چگونه حسابان یازدهم را بخوانیم؟

خواندن حسابان یازدهم به چه شکل است؟ بی‌شک مهم‌ترین درس تخصصی رشته ریاضی، درس حسابان است. حسابان درسی است که چالش‌های بسیاری برای داوطلبان ایجاد می‌کند و اولین درسی است که مسائل پیچیده و حرفه‌ای ریاضیات را برای دانش آموزان رشته ریاضی به وجود می‌آورد. به همین دلیل اغلب دانش آموزان، حسابان را درسی بسیار مشکل و غیر قابل فهم می‌دانند و در مواجهه با آن و مطالعه‌ی این درس دچار مشکلات جدی می‌شوند. تعدادی از دانش آموزان به درستی نمی‌دانند چگونه حسابان یازدهم را بخوانند و تعدادی نیز نحوه خواندن آن برای کنکور را نمی‌دانند.

سوالی که در این مقاله به دنبال پاسخ دادن به آن هستیم این است که چگونه حسابان یازدهم را بخوانیم؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به پاسخ صحیحی برای این سوال دست پیدا کنید و بتوانید در این درس موفق باشید و به نتیجه‌ی دلخواهتان برسید.

آموزش حسابان یازدهم
آموزش حسابان یازدهم

چگونه حسابان یازدهم را بخوانیم؟

نحوه صحیح خواندن حسابان یازدهم هم برای دانش آموزان رشته ریاضی پایه یازدهم اهمیت دارد و هم برای داوطلبان کنکور گروه آزمایشی ریاضی. بدون تردید با دانستن روش مطالعه حسابان یازدهم، این درس برای اکثر دانش آموزان و داوطلبان کنکور، ساده خواهد شد. چند نکته مهم برای خواندن حسابان یازدهم بسیار کمک کننده خواهد بود. توجه داشته باشید که این نکات به صورت اختصاصی برای مطالعه حسابان یازدهم تنظیم شده است؛ ما در مقاله ” نحوه خواندن حسابان برای کنکور ” به صورت کلی در ارتباط با شیوه مطالعه این درس صحبت کرده‌ایم.

 • برنامه ریزی صحیح و دقیق برای مطالعه حسابان یازدهم

هر دانش آموز و یا داوطلب کنکور این نکته را می‌داند که رمز موفقیت در هر درسی داشتن برنامه دقیق برای مطالعه است. اما؛ تنها درصدی از افراد به این نکته توجه می‌کنند و آن را عملی می‌کنند. دانش آموزانی که برنامه‌های بلند مدت و کوتاه مدت برای مطالعه آموزش حسابان دارند، قطعا نتایج مثبت می‌گیرند. این برنامه‌ها شامل برنامه‌ی مطالعه روزانه، هفتگی و ماهانه است.

 • مطالعه متن درس از دید یک معلم حسابان

متن کتاب حسابان یازدهم را از دید یک معلم که قصد تدریس آن درس را دارد بخوانید. اگر چنین دیدی به نحوه خواندن حسابان یازدهم داشته باشید، نه تنها هیچ نکته‌ای از دید شما پنهان نمی‌ماند بلکه؛ به روش تحلیلی مطالب را می‌خوانید و آن‌ها را کاملا درک خواهید کرد. بهترین شیوه برای درک کامل یک مطلب، این است که بلد باشید آن را به شخص دیگری آموزش دهید. حتی می‌توانید مباحث حسابان یازدهم را بخوانید و آن را به دوستانتان تدریس کنید. اجازه بدهید سوالاتی که برایشان پیش می‌آید را از شما بپرسند و سعی کنید حتما پاسخ آن‌ها را بیابید و به آن‌ها بگویید. با این روش تمام مطالب را به خوبی یاد می‌گیرید.

 • نکته نویسی و خلاصه برداری از مطالب

حتما برای خود یک دفتر نکات تهیه کنید. شما می‌توانید در این دفتر، نکات مهم حسابان یازدهم و خلاصه‌ی مطالب خوانده شده را یادداشت کنید. با این کار نه تنها در خواندن مطالب حسابان ۱۱ام و فهم آن‌ها بهتر عمل خواهید کرد بلکه؛ برای مرور مطالب نیز یک روش سریع خواهید داشت.


مبحث کاربرد مشتق حسابان


 • عادت به حل مسئله

عادت به حل مسئله از مهم‌ترین نکات خواندن حسابان یازدهم برای کنکور است. وقتی به مسئله‌ی مشکلی برمی‌خورید، از تلاش برای حل آن دست نکشید. سعی کنید تمام راه حل‌های ممکن را برای رسیدن به جواب امتحان کنید. اگر نتوانستید مسئله‌ای را حل کنید، اصلا ناامید نشوید. در مواقعی که حتی در حال مطالعه نیستید هم می‌توانید به راه حل مسئله‌های حسابان یازدهم فکر کنید. قطعا عادت به حل مسئله، به حل آن کمک خواهد کرد. 

 • طراحی مسئله در خواندن حسابان یازدهم

  خواندن حسابان یازدهم چگونه است؟
  خواندن حسابان یازدهم چگونه است؟

سعی کنید خودتان هم مسئله حسابان طراحی کنید. این کار بسیار کار ساده‌ای است. نیازی نیست کار عجیبی انجام دهید. فقط کافی است داده‌ها و اعداد مسائل را کمی تغییر دهید. مثلا یک عدد یا رادیکال را اضافه و یا کم کنید. به همین سادگی می‌توانید دست به خلق یک مسئله‌ی جدید حسابان بزنید. این کار به شما کمک می‌کند که مطالب را بهتر یاد بگیرید. مطالب در ذهن شما بمانند و ملکه‌ی ذهن شما شوند. وقتی داده‌های مسئله را تغییر می‌دهید، آن مسئله را راحت‌تر به ذهن خواهید سپرد. می‌توانید خلاقیت خود را با این کار تقویت کنید.

 • مطالعه گروهی

می‌توانید با هم‌کلاسی‌ها یا دوستانتان درس بخوانید. درس خواندن گروهی به شما کمک می‌کند که سوالاتتان را از دوستانتان بپرسید و یاد بگیرید و یا به سوالات دوستانتان پاسخ دهید. در حقیقت، درس خواندن گروهی به نحوی یک کلاس رفع اشکال رایگان است.

 • انتخاب منبع مناسب برای حسابان یازدهم

مهم‌ترین چیز هنگام برنامه ریزی و مطالعه‌ی یک درس مفهومی و مشکل و در عین حال مهم مانند حسابان یازدهم، انتخاب یک منبع مناسب جهت مطالعه است. بهترین منبع برای اینکه حسابان یازدهم را بخوانیم، همان کتاب درسی حسابان یازدهم است. کتاب درسی خود را با دقت بخوانید و تمام مسئله‌ها و تمرین‌های آن را حل کنید. اگر در درک کامل مطالب مشکلی داشتید، می‌توانید از جزوه یا ویدیوی آموزشی کمک بگیرید. در مرحله‌ی بعد برای تسلط بیشتر روی مباحث خوانده شده، باید از کتاب‌های کمک آموزشی استفاده کنید. برای دانش آموزان پایه یازدهم گروه آزمایشی ریاضی، کتاب‌هایی مناسب‌ترند که آموزش محور هستند و درسنامه‌های کامل و جامعی دارند. اما؛ برای داوطلبان کنکور که می‌خواهند درس حسابان را یاد بگیرند و روی آن تسلط پیدا کنند، باید علاوه بر درسنامه از تست نیز بهره بگیرند. بنابراین؛ کتاب‌های تست محور که تست‌های طبقه بندی شده و جامع دارند برای این دسته از دانش آموزان مناسب‌تر هستند.

دانش آموزان رشته ریاضی می‌توانند در کنار کتاب‌های درسی برای تسلط هرچه بیشتر از سری آموزش ریاضی رادیو اکتیو که در قالب ویدیو‌های آموزشی است استفاده کنند.

 • کلاس‌های تقویتی و کنکوری حسابان

شرکت در کلاس‌های حسابان نیز به یادگیری بهتر این درس کمک می‌کند. اگر در خواندن و یادگیری حسابان یازدهم مشکلی دارید، می‌توانید در کلاس‌های حضوری و یا مجازی نیز شرکت کنید. هر چند؛ بدون شرکت در کلاس و تنها با مطالعه مستمر نیز می‌توانید حسابان را یاد بگیرید.

 • تکرار و تمرین مستمر

حسابان یازدهم از آن درس‌هایی است که برای خواندن آن، فقط روخوانی مطالب کافی نیست و باید مدام مطالب را بخوانید و تمرین کنید، تا در کنکور موفق باشید. حتی خواندن روزانه نیز بسیار مهم و مفید است. باید برای یادگیری به اندازه کافی وقت بگذارید و تمرین کنید. در فرآیند یادگیری و خواندن باید صبور باشید.

  موسسه پرش بهتر است یا قلمچی؟

مشاوره اختصاصی بگیرید …!

حسابان یازدهم درس پیچیده‌ای است که برای خواندن آن نیاز به یک برنامه ریزی دقیق دارید. خلاصه نویسی، طرح مسئله‌ی حسابان، مطالعه از دید یک معلم، خواندن گروهی، انتخاب منابع مناسب جهت مطالعه، شرکت در کلاس‌های تقویتی و کنکوری و تمرین مستمر و تست زنی به فرآیند نواندن شما بسیار کمک خواهند کرد. از کتاب درسی غافل نشوید. بهترین منبع برای خواندن حسابان یازدهم همان کتاب درسی شماست.

درخواست مشاوره اختصاصی

دریافت مشاوره

شما دانش آموزان عزیز می‌توانید از طریق فرم مشاوره موسسه درخواست ارائه بهترین شیوه مطالعه حسابان یازدهم را به مشاورین ما بدهید.

جستجو مرتبط کاربران:

به این مقاله امتیاز دهید

6 دیدگاه برای “چگونه حسابان یازدهم را بخوانیم؟

 1. حسن سلیمانی گفته:

  سلام خسته نباشید ببخشید من دانشجو فرهنگیانم میتونم بدون اینکه انصراف بدم از دانشگاه کنکور بدم برای رشته های پزشکی؟ و بعد از نتایج کنکور انصرافل بدم؟

 2. محمدحسین تقوی گفته:

  سلام بنده خواهرم سهمیه ۵ درصد دارد چقدر رتبه اش رو میتونه جابجا کنه؟؟
  همچنین همسرم پدرش جانباز ۲۰ درصد است اون چقدر رتبه اش جابجا میشه؟؟

 3. عباسعلی باهنر گفته:

  سلام این کتاب ها و منابع ای که معرفی کردید برای امتحان نهایی ام خوب است یا فقط کنکور
  اگه فقط برای. کنکور هستش ممنون میشم کتاب ها و منابع هایی برای امتحان نهایی معرفی کنید ❤️

 4. روح الله بردبار گفته:

  کسایی ک دانشگاه ازاد میخونن امکان داره استخدام نشن؟ یا این که اولویت اول فرهنگیان باشه؟ واین ک کسایی ک دانشگاه ازاد میخونن باید کار آموزی ام برن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله چگونه حسابان یازدهم را بخوانیم؟

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.