آیا رشته صنایع شیمیایی کنکور دارد؟

آیا رشته صنایع شیمیایی کنکور دارد؟ پیش از هر چیز باید بدانید که رشته مهندسی صنایع شیمیایی چیست؟ رشته صنایع شیمیایی تلفیقی از مهندسی شیمی و رشته شیمی است. دانشجویان این رشته علاوه بر اینکه با دروس نظری آشنا می‌شوند، واحدهای مربوط به آزمایشگاه و واحدهای مربوط به مهندسی شیمی را نیز می‌گذرانند.

با توجه به کاربردهای رشته صنایع شیمیایی در زندگی امروز و شغل‌های متعددی که می‌توانند داشته باشند، طرفداران بسیاری پیدا کرده است. در ادامه مطلب می‌خوانید که آیا رشته صنایع شیمیایی کنکور دارد و یا پذیرش دانشجو در این رشته صرفا بر اساس سوابق تحصیلی و بدون کنکور صورت می‌گیرد یا خیر؟

معرفی رشته صنایع شیمیایی

قبل از اینکه بخواهیم در ارتباط با رشته صنایع شیمیایی کنکور صجبت کنیم قصد داریم تا با این رشته آشنایی بیشتری داشته باشیم. رشته صنایع شیمی با زندگی روزمره انسان پیوندی بسیار نزدیک دارد. مشاغل صنعتی زیادی با این رشته در ارتباط هستند و نیازمند نیروی متخصص و متعهد در این رشته هستند. بنابراین؛ دانشجویان رشته صنایع شیمیایی پس از فارغ التحصیلی، فرصت‌های شغلی کافی در اختیار خواهند داشت. رشته صنایع شیمی در دانشگاه علمی کاربردی با پذیرش بدون کنکور صورت می‌گیرد.  دانشجویانی که در رشته کارشناسی ناپیوسته در دانشگاه علمی کاربردی در رشته صنایع شیمیایی پذیرفته می‌شوند نیازی به شرکت در کنکور سراسری ندارند.

ثبت نام در رشته صنایع شیمیایی بدون کنکور

همانطور که گفتیم دانشگاه علمی کاربردی بدون کنکور در رشته صنایع شیمیایی دانشجو می‌پذیرد. این دانشگاه در ۲ ترم مهر ماه و بهمن ماه به صورت بدون کنکور به ثبت نام دانشجویان علاقمند می‌پردازد. علاقه مندان به این رشته می‌توانند به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کرده و از جزئیات ثبت نام در رشته صنایع شیمیایی علمی کاربردی بدون نیاز به کنکور سراسری مطلع شوند. داوطلبان می‌توانند در مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته رشته صنایع شیمیایی بدون کنکور اقدام به ثبت نام کنند.

شرایط ثبت نام بدون کنکور در رشته صنایع شیمیایی

علاقه مندان به رشته صنایع شیمیایی و آموزش شیمی می‌تواند در دانشگاه علمی کاربردی بدون کنکور و تنها با دارا بودن مدرک دیپلم در رشته صنایع شیمیایی و یا هر یک از رشته‌های مرتبط با صنایع شیمیایی و یا با داشتن مدرک دیپلم از رشته تجربی و ریاضی اقدام به ثبت‌نام در این رشته کنند. شرایط ثبت نام بدون کنکور در رشته صنایع شیمی در سایت دانشگاه علمی کاربردی به طور کامل شرح داده شده است. یکی از شرایط ثبت نام بدون کنکور در این رشته، پرداخت هزینه در هر ترم به صورت شهریه ترم است که نسبت به سایر دانشگاه‌هایی که شهریه پرداز هستند هزینه بسیار کمتری دارد.

  معرفی رشته مهندسی برق و گرایش های آن

قبولی در رشته صنایع شیمیایی از طریق کنکور سراسری

البته نمی‌توان گفت که رشته صنایع شیمیایی تنها بدون کنکور اقدام به جذب دانشجو می‌کند. بلکه؛ بدون کنکور بودن آن صرفا مختص دانشگاه علمی کاربردی است. داوطلبان می‌توانند در کنکور سراسری شرکت کرده و پس از قبولی در کنکور، نسبت به ثبت نام در دانشگاه مربوطه اقدام کنند. در دانشگاه دولتی و دانشگاه آزاد رشته صنایع شیمیایی به علاقه‌مندان ارائه می‌شود، که مستلزم شرکت در آزمون سراسری کنکور و کسب رتبه مناسب است.

امروزه بسیاری از علاقمندان به رشته صنایع شیمیایی ترجیح می‌دهند به جای صرف هزینه برای کلاس کنکور و یا خواندن مداوم دروس رشته صنایع شیمیایی برای کنکور از طریق بدون کنکور در رشته مورد علاقه خود وارد دانشگاه شوند و با صرف شهریه‌ای اندک در رشته صنایع شیمیایی بدون کنکور تحصیل کند. اما؛ افرادی هم وجود دارند که ترجیح می‌دهند در دانشگاه‌های دولتی از طریق کنکور سراسری پذیرفته شوند.

برای رشته صنایع شیمیایی هم امکان قبولی با شرکت در کنکور سراسری وجود دارد و هم می‌توان بدون کنکور اقدام به تحصیل در این رشته کرد. همان طور که گفتیم، صنایع شیمیایی طرفداران بسیاری دارد. چرا که در زندگی روزمره کاربرد فراوانی دارد و علاوه بر آن، فارغ التحصیلان این رشته چندان دغدغه شغل ندارند و می‌توانند به راحتی در شغل‌های مختلف مربوط به این رشته مشغول به کار شوند.

  معرفی رشته مهندسی مکانیک و گرایش های آن

نتیجه گیری و جمع بندی کلی

اگر از علاقه مندان به رشته صنایع شیمیایی هستید باید بدانید که این رشته از رشته های پرطرفدار دانشگاهی است که پس از فارغ التحصیلی آن میتوان با توجه به کاربردهای بسیاری که در زندگی روزمره دارد، جذب شغل‌های متنوعی شد. رشته صنایع شیمیایی هم پذیرش با کنکور سراسری دارد و هم پذیرش بدون کنکور در دانشگاه علمی کاربردی دارد. برای پذیرش بدون کنکور، پرداخت مبلغ اندکی شهریه الزامی است و تنها شرط ثبت نام آن، دارا بودن دیپلم یکی از رشته‌های صنایع شیمیایی و رشته‌های مربوط به آن یا دیپلم رشته ریاضی و یا تجربی است. اما؛ اگر تمایل داشته باشید می‌توانید در کنکور سراسری شرکت کرده و از طریق کنکور جذب یکی از دانشگاه‌های دولتی و آزاد در رشته صنایع شیمیایی شوید.

اطلاعات مربوط به ثبت نام بدون کنکور رشته صنایع شیمیایی در وب سایت سازمان سنجش و همچنین؛ شرایط ثبت نام بدون کنکور در این رشته در سایت دانشگاه علمی کاربردی قرار گرفته است که علاقمندان می‌توانند با مراجعه به یکی از این دو وب سایت از شرایط ثبت نام و نحوه ثبت نام آگاه شوند. ثبت نام در دو ترم مهر ماه و بهمن ماه برای علاقمندان صورت می گیرد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت راهنمایی؛ ویژه مقاله آیا رشته صنایع شیمیایی کنکور دارد؟

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

نمونه تدریس‌های ما را اینجا ببینید.