شیوه مطالعه هندسه یازدهم برای کنکور

هندسه یازدهم را چگونه بخوانیم؟

شیوه مطالعه هندسه یازدهم به چه شکل است؟ از آنجا که کنکور دغدغه‌ی اصلی دانش آموزان و والدین آن‌ها است؛ همه به دنبال روش‌های صحیح مطالعه‌ی دروس و تست زنی هستند. گاهی اوقات حتی پاسخ صحیح به یک سوال نیز برای داوطلبان بسیار حیاتی است و تأثیر بسزایی در رتبه‌ی آن‌ها دارد. با توجه به حذف دروس عمومی از کنکور، نقش دروس اختصاصی هر یک از گروه‌های آزمایشی پر رنگ‌تر شده است. در حقیقت داوطلبان فرصت بیشتری برای مطالعه‌ی دروس اختصاصی دارند و از این رو، رقابت نیز سخت‌تر می‌شود.

درس هندسه از دروسی است که جزو دروس اختصاصی رشته ریاضی و تجربی به حساب می‌آید. البته؛ داوطلبان رشته‌ی تجربی فقط در پایه دهم هندسه دارند و تعدادی سوال هندسه دهم نیز در درس ریاضی در گروه آزمایشی تجربی مطرح می‌شود. اما؛ داوطلبان رشته ریاضی هندسه یازدهم و هندسه دوازدهم نیز دارند. در این مقاله شیوه مطالعه هندسه یازدهم برای کنکور ریاضی شرح داده می‌شود. اگر پاسخگویی به سوالات کنکور هندسه یازدهم برای شما سخت به نظر می‌رسد یا نمی‌دانید چگونه باید هندسه یازدهم را بخوانید و آموزش هندسه را برای پایه یازدهم فرا بگیرید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

چگونه هندسه یازدهم را بخوانیم؟

شیوه مطالعه هندسه یازدهم
شیوه مطالعه هندسه یازدهم

هندسه دهم و یازدهم مجموعا هندسه پایه گفته می‌شوند و به هندسه دوازدهم اصطلاحا هندسه تحلیلی می‌گویند. از مجموع ۵۵ سوال ریاضی رشته ریاضی فیزیک حدود ۱۸ سوال معادل ۳۳ درصد را سوالات درس هندسه تشکیل می‌دهند. اگر شیوه مطالعه هندسه یازدهم را بلد باشید می‌توانید به سوالات آن‌ راحت‌تر پاسخ دهید.

یکی از کارهای مؤثر در جهت مطالعه صحیح هندسه یازدهم، مطالعه‌ی مباحث مهم طبق بودجه‌بندی کنکور سراسری است. بهتر است اول مباحث پر تکرار که هر سال سوالات بیشتری در کنکور به خود اختصاص می‌دهند را مطالعه کنید. مهم‌ترین مبحث کتاب هندسه یازدهم برای کنکور، مبحث رسم مثلث و هندسه تجسم فضایی است.

هنگام مطالعه هندسه یازدهم، دقت کافی و صبر و حوصله نقش مهمی ایفا می‌کنند. تکرار و تمرین، زدن تست‌های متعدد و مرور در زمان‌های معین به داوطلبان برای تسلط یافتن روی مطالب هندسه بسیار مؤثر است. تست زنی با وجود اینکه از اهمیت بالایی برخوردار است اما بدون تحلیل صحیح و دقیق، کاری عبث و بیهوده است. فراموش نکنید که تحلیل تست از خود تست زدن در شیوه مطالعه هندسه یازدهم مهم‌تر است و به داوطلبان کمک می‌کند نه تنها نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنند بلکه؛ بتوانند روش‌های صحیح و سریع رسیدن به پاسخ درست را پیدا کنند و نقاط ضعف خود را برطرف کرده و نکات آن‌ها را بفهمند.

  سرفصل های حسابان دوازدهم

مراحل اصلی در نحوه خواندن هندسه کتنکور

۴ مرحله‌ی اصلی برای فرآیند یادگیری هندسه یازدهم وجود دارد که در ادامه آمده است.

  • خواندن هندسه یازدهم را از شروع سال تحصیلی آغاز و به طور مستمر ادامه دهید. از جلسه اولی که سر کلاس می‌روید، سعی کنید هم گام با تدریس معلم، مباحث را بخوانید و نکته برداری کنید. این کار به شما کمک می‌کند مطالب برای روز کنکور انباشته نشوند و با مرور مطالب، آن‌ها را برای کنکور به خاطر بیاورید.
  • پس از مطالعه‌ی کامل کتاب درسی و فهم مطالب موجود در کتاب، تک تک تمرین‌های کتاب درسی را به دقت حل کنید. این کار به درک بیشتر مطالب درسی کمک می‌کند. پس از حل تمارین کتاب درسی به سراغ تمرین‌های اضافه و حل تست‌های آموزشی را شروع کنید. برای حل تست‌های آموزشی نیازی به در نظر گرفتن عنصر زمان نیست. هدف از حل این گونه تست‌ها، تسلط بر مباحث خوانده شده و تثبیت مطالب در ذهن است. فعلا نیازی به حل تست‌های زمان‌دار نیست. دقت داشته باشید که تحلیل تست‌ها بسیار مهم است.
  • حال زمان آن است که به سراغ منابع کمک آموزشی خود بروید. برای این کار می‌توانید از ویدیوهای آموزشی در حوزه آموزش ریاضی و هندسه، جزوه‌ها و کتب کمک آموزشی بهره بگیرید. هندسه درسی مفهومی است و به خلاقیت زیادی نیاز دارد. اگر می‌خواهید خلاقیت خود را پرورش داده و آن را تقویت کنید. هر چقدر منابع آموزشی بیشتری مطالعه کنید در تسلط بر مطالب و خلاقیت شما تأثیر مثبت خواهد داشت. برای یادگیری مفاهیم وقت کافی بگذارید و اگر مطلبی را یاد نگرفتید چندین بار جزوه و کتاب درسی را مطالعه کنید. قطعا با پشتکار و تکرار و تمرین مطالب را بهتر یاد خواهید گرفت.
  • در این مرحله وقت آن رسیده که به سراغ تست‌های زمان‌دار بروید. یعنی برای هر تست وقتی معادل زمانی که سر جلسه کنکور در اختیار شما قرار می‌گیرد در نظر بگیرید و سعی کنید به تست‌ها در زمان تعیین شده پاسخ دهید و هنگامی که وقت به اتمام رسید، از پاسخ دادن به سوالات باقی مانده دست بکشید. در این مرحله از شیوه خواندن هندسه یازدهم، علاوه بر تسلط، سرعت عمل نیز تقویت می‌شود. بهترین روش تست زدن درس هندسه به این صورت است که با فاصله دو روز پس از مطالعه هر مبحث، تست‌های مربوط به آن را پاسخ دهید و نیازی نیست بلافاصله پس از خواندن مطلب تست‌های مربوط به آن را پاسخ دهید. این نکته را به خاطر داشته باشید که فاصله زمانی زیاد هم نشود. نکته‌ی مهم دیگر اینکه، روش تست زدن هندسه پایه دهم و یازدهم با هندسه پایه دوازدهم کاملا متفاوت است. پاسخگویی صحیح به تست‌های کنکور پایه دهم و یازدهم با رسم شکل و استفاده از خلاقیت داوطلب به سادگی امکان‌پذیر است.

چگونه هندسه ۱۰ام را بخوانیم؟ شیوه مطالعه هندسه دهم

نکات مهم در مطالعه هندسه یازدهم برای کنکور

هندسه درسی است که می‌تواند نمره‌آور باشد. دلیل این امر هم آن است که تعداد سوالاتی که از هندسه در درس ریاضی کنکور مطرح می‌شوند تکراری هستند. ممکن است هنگام پاسخگویی به سوالات کنکور هندسه سال‌های اخیر متوجه شده باشید که سوالاتی هستند که مکررا در کنکور آمده‌اند و یا با تغییرات ناچیزی در سال‌های بعد آمده‌اند. آگاهی از آن‌ها به شما جهت پاسخگویی به تست‌ها بسیار مؤثر است. برای دریافت مشاوره تحصیلی درس هندسه از طریق فرم دریافت مشاوره با مشاورین ما در ارتباط باشید.

دریافت مشاوره

نکته‌ی مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که هندسه درسی تحلیلی و حفظی است. حل سوالات تشریحی و تستی و تحلیل تست‌ها در رسیدن به موفقیت در کنکور نقش مهمی دارند. انتخاب منابع خوب برای مطالعه و‌تست زنی از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین؛ نت برداری، خلاصه نویسی و نوشتن نکات مهم تست‌ها و تحلیل آن‌ها بسیار مهم است. این کار برای مرور و جمع‌بندی مطالب بسیار مهم است. هفته‌ها و روزهای آخر مانده به کنکور فرصت کافی برای خواندن تمام مطالب کتاب وجود ندارد و مطالعه‌ی خلاصه‌ها و نکات به داوطلبان کمک بسیاری می‌کند.

5/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه برای “شیوه مطالعه هندسه یازدهم برای کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله شیوه مطالعه هندسه یازدهم برای کنکور

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.