراحی شده است. سوال ۴۰ از مبحث گراف و مدلسازی بوده به عنوان مجموع درجات رئوس گراف طراحی شده است. این سوال جزوه سوالات متوسط بوده است و با استفاده از قضیه مجموع درجات رئوس در گراف و نتیجه حاصل از آن به راحتی قابل حل بود.

چنانچه فکر می‌کنید که در کنکور نوبت اول برای درس گسسته موفق نبوده‌اید، با استفاده از تحلیل کسسته کنکور دی ماه ۱۴۰۱ و داشتن بهترین منبع برای گسسته کنکور می‌توانید در مرحله دوم کنکور ۱۴۰۲ موفق‌تر عمل کنید. برای این منظور می‌توانید از آموزش‌های ریاضی رادیو اکتیو استفاده کنید.

 

جمع بندی و نتیجه گیری

کنکور سراسری ۱۴۰۲ در دو نوبت دی ماه ۱۴٠۱ و نوبت تیر ماه ۱۴۰۲ برگزار می‌شود. داوطلبان در نوبت دی ماه ۱۴۰۱ با هم به رقابت پرداختند که در این نوبت، سوالات ریاضیات برای داوطلبان رشته ریاضی به ۴۰ سوال کاهش پیدا کرده بود. از مجموع این ۴۰ سوال ۲۳ سوال را دو مبحث هندسه و گسسته تشکیل داده بودند. از این میان ۶ سوال سهم گسسته در کنکور بود. سوالات گسسته کنکور ۱۴۰۱ در بین سوالات مشکل ریاضی، جزو سوالات متوسط و آسان به حساب می‌آیند.  تنها یکی از سوالات دی ماه ۱۴۰۱ به صورت محاسباتی طولانی بود اما؛ سایر سوالات را می‌شد به راحتی پاسخ داد. چرا که مشابه آن‌ها در کتاب درسی مطرح شده بود.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله تحلیل سوالات گسسته کنکور دی ۱۴۰۱

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.